15 kilometrů akustických spár v sále Labské filharmonie

15 kilometrů akustických spár v sále Labské filharmonie

(13. 4. 2018) Pro utěsnění spár obkladů byly použity komprimační pásky Illbruck illmond 600 společnosti Tremco Illbruck

   
 
 
 
 

15 kilometrů akustických spár v sále Labské filharmonie

Od poloviny ledna 2017 se konečně všichni mohou na vlastní uši přesvědčit o tom, jak vynikající akustiku má velký koncertní sál Labské filharmonie v Hamburku – pokud se jim ovšem podaří získat vstupenku. Odborník na akustiku a perfekcionista Yasuhisa Toyota vyžadoval od všech dodavatelů ten nejlepší výkon. Na kvalitu spojů v sále osobně dohlížel také realizační technik od společnosti Tremco illbruck, který se ve volném čase sám aktivně věnuje hudbě.

„Křišťálově čistá“, „vznešená“, „průzračná“ – tak popisovali akustiku v sále ti, kterým se v lednu 2017 poštěstilo navštívit první koncerty v Labské filharmonii. Otevření netrpělivě očekávali posluchači z celého světa. Společnost Hochtief s podporou firmy Tremco illbruck pracovala s naprostou přesností podle instrukcí renomovaného odborníka na akustiku Yasuhisa Toyoty. Srdcem projektu je takzvaná bílá kůže velkého sálu. Tvoří ji 10 000 individuálně vyfrézovaných sádrokartonových desek, které věrně přenášejí zvuk až k poslednímu sedadlu. Každá deska má jiný vzor, který tvoří střídající se prohlubně a výstupky. Desky mají hustotu 1500 kg/m3 a hmotností se blíží betonu – sál totiž nesmí rezonovat ani při těch nejhlasitějších pasážích. Nedílnou součástí celého systému jsou spáry mezi deskami.

15 kilometrů spár
„Jak chcete utěsnit spáry?“ Tuto otázku uslyšíte na každé stavbě. V souvislosti s obložením velkého koncertního sálu a plánovaným akustickým účinkem má však klíčový význam. Mezi deskami obložení je celkem 15 kilometrů spár. Generální dodavatel Hochtief a jeho subdodavatel, společnost Peuckert, požádali o radu specialisty ze společnosti Tremco illbruck. Těm bylo od začátku jasné, že akustické vlastnosti těsnění mají v tomto případě zvláštní význam. Spáry bylo třeba dokonale utěsnit, aby se zvuk nedostával za obložení a neodrážel se nekontrolovaně zpět do sálu. Mezery mezi deskami jsou malý, ale kritický detail, což v tomto případě platí ještě více než v kontextu energetických úspor nebo ochrany před vlivy klimatu.

Rovné mezery – komplexní problémy
Dle plánů společnosti Hochtief byla izolace obložení provedena dvojitě: s pomocí pásky a těsnicí hmoty. Realizační technik Tremco illbruck navrhl použít pro první úroveň těsnění komprimační těsnicí pásku Illbruck illmod 600Tato páska se vyznačuje kombinací několika vlastností: Páska má dokonalé těsnicí schopnosti a zároveň je prostupná pro vodní páry. Její vlastnosti ověřil test dlouhodobého zatížení, který kontinuálně probíhá už 20 let. V tomto případě byly ale rozhodující dvě další vlastnosti: vysoká hustota pro optimální zvukovou izolaci a vlastnosti zpomalující hoření (B1), které byly důležité jak u desek, tak u mezer. Kromě toho se páska dokonale přizpůsobila proměnlivé šířce spár. To je důležité zejména v místech, kde jsou desky upevněny v podkladu, protože jsou v místech spojů vyhloubené a mezery jsou zde širší než jinde. Stejně jako u mezer mezi jednotlivými deskami zajistila na těchto místech čisté akustické oddělení jednotlivých zvukových elementů pěnová páska, která navíc i výborně tlumí hluk.

„Toto řešení přesně splňovalo naše požadavky,“ říká Lutz Hiltmann ze společnosti Hochtief. „Těsnění spár dokonale doplňuje a rozšiřuje komplexní vlastnosti bílé kůže.“

Druhou úroveň těsnění tvoří silikon, který je rovněž ohnivzdorný a jeho vysoká hustota vhodně doplňuje pásku komprimační pásku Illmod 600. Společnost Tremco illbruck je s výsledkem velmi spokojena: „Ze všech sil jsme společnost Hochtief podpořili při realizaci – a akustika je přesně podle zadání ‚křišťálově čistá a průzračná‘.“

podle podkladů společnosti Tremco illbruck

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.