25. ročník soutěže STAVBA ROKU představuje stavby

25. ročník soutěže STAVBA ROKU představuje stavby

(13. 7. 2017) Od června se na www.stavbaroku.cz  prezentuje 52 staveb

   
 
 
 
 

25. ročník soutěže STAVBA ROKU představuje stavby

Od června se na www.stavbaroku.cz prezentuje 52 staveb, z toho 5 objektů v zahraničí.  Soutěží stavby různých velikostí i druhů – komerční, bytové i historické stavby, liniové, dopravní, průmyslové i úpravy veřejného prostoru. Odborná osmičlenná porota a Sbor expertů s 18 specialisty zahájili hodnocení s cílem vybrat stavby do druhého kola pro osobní návštěvu a následně nominaci 15 objektů na titul STAVBA ROKU. Nominace budou vyhlášeny 7. září a odstartováno hlasování veřejnosti. Slavnostní udílení 5 titulů a 12 Zvláštních cen proběhne 5. října v Betlémské kapli v Praze.

„Soutěž STAVBA ROKU se neomezuje jen na architektonický pohled, ale hodnotí celkovou kvalitu stavby, výsledek přístupu a komplexní spolupráce investora, autora, projektanta, stavitele a dodavatelů. Žádné dílo se v ní v průběhu 25 let nesmělo objevit dvakrát,“ komentuje Doc. Ing. arch. Radomíra Sedláková, CSc., předsedkyně odborné poroty, a doplňuje: „Prestiž kvality soutěže dokládá i to, že se tři stavby loňského ročníku utkaly o světovou cenu za architekturu, Cenu Mies van der Rohe. Letošní ročník tvoří reprezentativní průřez českého umění stavebnictví a architektury. První dojmy porotců a odborníků potvrzují velmi silný ročník úrovně kvality staveb a její nespornou vzestupnou tendenci.“

 „Naše soutěž samozřejmě kopíruje aktuální situaci na stavebním trhu. Stavební produkce v roce 2016 klesla meziročně reálně o 7,6 %, v pozemním stavitelství o 3,3 % a inženýrské stavitelství zaznamenalo meziroční pokles o 16 %. I přes tento pokles můžeme v 25. ročníku odprezentovat přes 50 většinou velkých staveb, které byly dokončeny do letošního května,“ hodnotí situaci Ing. arch. Jan Fibiger, CSc., prezident SIA ČR - Rady výstavby a předseda správní rady Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství a rady programu Stavba roku. 

Který kraj vede v regionálním rozložení?
Regionální rozložení přihlášených staveb koresponduje se stavební aktivitou na území. Nejsilněji je zastoupena Praha (20 staveb), i když tomu tak vždy nebylo, následuje Moravskoslezský kraj (6), Jihočeský kraj (5), Středočeský a Ústecký kraj je zastoupen shodně 3 stavbami, po 2 přihláškách přišlo z Olomouckého, Jihomoravského, Královehradeckého, Pardubického, Libereckého kraje a 1 přihláška z Vysočiny.

Typologie staveb – rovnoměrně rekonstrukce i novostavby
Soutěžící stavby jsou poměrně rovnoměrně rozděleny mezi rekonstrukce a novostavby.

Typologicky se přihlásili rekonstrukce historických objektů (10), komerční a kancelářské budovy (12), nákupní centra (2), bytové a rezidenční domy (15), kulturní, vzdělávací a sportovní zařízení (4), silnice a železnice (5), úpravy veřejného prostoru (3) a také vodní díla (2).

Veřejný prostor, bytový dům, vodní dílo nebo mrakodrap?
Mezi přihláškami staveb z ČR jsou kvalitativně zajímavé objekty s rozdílným účelem využití, například unikátní projekt studentského bydlení Kampus Palace v Ostravě, který poskytuje komplexní zázemí a služby pro ubytované, dále skvělé rekonstrukce historických budov (nejen uzavřených památek, ale i používaných v denním provozu, jako radnice atd.), velmi dobře zvládnuté veřejné prostory, což jsou spíše urbanistické práce – Tyršovy sady v Pardubicích, Bakaláře v Písku, Studentské náměstí v Kadani. 

Mezi zahraničními stavbami je přihlášeno vodní dílo na Slovensku, které funguje jako víceúčelový objekt, dále polský komplex tří výškových budov, který má ambice tvořit nový městský prostor ve svých stěnách nebo dálniční obchvat v evropském koridoru sever-jih.

Kolik úhlů hodnocení má kvalita?
Stavby budou posuzovány z různých úhlů pohledu kvality díla – dle investičního záměru, účelnosti, začlenění do okolí, architektury, efektivnosti, inovativnosti, kvality stavebních prací a materiálů, trvalé udržitelnosti, energetické náročnosti, bezbariérovosti, spokojenosti stavebníka a uživatele a dalšími kritérii dle uvážení poroty.

Všechna přihlášená díla jsou prezentována na webu soutěže, na putovních výstavách po celé ČR, na půdě státních i městských institucí a také v tištěném a elektronickém katalogu, který je využíván jako odborný podklad pro jednání Rady vlády.

U mediálních partnerů, ale i ve vysílání České televize již probíhá dlouhodobá prezentace soutěže STAVBA ROKU.

Soutěž organizuje Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství jako nadační program řízený radou programu za účasti spoluvypisovatelů soutěže, kterými jsou Ministerstvo průmyslu a obchodu, ČKAIT, Svaz podnikatelů ve stavebnictví. Autor: MgA. Petra Miškejová
Více informací o soutěži najdete na www.stavbaroku.cz.
tisková zpráva 

Praha architektonická. 
5 tipů, na co se zajet podívat  

Zapomeňte protentokrát na Karlův most nebo Pražský hrad. Praha je svými historickými stavbami okouzlující, ale stále hlasitěji v ní promlouvá také moderní architektura. Máme pro vás 5 cestovatelských tipů, jaké stavby v Praze letos v létě neminout.

Gulliver aneb vzducholoď v DOXu Vzducholoď jako symbol optimismu a touhy po technologickém pokroku nyní zdobí střechu Centra současného umění DOX v Popětově ulici. Čtyřicet dva metrů dlouhá ocelová a dřevěná konstrukce Gulliver byla realizovaná se záměrem vytvořit prostor pro setkávání současného umění a literatury. Projekt připravila kancelář Dvořák & partneři s.r.o. Kostru vzducholodě, která jakoby levituje nad budovou, tvoří čtrnáct příhradových obručí umístěných v příčném směru v roztečích 2,2 až 3 metrů. Prostorovou stabilitu zajišťují lanová táhla. Kostra je opláštěná modřínovými lamelami. Tělo vzducholodě doplňuje gondola, do níž se vstupuje po komínovém žebříku z paluby vzducholodě. Instalované infrapanely umožňují celoroční provoz této unikátní stavby a vzducholoď je vybavena audiovizuální a světelnou technikou.
                                             
Nový institut v Dejvicích se skleněnou fasádou Deset nadzemních a tři podzemní podlaží s parkovacím zakladačem aut dostal do vínku nově vystavěný Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky, který se rozkládá v areálu vysokých škol v Dejvicích a přímo navazuje na areál ČVUT. Autorem stavby je Petr Franta a Architekti & Asoc s.r.o. Uvnitř institutu jsou pracovny, laboratoře, přednáškové a prezentační prostory, inkubátor nebo počítačové učebny. Komplex dvou budov propojených spojovacími krčky, je ale zajímavý také zvenčí, a to svojí předsazenou fasádou, která je celoprosklená. Na vnější fasádu byla použita izolační membránová folie ETFE zavěšená na samostatné ocelové konstrukci. Čtyřicet tisíc metrů čtverečních nových ploch pojme až 1 650 vědců.

Nové kanceláře Five z vozovny na Smíchově Na to, že zde dřív stávala tramvajová vozovna, upozorňují typické industriální prvky a zachované původní historické obvodové zdi do ulic Na Valentince a Svornosti. Jedinečná atmosféra místa tak byla zachována, ale jinak je nová kancelářská budova Five velmi moderní. Administrativní objekt má sedm pater a dispozičně je navržený jako podélný pěti trakt se dvěma středními chodbami. Uvnitř pracuje několik ekologických technologií, které splňují požadavky certifikace LEED Platinum. Obvodový plášť je řešený jako dvojitá montovaná prosklená fasáda. Autorem stavby je společnost Qarta architektura s.r.o.

Obecní dvůr je konečně dostavěný Na Starém Městě vyrostl na půdorysu pozdně gotické budovy Obecní dům. Jeho současná podoba vznikla v 19. století, kdy sloužil k ustájení koní nebo uskladnění hasičských stříkaček. Citlivá rekonstrukce a dostavba se dotkla komplexu tří historických objektů, které byly opuštěné a zanedbané. Nyní zde dýchá poetika spojující minulost s moderností. Památkově chráněné stavby prošly kompletní rekonstrukcí a nový bytový dům, který vznikl v těsné blízkosti, má střídmý a symetrický tvar. Tento projekt, jehož autorem je  RBTA - Ricardo Bofill Taller de Arquitectura 
 a TaK Architects s.r.o., je důkazem, že staré stavby mohou koexistovat s moderní architekturou.

Vila Nová Koulka Že má funkcionalismus místo i ve 21. století a může dát vzniknout netradiční vile, ukazuje stavba vily Nová Koulka v Křížové ulici. Dům, jehož autorem je Mgr. Ing. Milan Kopeček, MBA, respektuje ráz místa, stejně jako prostorové i legislativní limity. Do architektonické podoby vily se otiskl složitý pozemek, takže oblé tvary domu jakoby vyrůstají z terénu. Jednoduchý povrch fasády, okenní pásy, pohledový beton nebo detaily z ploché oceli stavbě propůjčují neopakovatelnou tvář. Vile s výhledem na Vyšehrad dominuje arkýř, který je koncipován jako nepravidelné vybočení vnitřního prostoru mimo stavbu.

Morava žije architekturou: Prohlédněte si 5 jedinečných staveb
Vinice a sklípky. To je klišé. Letos o prázdninách se na Moravu podívejte jinýma očima. Region totiž žije moderní architekturou. Vybrali jsme pro vás 5 cestovatelských tipů, které zaujmou milovníky technických staveb i povedených rekonstrukcí.

Most na jediné konstrukci Až budete přejíždět po novém viaduktu přes údolí potoka Hrabynka nebo přes údolí potoka Kremlice, budete si připadat téměř jako ve Švýcarsku. Mosty na vytíženém opavsko-ostravském tahu vedou v krásné krajině vysoko nad terénem. Úkolem architektů z kanceláře Stránský, Hustý a partneři s.r.o. bylo najít řešení, které při stavbě i při provozu minimálně zatíží okolí. Podařilo se. Místo tradičních konstrukcí tvořených dvěma souběžnými mosty navrhli jedinou konstrukci, po níž jsou vedeny oba směry komunikace. Navíc dokázali, že ani most nemusí být nudný. A tak podpěry s příčným řezem tvaru písmene H vytváří hru stínů, která zjemňuje jejich funkci.

Firemní sídlo, kde jsou lidé šťastní V podhůří Beskyd ve Sviadnově vyrostlo nové sídlo společnosti Lumius, které vyčnívá architektonickým řešením. Uvnitř je komfortní prostředí, jež přispívá ke spokojenosti pracovníků. Leitmotivem administrativní budovy je zelená. V interiéru je umístěná vertikální zahrada o ploše 80 metrů čtverečních, která se stará o bezvadné mikroklima. Stavba má také zelenou střechu a zahradu pro relaxaci zaměstnanců. Administrativní budova, kterou projektovali Ondřej Klimek a David Kotek z kanceláře Projektstudio EUCZ s.r.o., zachytává dešťovou vodu a tu následně spotřebovává. Elektřinu vyrábí solární panely i větrné elektrárny.

Ze zdevastovaného hotelu studentský luxus Centrum Ostravy se architektonicky proměňuje. Příkladem je Kampus Palace v Ostravě. Projekt, jehož autorem je Petr Lichnovský, vytvořil ze zdevastovaného hotelu moderní studentskou rezidenci o kapacitě 210 lůžek. Stavba z roku 1913, která stojí naproti Národnímu divadlu podél Smetanova náměstí, se tak vyhnula demolici. Rekonstrukce, která zachovala historické prvky, významně přispěla k zatraktivnění architektonického rázu centra města.

Nejmodernější atletickou halu mají Vítkovice Když budete v Ostravě a jste nadšenci do sportu, rozhodně zajeďte do Vítkovic. Stojí tam nejmodernější atletická hala v České republice, jejímž autorem je Chválek Ateliér s.r.o. V hale, která vyhovuje parametrům Mezinárodní atletické federace, je běžecký ovál s šesti drahami o délce 200 metrů, osmi přímými drahami o délce 60 metrů, sektory pro skok do výšky, skok do dálky, skok o tyči a vrh koulí. Hlediště haly má kapacitu 1 012 sedících diváků. Osm míst je vyhrazeno pro hendikepované lidi. Nosnou konstrukci haly tvoří železobetonový skelet, střecha dostala dřevěnou konstrukci. Atletická hala byla dějištěm Halového mistrovství České republiky mužů a žen v atletice 2016.

V Ostravě přitom nejde o jediný architektonicky zajímavý stadion. Koncem června byla na Městském stadionu Ostrava, který získal titul Stavba roku 2016, odhalena pamětní deska. Aktu se vedle představitelů měst zúčastnili i nejlepší vytrvalec Mo Farah, keňský atlet David Rudisha nebo fotbalista Baníku Ostrava Dušan Vrťo.

Vila v Jihlavě zase dýchá secesí Krajské město leží z větší části na Moravě, a proto jsme do výběru moravských cestovatelských tipů zařadili i citlivě zrekonstruovanou secesní vilu v ulici Jana Masaryka. Vila byla vystavena na počátku minulého století, ale během osmdesátých let byla stavebně dehonestována a přestavěna na školské zařízení a stravovací zázemí místní střední školy. Autoři citlivé rekonstrukce, Ing. arch. Miroslav Velehradský, Ing. arch. Dagmar Velehradská, vile vrátili původní secesní ráz, takže kolemjdoucí opět ohromuje svou krásou a řemeslností.

Stavba roku 2017 Každá z těchto staveb je jiná, ale něco mají společného. Soutěží o titul Stavba roku 2017, která oceňuje kvalitní stavební projekty. Pro svého favorita můžete od září hlasovat na stránkách soutěže www.stavbaroku.cz
Autor: MgA. Petra Miškejová

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.