Reklama

Čeští studenti se vůbec poprvé utkají v USA v solárním desetiboji

1.2.2012

Praha, 31.ledna 2012 – Tým ČVUT pod vedením studentů Fakulty architektury postoupil mezi 20 finalistů studentské architektonické soutěže Solar Decathlon. V Kalifornii postaví „sluneční dům“.


Od roku 2002, kdy se ve Washingtonu konal první Solar Decathlon, soutěží každé dva roky univerzitní týmy z celého světa v návrhu a stavbě energeticky soběstačného solárního domu. Studenti sami projekt řídí, zajišťují jeho financování a vlastními silami domy staví. Stavby, které vznikají na půdě univerzit, jsou na finální přehlídku převezeny do USA, kde se hodnotí v deseti disciplínách — podobně jako v atletickém desetiboji. Soutěží se například v bilanci elektrické energie, kvalitě vnitřního prostředí nebo použitelnosti pro běžný realitní trh. Studenti prezentují své soutěžní domy veřejnosti a přehlídku doprovází řada workshopů, odborných konferencí a přednášek.

Letošní 6. ročník Solar Decathlon se přesunul do Orange County Great Park v Kalifornii. Cílem prestižní mezinárodní soutěže pořádané Ministerstvem energetiky USA je propagace využití solární energie a nových efektivních technologií v architektuře a stavebnictví.

Princip domu AIR House, se kterým studenti Fakulty architektury a Fakulty stavební vstupují do soutěže, je jednoduchý a přesto novátorský. Koncept vystihují dvě slova: Box – Membrána. Box jako odkaz na tradici minimálního bydlení české architektonické avantgardy 20. let, úsporný, prefabrikovaný a mobilní. Membrána jako nosná konstrukce, high-tech a inteligentní kůže.

Soutěž Solar Decathlon je jedinečnou příležitostí prezentovat architekturu jako disciplínu, ve které boduje všestrannost, komplexní návrh a multidisciplinární spolupráce. Pro České vysoké učení technické nabízí možnost představit se jako přední evropské vědecké pracoviště, schopné obstát ve světové konkurenci.

http://www.solardecathlon.gov
http://fa.cvut.cz/SolarDecathlon2013

http://www.facebook.com/SolarDecathlon2013.Prague 

Zdroj: Ing. arch. Kateřina Rottová, Fakulta architektury ČVUT, Ústav navrhování II

Katalog produktů

Komentáře ke článku

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekPřihlášení
Nastavit jako výchozí

DŮM A BYT

Japonské umění miniaturizace stromů

MODERNÍ BYT

Nolte: kuchyň, která vyjadřuje individualitu

MŮJ DŮM

Čističe na vodní kámen i mastnotu

IMATERIÁLY

 

Redakční systém WebRedakce
NETservis s.r.o. © 2015

© Business Media, s. r. o., 2007–2010
Mapa webu   XML Sitemap  RSS kanál