Reklama

Kaple sv. Antonína v Černé u Měřína

9.7.2008

Investor: Obec Černá u Měřína
Autoři stavby: Ladislav Kuba, Tomáš Pilař
Spolupráce: Michal Zajíc, Miroslav Bayer, Martin Klimecký
Generální dodavatel: Stylstav, s. r. o., Křižanov
Subdodavatelé: tesařské konstrukce Václav Puža; zvon Marie Tomášková – Dytrychová; vybavení interiéru Ligno Měřín
Náklady: 4 mil. Kč
Realizace: 2005 - 2006
Autor fotografií: Filip Šlapal

Odůvodnění Klubu Za starou Prahu:  Kaple sv. Antonína v Černé u Měřína sama o sobě patří k nejlepším sakrálním stavbám u nás po roce 1989. Vhodně dotvořila starou náves a připojila se na ní k dalším drobným veřejným stavbám, které stmelují místní vesnické společenství.

(Zdroj: Kateřina Bečková, Klub Za starou Prahu)


Autorská zpráva: Náves obce Černá má protáhlý, na jihu mírně rozšířený tvar. Kaple sv. Antonína je umístěna v jižní části návsi podél toku potoka.
Tvar stavby symbolizuje dřevěnou loď sbitou z prken, která je mírně zvednutá nad terén a odstavená na břehu potoka. Prkenný povrch stavby je akcentován několika masivními kovovými prvky z černé oceli – vstupní dveře, rampa, okno s okenicí, úchyt zvonu. V interiéru stavby je opět dominantním materiálem dřevo na stěnách a na stropě, kontrastní materiál podlahy tvoří černé teraco. Obětní stůl je kamenný. Jediným barevným akcentem interiéru je svatostánek s dvířky z červeného skla. Veškerý mobiliář je zhotoven ze dřeva v černém laku. V nově budované kapli sv. Antonína je umístěna dřevěná socha sv. Antonína ze zrušené zámecké kaple.
Konstrukce spodní stavby je železobetonová, nad ní je vztyčena lehká dřevěná rámová konstrukce. Železobetonová základová deska pod úrovní terénu zajišťuje stabilitu objektu, zvýšená podlahová deska nad terénem chrání objekt před záplavou při rozvodnění potoka. V prostoru mezi základovou a podlahovou deskou je umístěna vzduchotechnika. Dřevěná konstrukce stavby je tvořena příčnými rámy, které jsou kotveny ocelovými patkami k podlahové železobetonové desce a podélně zavětrovány. Nosná trámová konstrukce je tepelně izolovaná a pokrytá vnitřním a vnějším obložením z hoblovaných palubek ze severského smrku. Střecha stavby je potlačena mírně zvýšenou atikou s kovovým lemem. 

Katalog produktů

Komentáře ke článku

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekPřihlášení
Nastavit jako výchozí

DŮM A BYT

Lososový nákyp

MODERNÍ BYT

Hotel Cala Cuncheddi na severu Sardinie

MŮJ DŮM

Peugeot: Speciální nabídka crossoverů 2008 a 3008

IMATERIÁLY

 

Redakční systém WebRedakce
NETservis s.r.o. © 2015

© Business Media, s. r. o., 2007–2010
Mapa webu   XML Sitemap  RSS kanál