Atelier Thomas Pucher + Bramberger [architects]: Obytný dům v Tartu, Estonsko

Atelier Thomas Pucher + Bramberger [architects]: Obytný dům v Tartu, Estonsko

 
 
 
 

Atelier Thomas Pucher + Bramberger [architects]: Obytný dům v Tartu, Estonsko

Původním konceptem stavby bylo spojit výhody rodinných domů s ekonomickými aspekty apartmánového bydlení.

Výzvou byla otázka, zda to oboje lze zkombinovat. Naší odpovědí bylo vytvoření "naštosovaných vil". Uložením vil nebo penthousů na vršek dalších z nich získáme hlavní výhody, jako jsou široké a neohraničené výhledy, soukromý vnější prostor a velkorysé obytné plochy každé jednotky a také ekonomické výhody z méně stavění a stavebních nákladů, což samozřejmě bude mít vliv na životní prostředí.Místo:
Tartu (druhé největší město v zemi), Estonsko
Architekt:
Atelier Thomas Pucher a Bramberger [architects]
Projekční tým: Thomas Pucher, Alfred Bramberger, Birte Böer, Ana Norgard, Rupert Richter-Trummer, Hans Waldör, Georg Auinger, Erich Österbauer, Sabine-Katharina Egarter
Materiály: beton a sklo
Plocha: 3500 m2
Stavební náklady: 3, 8 mil. Euro
Vizualizace: Martin Mathy
Fotor: Lukas Schaller, Jaan Sokk 


V reakci na původní urbanistické uspořádání okolí jsme navrhli dva typy budov: River Towers and City Slabs (říční věže a říční desky).

Koncept budov River Towers je jasný a jednoduchý: organizace prostoru podle hlavních funkcí a distribuce mezi dva velké okruhy: servisní okruh a obytný okruh. Obslužné funkce jsou organizovány ve vnitřním okruhu, kde se nalézají vchody do apartmánů, šatny, koupelny a sauny a většinou i kuchyně. Všechny prvky infrastruktury jsou umístěny v tomto okruhu, čímž se získává ekonomická výhoda během jejich instalace. Funguje to také jako ochrana haly proti hluku.

Vnější obytný okruh nabízí dostatek slunečního světla a nesmírné výhledy. Protože konstrukční prvky jsou koncentrovány ve vnitřním okruhu, tato plocha je otevřená a flexibilní. Tenké posuvné stěny zjednodušují naplnění měnících se potřeb obyvatel během roku.

Na vnějším okruhu jsou průběžné balkony nepravidelného tvaru, což dodává každému domu/bytu autenticitu a zcela odlišný venkovní prostor. Tento typ balkonů byl navržen kvůli vizuálnímu odlehčení hmoty budovy a pro její lepší integraci do krajiny.

Druhý typ budov mnohem více zahrnuje urbánní kontext. Tyto budovy jsou umístěny podél stávající ulice v severojižním směru a byty jsou organizovány v křížovém patrovém schématu. Každý apartmán má oslunění ze západu a z východu. Tato dispozice je inspirována Le Corbusierovým Unité d’Habitation, poskytuje velkorysý prostor s krásnými galeriemi a obývycími pokoji s vysokými stropy. I zde je výrazným rysem flexibilita prostoru, protože vysoké stropy nabízejí různé transformace a konverze, záleží jen na potřebách momentálního obyvatele.Vnější prostory jsou v souladu s konceptem River Towers. Široké balkony, které obkružují budovu, vytvářejí jedinečný vnější prostor každému bytu. V nižších patrech se terén stýká s přízemím bytů ,a každý byt tak má svou soukromou zahrádku.  


 


 

 


 


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Bytové domy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.