Reklama

Přístřešek pro auto a plot

16.10.2008

Místo: Heřmanův Městec
Investor: Zdeněk a Zdena Ryčlovi
Autor: Jan Žalský, Pinkas Žalský architekti
Projekt: Jan Žalský
Statika: Radek Brandejs
Dodavatel stavby: Stavební společnost Chrudim, spol. s. r. o.
Projekt: 04/ 2005
Realizace: 2005
Autor fotografií: Andrea Lhotáková


JAN ŽALSKÝ
Volá mi náš velmi dobrý klient a chce, abychom nakreslili pro jeho známého nový plot a kryté stání pro jedno auto. Při setkání s Ryčlovými před jejich domem se dozvídáme podrobnosti. Jsme sice v časovém presu, ale já tvrdím, že je nutné i tuto drobnost udělat. Po čase ukazuji Petrovi skici, ale ten s tím nechce mít nic společného. Máme dost jiné práce, chce se jí věnovat a pak – můj koncept se mu vůbec nelíbí.
Přiznat asociaci mezi zaměstnáním klienta a stavbou samotnou? Nakreslit pro ředitele cementárny betonový přístřešek, který navíc pojmout sochařsky? Definovat objekt a začít jej tvarovat? Takový přístup k čistě utilitární věci, která má jen zajistit, aby na auto nepršelo a nepražilo slunce?
A není právě toto zadání typem úlohy, která s sebou přináší větší míru svobody při hledání formy? Neocitá se člověk při této práci právě na rozhraní mezi architekturou a sochou? Přístřešek nedefinuje vnitřní prostor, jde jen o objekt v zahradě, a pak o touhu pracovat s betonem spíš jako s litým a tvárným materiálem, bez použití systémového bednění.
Při prvním setkání s Ryčlovými nad skicami s konceptem se neubráním napětí a strachu, že tohle přece nemůže vyjít! To si přeci na své upravené zahradě nepostaví! Souhlasí. Objednáváme si další kávu a začínáme řešit technické problémy.
„Vy jste se snad zbláznil! A jak si jako představujete, že se to vybední?“ Pan Šindelář, který má přístřešek realizovat, je trochu nervózní z mých křivek. Tvářím se, že je to jeho problém, neboť takové drobnosti mě opravdu nezajímají, a k tomu mám za sebou podporu klienta. Vše vychází z perfekcionalistického přístupu pana Šindeláře. S hlavou někde u La Tourette mu bojovně vysvětluji, že se ta horní zaoblená hrana plotu prostě vytvoří ručně. Málem vylítne z kůže. Peníze. Velice silná argumentace. Odsouval jsem to a doufal, že klient neztratí odvahu a že alespoň část z velkého počtu křivek zůstane zachována. Je pozdní odpoledne a my s Petrem projíždíme Heřmanovým Městcem. Máme čas, a tak zajíždíme okouknout tu betonovou potvoru. Je nasněžíno, slunce pere do fasády řadovky, Ryčlovi jsou spokojeni a já nadšeně poskakuji kolem betonového čehosi, co slouží pro odstavení jednoho auta…Publikováno ve Stavbě č. 2/2006

Katalog produktů

Komentáře ke článku

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekPřihlášení
Nastavit jako výchozí

DŮM A BYT

VIDEO: Zalomené posuvné střešní prosklení

MODERNÍ BYT

Activ´Air - čistý vzduch po generace

MŮJ DŮM

Peugeot: Speciální nabídka crossoverů 2008 a 3008

IMATERIÁLY

 

Redakční systém WebRedakce
NETservis s.r.o. © 2015

© Business Media, s. r. o., 2007–2010
Mapa webu   XML Sitemap  RSS kanál