Reklama

Rudiš – Rudiš architekti: Víceúčelový komplex Orion v Brně

5.1.2012

Trojice šestnáctipodlažních bytových domů je spojena jednopodlažní podnoží v jeden provozní celek. Konstrukční systém s nosným komunikačním jádrem a obvodovým pláštěm umožňuje variabilně členit plochu podlaží na jeden až čtyři byty včetně bytů mezonetových.


Místo: Majdalenky 10, Brno-Lesná
Investor: Pancommerc, s. r. o.
Autor: Rudiš – Rudiš architekti, s. r. o.(Brno) / Martin Komárek, Alena Stehlíková, Martin Rudiš
Dodavatelé: VCES Praha; M.O.S. Brno; Inženýrské stavby Brno; SMART Brno; Oknoservis Brno; VOKD Ostrava, Trigon Ostrožská Nová Ves
Zastavěná plocha: 3235 m2
Obestavěný prostor: 58 690 m3
Projekt: 2006
Realizace: 2007–2009
Foto: Filip Šlapal, archiv Martina Rudiše

MARTIN RUDIŠ
Objekt se nachází na severním okraji sídliště Lesná v Brně. Vertikální hmoty vystupujících bodových domů navazují na původní motiv sídliště s opakujícími se skupinami tří bodových výškových domů. Vzdušná kompozice se třemi věžemi je reakcí na okolní bariérovou zástavbu obytných bloků. Konfigurace terénu širšího okolí ve vztahu k poloze města skýtá otevřený výhled na město.
Trojice šestnáctipodlažních domů je spojena jednopodlažní podnoží v jeden provozní celek. V podnoži je soustředěna většina parkovacích stání, střecha s parkovou úpravou a dětským hřištěm slouží k odpočinku obyvatel domu. Standard služeb poskytovaných v komplexu bude obohacen o wellness centrum, ubytování, lékařskou službu a kavárnu s letním posezením v rekonstruovaném objektu. Dlážděná plocha parteru je „obytnou ulicí“ se vstupy do obytných věží, s dopravní obsluhou a vjezdy do garáže. Komplex sjednocuje formální a materiálové řešení objektů, které se omezuje na omítku ploch obvodového pláště a přírodní hliníkový perforovaný plech. Proporce a struktura fasád zdůrazňují subtilnost věží. Vědomá abstraktnost a plastičnost obvodového pláště je dosažena kombinací plných ploch se dvěma velikostmi oken a nárožními výřezy lodžií s efektem částečné průhlednosti perforovaného plechu.
Konstrukční systém s nosným komunikačním jádrem a obvodovým pláštěm umožňuje variabilně členit plochu podlaží na jeden až čtyři byty včetně bytů mezonetových. Zelená střecha je pro obyvatele domu přístupná ze schodiště, její vymezená část přímo z některých bytů. Majitelům bytů byla dána možnost navrhnout si interiér dle vlastních představ.
V domě je 105 bytů ve velikosti od 46 do 229 m2.


Situace

Půdorys 2. NP
Půdorys 2. NP


Půdorys 15. NP
Půdorys 15. NPRez


Schemata bytů

Stavba byla publikována v časopise Stavba 4/2011

Katalog produktů

Komentáře ke článku

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekPřihlášení
Nastavit jako výchozí

DŮM A BYT

Japonské umění miniaturizace stromů

MODERNÍ BYT

Malé spotřebiče jako neocenitelní pomocníci

MŮJ DŮM

Čističe na vodní kámen i mastnotu

IMATERIÁLY

 

Redakční systém WebRedakce
NETservis s.r.o. © 2015

© Business Media, s. r. o., 2007–2010
Mapa webu   XML Sitemap  RSS kanál