Architektura ve službách první republiky

Architektura ve službách první republiky

(26. 6. 2018) Výstava v Jičíně od 9. do 27. července 2018 v Jičíně

 
 
 
 

Architektura ve službách první republiky

KDY: 9. – 27. července 2018
KDE: Městský úřad v jičíněŽižkovo náměstí 18, 50601 Jičín

Národní památkový ústav připravil v rámci oslav stého výročí vzniku Československa výstavu Architektura ve službách první republiky
S její regionální částí, která se váže ke Královéhradeckému kraji, se budete moci seznámit do 29. června 2018 v prostorách vestibulu Krajského úřadu Královéhradeckého kraje a následně v červenci ve vestibulu Městského úřadu v Jičíně na Žižkově náměstí a v srpnu v Městské knihovně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Hořicích.

V meziválečném období vznikla při budování a modernizace státu řada nových správních, školních či bankovních budov. V řadě míst byly rovněž postaveny zajímavé až výjimečné stavby pro kulturu, sport, volný čas a soukromé bydlení. Ojedinělá byla plánovitá výstavba Hradce Králové za účasti Josefa Gočára a dalších význačných architektů, která již v době meziválečné dala vzniknout přízvisku Hradec Králové – salon republiky. Výstava na příkladu téměř dvaceti významných staveb a urbanistických celků představí architektonickou tvorbu období první republiky na území Královéhradeckého kraje.

Vernisáž výstavy 9. července v 16 hodin provede ředitel josefovského pracoviště NPÚ Jiří Balský.
Více informací najdete na stránkách pořadatele, NPÚ ZDE.

______

S regionální částí, která se váže k Středočeskému kraji, se návštěvníci mohli seznámit od 22. 5. 2018 v prostorách Městské knihovny v Praze.
Výstava přináší reprezentativní průřez nejzajímavějšími kulturními památkami, stavebními a technickými počiny Středočeského kraje a Prahy vznikajícími v souvislosti s vytvářením úřední infrastruktury nového československého státu, jako jsou například úřední a společenské domy, bankovní a obchodní domy, církevní objekty, domy umění, krematoria, technické stavby jako mosty, tovární objekty, polikliniky, lázeňské areály apod.  Výstava nezapomíná ani na význačná jména světových architektů, kteří se svými realizacemi zapsali do fondu české architektury. Všechny prezentované stavby byly realizovány v éře Československé republiky 1918–1938, tedy v období spjatém s dynamickým poválečným průmyslovým rozvojem.

Výstavu bude možné dále navštívit v těchto termínech:
do 28. 6. 2018 Městská knihovna v Praze
1. 7. – 30. 9. 2018 Zahrady pod Pražským hradem
2. 10. – 31. 10. 2018 Mělnické kulturní centrum, o.p.s.

Výstavu uspořádal Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště středních Čech v Praze ve spolupráci s Městskou knihovnou v Praze a územním odborným pracovištěm NPÚ v Praze.
Výstava je realizována v rámci oslav stého výročí vzniku Československa za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky.
Více informací najdete na stránkách pořadatele, NPÚ ZDE.

______

S regionální částí, která se váže k Olomouckému kraji, se budete moci seznámit od 28. června do 26. července 2018 v prostorách Uměleckého centra Univerzity Palackého v Olomouci a následně od 3. září do 31. října ve foyer Knihovny města Olomouce, pobočce Brněnská.
Výstava provede návštěvníky architektonickou tvorbou Olomouckého kraje, která se přímo váže k prvnímu dvacetiletí mladé státnosti, kdy při budování a modernizaci státu vznikla řada nových správních, školních či bankovních budov a v řadě míst se postavily zajímavé sakrální, sportovní či soukromé objekty. Na deseti panelech si návštěvníci budou moci prohlédnout fotografie pětadvacítky staveb a dozvědět se další informace o jejich vzniku.
Vernisáž výstavy proběhne 28. června v 17 hodin.
Pořádá: Národní památkový ústav - územní odborné pracoviště v Olomouci
Místo: Umělecké centrum UP, Univerzitní 3, Chodba 1. patro

podle podkladů pořadatele


Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 6. 2018 16:54:38. Re: Architektura ve službách první republiky. Ing. arch. Marie Švábová
26. 6. 2018 18:22:33. Re: Re: Architektura ve službách první republiky. Redakce

 
 
 
 

26. 6. 2018 16:54:38. Re: Architektura ve službách první republiky. Ing. arch. Marie Švábová

  Nebude publikace na toto téma nebo aspoň katalog? Dík za odpověď.
Marie Švábová.

26. 6. 2018 18:22:33. Re: Re: Architektura ve službách první republiky. Redakce

  Informaci o katalogu výstavy jsme nikde nenašli. zkuste se zeptat přímo pořadatele, NPÚ.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.