Analytici: Stavebnictví nestačí poptávce, povolování je dlouhé

Analytici: Stavebnictví nestačí poptávce, povolování je dlouhé

(7. 11. 2017) Na vině je zejména vadná legislativa.

 
 
 
 

Analytici: Stavebnictví nestačí poptávce, povolování je dlouhé

(ČTK) - Stavební výroba zaostává za poptávkou a neodpovídá prosperitě české ekonomiky. Důvodem je neúnosně dlouhé stavební řízení. Uvedli to analytici, které dne 6. listopadu 2017 ČTK oslovila. Podle údajů Českého statistického úřadu stavebnictví za první tři čtvrtletí meziročně vzrostlo o 2,2 procenta, tempo růstu však od konce června klesá. Pozemní stavitelství zpomaluje růst a inženýrské vytrvale propadá, dodali analytici.

"Stavební produkce v Česku zaostává za poptávkou a neodpovídá současné prosperitě české ekonomiky. Na vině je zejména vadná legislativa, která neúnosně prodlužuje stavební řízení a neumožňuje developerům a dalším podnikatelům pružně reagovat na sílící poptávku," uvedl analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda. Česká ekonomika podle posledních údajů ve druhém čtvrtletí meziročně vzrostla o 4,7 procenta.

Podle Kovandy by mohla částečné zlepšení přinést novela stavebního zákona, která začne platit od Nového roku. Pomoci by měla hlavně pozemnímu stavitelství. "V inženýrském stavebnictví se zase projevují první vlaštovky rychlejšího čerpání peněz z fondů EU, kterými jsou projekty v této oblasti hojně spolufinancovány," doplnil Kovanda.

Za samotné září stavební výroba meziročně klesla o 1,1 procenta, naposledy se snížila v únoru. Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška obor upadl do předčasné podzimní letargie. "Při rozdělení na pozemní a inženýrské činnosti je patrné, že první jmenovaná skupina zpomaluje růst a druhé se nedaří vymanit z dlouhodobého propadu. Problém přitom již není podle všeho v nízkém objemu povolených staveb, ale v jejich neustále odkládaném zahajování. Stavebnictví tedy bylo z pohledu HDP ve třetím čtvrtletí jednoznačnou brzdou české ekonomiky," podotkl.

Pozemní stavitelství, tedy hlavně stavba bytů, kanceláří, průmyslových hal a skladů, do konce září meziročně vzrostlo o 6,2 procenta. Naopak inženýrské stavitelství, tvořené z velké části dopravní infrastrukturou, o 7,1 procenta kleslo.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš uvedl, že zářijový pokles o 1,1 procenta sice nevypadá dramaticky, ale je potřeba vzít v potaz nízkou srovnávací základnu. Loni v září podle ČSÚ stavebnictví kleslo o 5,2 procenta. "Výsledky měsíce září nenaplnily optimismus, který byl ještě v červnu. Za první pololetí stavebnictví vzrostlo o 3,2 procenta, což sice znamenalo nízký růst, ale byl tady aspoň stoupající trend. Již od následujícího měsíce se ale křivka opět zlomila," uvedl. Za alarmující označil hodnotu nově vypsaných veřejných zakázek pro stavební firmy. Do konce září jejich objem meziročně klesl více než o polovinu.

 ___
Česko je podle Světové banky ve vyřizování stavebního povolení 127. na světě
(ČTK – 11. 11. 2017) Ve vyřizování stavebního povolení je Česko na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka (SB). Kromě délky v ní hodnotí i jiná kritéria, jako například transparentnost nebo složitost. Nejlépe v hodnocení vyšlo Dánsko, nejhůře Afghánistán.

„Rok za rokem nám Světová banka potvrzuje, že délka stavebního povolování je největší brzdou české ekonomiky. Přesto naše politická reprezentace není schopná dohodnout se na legislativních změnách, které by tento vleklý problém odstranily. V celkovém pořadí, které vyhodnocuje i další aspekty ekonomiky, jako například zahraniční obchod nebo přístup k úvěrům, je přitom Česko na solidním 30. místě,“ uvedla výkonná ředitelka developerské firmy Central Group Michaela Tomášková.

Pokud bychom vzali v úvahu pouze délku stavebního povolení, je Česko s 247 dny dokonce až na 165. místě. V Dánsku jeho vyřízení trvá 64 dní, naopak v Kambodži 652. Ze sousedních zemí je na tom nejlépe Německo (126 dní), následují Polsko (153), Rakousko (222) a Slovensko (286). V komplexním žebříčku je však Slovensko o 36 míst před Českem.

„Žebříček ale načítá jen délku řízení danou zákonem. Ovšem v realitě proces získání potřebných povolení trvá mnohem déle. V Česku u běžného bytového domu asi deset let. Úřady totiž k řadě problémů vyžadují stanoviska dotčených orgánů. A ty žádné lhůty stanoveny nemají,“ doplnila Tomášková.

Podle analytika UniCredit Bank Pavla Sobíška je stavební řízení názornou, ale zdaleka ne jedinou ukázkou neefektivity státní administrativy, která citelně snižuje potenciál růstu české ekonomiky. „Považuji za neuvěřitelné, jak dlouho se o zdlouhavých stavebních řízeních v Česku mluví, aniž by se něco zlepšilo. Osobně příliš nedoufám ve zlepšení ani v následujících letech,“ sdělil Sobíšek.

Generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec uvedl, že Česko má nejsložitější systém povolování staveb ze zemí Evropské unie. Určitou změnu by podle něj mohla přinést novela stavebního zákona, která začne platit od Nového Roku. „Pokud k ní stavební úřady přistoupí tak, jak autoři novely předpokládali, tak to zcela jistě umožní zkrácení celého procesu. Bude záležet na tom, zda budou stavební úřady dodržovat lhůty a využívat sloučené řízení. Pokud ano, pak by se řízení mohlo zkrátit o týdny i měsíce,“ podotkl Korec.

Analytik ČSOB Petr Dufek doplnil, že nabídka nových bytů v době současného realitního boomu zdaleka nedosahuje úrovně roku 2009, protože rozjezd bytové výstavby přichází v důsledku tuzemské administrativy se zpožděním. „I proto si lidé musí za byty připlácet a není náhodou, že růst cen bytů je v Česku nejrychlejší v Evropě. A samozřejmě nejde jen o byty nové, protože v důsledku jejich nedostatku zdražují i ty staré,“ uvedl dále Dufek.

Podle partnera poradenské společnosti KPMG Pavla Klimenta je délka a komplikovanost povolovacích procesů dlouhodobým problémem české ekonomiky. „I když je tato skutečnost všeobecně známá, řešení se hledá jen velmi pomalu. Je škoda, že se tato situace kombinuje s jinak velmi příznivými podmínkami na trhu, které by umožňovaly potenciálně mnohem vyšší objem stavební produkce,“ dodal Dufek.


 
 
 
 

7. 11. 2017 23:33:22. Re: Analytici: Stavebnictví nestačí poptávce, povolování je dlou... Jiří Kalvach

  Na toto potřebujeme analytika? No tak, to jejich úžasné nové zjištění si píšeme na tento portál už několik let. A jejich naděje, že se s novelou SZ situace zpelší, vychází z čeho? To zase nebyl rozum doma, ale na výletě, když toto psali, protože hlavně u velkých investic to bude ještě horší. U malých bez EIA to ještě snad úřady vydýchají, ale jak se objeví vodní a jiná díla, to jsem zvědav na tu operativu, s kterou zvládnou víc než letos! Se stejným počtem podhodnocených absolventů bez titulu ing. nebo Mgr.? Kteří se tam stejně nehrnou? Opravdu tuto zem již aspoň 12 let řídí vlády bez schopností analyzovat a racionálně uvažovat, a parlament, to je spolek pro politikaření a blábolení všech proti všem. Moudří lidé tam zblbnou a blbci přikládají pod kotel plný demonstrované zášti a nepřátelství. Je to nechutné a nevím, jak z toho ven, když nemáme krále a nikdo moudrý na obzoru.

8. 11. 2017 09:04:30. Re: Analytici: Stavebnictví nestačí poptávce, povolování je dlou... Arnošt Hradil

  Není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř - říká pořekadlo. Kecá. České stavebnictví se dostalo níž, než na samé dno. Každá provinční univerzita má dojem, že vychovat stavebního inženýra nebo architekta je to na co společnost čeká. A pro jistotu už i po roce od udělení diplomu dostane kulaté razítko. Bohužel setkal jsem se s tím! Balast, který ve stavebnictví teď je, hned tak někdo nenapraví. Po devíti hubených letech se zcela zničila stavební výroba. Řemeslo už je za humny. Bodejť ne! Nevidím žádný technologický vzestup. Akorát ta legislativa ... no, je s podivem, že mnohé rozvojovější země jsou před námi. Anebo jsme ti křováci my? Asi jo. Proč mají stavební úřady lhůtu na vydání stavebního povolení 60 dní, když jinde (nejmenovaná skandinávská země) to jde i za 20 dní? Proč není povinnost všech dotčených orgánů a účastníků řízení komunikovat elektronicky? To budeme dál k dopravákům, hasičům a dalším muset nadále jezdit? Proč nedostanou povinně lhůty? Ne, tudy cesta nevede. Babička vždy říkala: ryba smrdí od hlavy. Tak konečně s tím něco dělejte - vy nahoře. Víte vůbec, že nový zákon je opět paskvil? Už víc, jak 40§§ je v rozporu s jiným právem? Hlavně občanským. A jak budem kolaudovat? Podle nového ne. Tak jak? No hurá. to jsme to dostali ...

8. 11. 2017 16:39:55. Re: Analytici: Stavebnictví nestačí poptávce, povolování je dlou... Jitka

  Každá novela stavebního zákona ho jen zkomplikovala. Zlatá 50/76. Teď je tolik možností povolování, že se v tom nikdo nevyzná a tolik soudních rozhodnutí, která si navzájem odporují, že se každý úředník co nejvíce jistí stanovisky dotčených orgánů. A kdo by se jim divil?
A s tím nekolaudováním, to je skutečně perla.

20. 11. 2017 20:28:53. Re: Analytici: Stavebnictví nestačí poptávce, povolování je dlou... Markéta

  Všichni máte pravdu. Rozumné by bylo převzít SZ 1976 + minimální aktualizace (pod kontrolou poctivých odborníků). Dnešní novela , když už je úvaha o zákonu novém, byla schválena po nepravdivých populismech o povolování (zkrátí, zjednoduší aj). Vyhovuje "štikám" v celém procesu. Realitou je a bude stále víc prakticky nezákonné prostředí ve stavebnictví.


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.