Nové komentáře

20. 10. 2016 16:54:45

Re: Jan Gehl: Zklidnění pražské magistrály bude výzva

Dokud nebude dostavěn okruh kolem Prahy, tak se nic nezmění a případné ubírání pruhů na magistrále a podobné "aktivity" jsou celkem k ničemu. Praha má jeden z nejhorších reliéfů, takhle v kopcích snad není žádné další evropské velkoměsto (neznám Atény), všechno ostatní je na rovině (poklidná Kodaň, Moskva, Berlín, Mnichov, Vídeň, Budapešť, Miláno, Paříž, Stockholm, Brusel, Amsterodam....) a problémy s dopravou mají obecně více méně všichni. Nakonec relativně výškově je členité i poloviční Oslo, ale to má centrum kompletně podtunelované. Dokud bude tahle otázka politická a pod taktovkou zelených se snahou řešit svoje komplexy méněcennosti nenávistnými akcemi vůči motoristům a snaze jim udělat ze života ještě větší peklo, než je tomu dosud, nestane se nic. Dokud budou na radnicích sedět na jedné straně nuly jako je Krnáčová nebo Kolínská a na obvodech ajnštajni jako onen starosta Prahy 6, který se domáhá uzavření výjezdů z Blanky kvůli zácpám na kulaťáku a přitom si ani není schopen uvědomit, jak to ovlivňuje uzavření Korunovační dopravní situaci na kulaťáku, a dát na dejvický kruhák třeba semafory (což by bylo lepší, byť zdánlivě protismyslné řešení) tak se nezmění nic. Pokud onen dánský mág dojde k názoru, že se jedná ne o problém magistrály, ale pochopí širší souvislosti a všimne si třeba, jak chybí Praze most přes Vltavu u Roztok, tak před ním hluboce smeknu. Pokud přijde s otřepanými plány na rozšíření chodníků, osazení stromů a rozšiřování cyklostezek, pak jsou ty dva miliony vyhozené. Jak by se problém měl řešit je jasné už dvacet let, nicméně neschopnost magistrátu dobudovat okruh (samozřejmě ve spolupráci se Středočeským krajem) a vyjít taky přiměřeně vstříc tomuto kraji a postavit most v Roztokách (kde hýkají tzv. "občanské" iniciativy, které na druhé straně "zklidňují" magistrálu), tak se nic nevyřeší. A dokud budou na magistrátu sedět totálně neschopné a hlavně hloupé nuly bez schopnosti chápat věci v širších souvislostech (Kolínská, Stropnický...) a špatně placení úředníci tam, kde jsou potřeba (územní plánování, stavební odbory, životní prostředí), zatímco na řadě veledůležitých odborech (kultura, školství, OSPOD, živnostenský úřad atp.), kde by jejich osazenstvo mělo sedět zadarmo, tak to bude jen a jen horší. Nakonec ukázkou trapnosti je zavedení oněch parkovacích zón, které jsou jenom strojem na peníze a vyjádření (tuším Krnáčové nebo Dolínka), že do pár měsíců postaví parkovací domy u metra a záchytná parkoviště už ani není k smíchu, spíš ke stále se stupňujícímu vzteku.

20. 10. 2016 10:53:01

Re: ČKA apeluje na otevřený dialog ohledně výstavby metra D

Kdo tvrdí, že (cituji z článku):" že vyhlašovatel vysoutěží detailní studii, lze následně zkrátit trvání jednotlivých projekčních fází a celkově tedy i dobu realizace celé zakázky?" To skutečně někdo myslí vážně? Je skutečně možné takhle demagogicky argumentovat? Soutěže jsou jenom cestou, jak si řada spřátelených a pospojovaných kamarádů namastí kapsy druhými a třetími cenami a výsledný návrh bývá dost často paskvil, jehož výsledný tvar musí upravit ti, co projektovat skutečně umějí a v lepším případě jim už onen vítěz nehází klacky pod nohy. Mohl by mi někdo dát příklad, kdy u nás vzniklo nějaké mimořádné dílo jako výsledek architektonické soutěže? Určitou vyjímku možná představuje Hubáčkova televizní věž na Ještědu, ale tady je třeba připomenout, že Hubáček byl tak trochu specialista na podobné stavby a především, nedodržel vůbec zadání. Takže kdyby se respektovaly podmínky soutěže, vůbec bys jeho návrh neměl ocenit. Na druhou stranu by se u tohoto nesporně geniálního díla nemělo zapomínat ani na originální statické řešení nesporně podařeného objektu. A trapnost soutěží můžeme vidět na veledílech architektury třeba sedmdesátých let - bývalý Prágrův parlament nebo obchodní dům Kotva manželů Machoninových.....takže, proboha, žádné soutěže, radši ať to dělají architekti Metrostavu, ti to aspoň umí.

20. 10. 2016 10:40:35

Re: Pražští radní schválili soutěž na podobu stanic trasy metra ...

Tisíce lidí žádali vypsání architektonických soutěží. K smíchu. Kdy nějaká soutěž přinesla skutečně kvalitní architektonické řešení? Navíc většina dnešních architektů (čest výjimkám) kromě matlání falešných a pseudo efektních 3D modelů neumí vůbec nic a komické pak je, když se podle těch soutěžních návrhů začne stavět. Komické je rovněž, jak si tito lidé vůbec neumí poradit s ekonomikou stavby (o technickém a technologickém řešení ani nemluvě) a výsledkem pak jsou stavby, které stojí ne jeden půl násobek rozpočtu (jako Blanka, kde se navíc k rozpočtu nabalila i záplava dodatečných a podmiňujících investic), ale troj a nebo čtyřnásobek. Hýkání o umělecké tvorbě je pak tím jediným, co zbyde. Oni skutečně kvalitní architekti (napadá mně třeba Cigler nebo Fiala) pracují na přímo a mají zvládnutou celou stránku návrhu, ne jenom "malůvky". nějaký genius přijde s něčím, co zmanipulovaná porota (Kaplického Blob je už zapomenut? či spíše ona soutěž a vše co jí provázelo) nadšeně odsouhlasí a vítězové nejsou schopni dotáhnout projekt do konce včetně všech souvisejících konsekvencí. Zato shrábnou cenu (proč se proboha docela slušně oceňují a odměňují i další návrhy?), ohánějí se autorskými právy a výsledkem bývá v lepším případě fakt, že celý projekt musí odmakat ten pohrdaný a nedoceněný stavař se statikem a dalšími profesemi a vítěz soutěže jim hází klacky pod nohy svými hraběcími radami a nesmyslnými požadavky, svědčícími o jeho technické neschopnosti. Dřív architekti skutečně svoje návrhy realizovali, nebo se na realizaci podíleli v plném rozsahu jako projektanti (třeba Roith nebo Kozák), dneska většina autorizovaných architektů ani nezná stavební zákon a související předpisy.....nakonec, obludný betonový budník na stanici metra tuším Petřiny snad stačí jako ukázka současné "architektonické" tvorby.

© 2007–2016 Business Media CZ, s. r. o.