Reklama

Základní škola Povážská, Strakonice

5.9.2012

Moderní školní komplex s maximální kapacitou 540 žáků nahradil již zcela nevyhovující provizorní montované objekty ze 70. a 80. let minulého století. Základní škola Povážská disponuje osmnácti třídami, nechybí samozřejmě učebny odborných předmětů a jazyků, kreativní prostory pro školní družinu, vybavená tělocvična, školní jídelna i kulturní sálek. Atypické multifunkční sportoviště je umístěno na střeše. Autorem projektu i generálním projektantem je ateliér AR18 - Němec Žilka architekti.

Základní škola Povážská ve Strakonicích (zdroj foto: Strakonice)
Investor
: Město Strakonice
Generální dodavatel
: Porr (Česko) a.s.
Architekt
: AR18 - NĚMEC ŽILKA ARCHITEKTI
Statik:
DSP: Tobrys - Ing. Tomáš Bryčka,
RDS: Jihočeská stavebně konstrukční kancelář s. r. o.

Novostavba základní školy ve Strakonicích je staticky navržena jako kombinovaný železobetonový monolitický skelet – v místech učeben se jedná o sloupový skelet, v místech odborných učeben se pak jedná o stěnový systém.
Přerušení tepelného mostu mezi stropní konstrukcí a sendvičovou stěnu, jejíž nosná monolitická část byla situována do exteriéru a zateplena byla zevnitř zajistily prvky Isokorb (Schöck Isokorb®).
(doplněno Stavbaweb)
(ČTK) -
Přizpůsobit model vzdělávání na základních a středních školách demografické křivce je jedním z hlavních úkolů pro následující léta. Novinářům to dnes řekl ministr školství Petr Fiala, když slavnostně otevíral Základní školu Povážská ve Strakonicích. Náklady na vybudování objektu pro 500 dětí byly přibližně 350 milionů korun a hradilo je město.

Do moderního objektu s tělocvičnou a hřištěm na střeše nyní chodí zhruba 300 žáků. V každém ročníku jsou dvě třídy. Podle celostátních statistik žáků mírně přibývá. "Právě proto doufám, že školy nezůstanou prázdné. Ale musíme hodně přemýšlet nad tím, v kterých místech a jakým způsobem rozvíjet možnosti pro školní docházku," řekl Fiala. "Letos vstupuje na základní školu více žáků, ale na střední školy přichází méně studentů. To jsou informace, se kterými musíme pracovat a podle nich upravovat náš vzdělávací systém," uvedl.

První část ZŠ Povážská je v provozu od loňského září. V minulém školním roce ji navštěvovalo asi 180 žáků prvního stupně. Teď přibylo 130 dětí z vyšších ročníků. "Je to moderní objekt s vybavenými sportovišti. To, že se líbí mně, ještě není tak důležité. Rozhodující je, aby se škola líbila žákům a učitelům," řekl novinářům Fiala. Dnešní návštěvu Strakonic si prý vybral z prostého důvodu. Podle něj v Česku nyní není mnoho nově postavených základních škol.

Nový objekt v Povážské ulici nahradil zastaralou dřevěnou školu. Výstavbu, která trvala téměř tři roky, přesto v úvodu provázely protesty místních obyvatel z různých důvodů. "Ale já jsem přesvědčený o tom, že nová škola tady byla už třeba," řekl ČTK strakonický starosta Pavel Vondrys (Jistota pro Strakonice).

Letos v Jihočeském kraji zasedlo do lavic základních škol přibližně 6100 prvňáčků, což je srovnatelné číslo s loňským. Základní školy v kraji bude letos navštěvovat 50.500 žáků. V minulém školním roce to bylo 50.200. Na střední školy bude v jižních Čechách letos chodit 29.250 studentů, je to o 2250 méně než loni.


 

Katalog produktů

Komentáře ke článku

Zobrazit vše Zobrazit vybrané Vložit příspěvekPřihlášení
Nastavit jako výchozí

DŮM A BYT

Ráj sourozenců

MODERNÍ BYT

Bazén snů – vyberte ten nejlepší pro sebe i děti

MŮJ DŮM

Skleněné panely s potiskem na přání

IMATERIÁLY

 

Redakční systém WebRedakce
NETservis s.r.o. © 2015

© Business Media, s. r. o., 2007–2010
Mapa webu   XML Sitemap  RSS kanál