Autodesk 123D - virtuální 3D desktop

Autodesk 123D - virtuální 3D desktop

 
 
 
 

Autodesk 123D - virtuální 3D desktop

Autodesk Club přinesl informaci: Produktová řada 123D od společnosti Autodesk, která je zaměřená na širokou veřejnost rozšířila své portfolio o další dva přídavky: 123D Catch a 123D Make. Autodesk 123D Catch je volně dostupná aplikace, která umí transformovat digitální fotografie z klasických automatických digitálních fotoaparátů do dále upravitelných 3D modelů. Autodesk 123D Make je aplikace pro tvorbu 3D fyzických prototypů modelů.

123D Catch je oficiální veřejnou betaverzí, která vzešla z projektu Photofly a byla již před více než rokem představena v rámci Autodesk Labs. Technologie umožňuje běžným uživatelům načíst série digitálních fotografií stejného objektu pořízených z různých úhlů pohledu a ty poté využít pro konstrukci 3D mračna bodů a drátového modelu snímaného objektu.

Kromě zpřístupnění této možnosti běžným uživatelů má toho řešení ještě jednu výhodu – nejnáročnější výpočetní operace, což je analýza načtených fotek pro detekci geometrie a konstrukce 3D modelu probíhají na vzdálených serverech, aby nezatěžovaly lokální hardwarové vybavení uživatele. 

 

Buddha

Vizualizace hlavy budhistické figuríny prostřednictvím trojúhelníkové sítě z bodů a linií, která vznikla na základě načtených 2D digitálních fotografií a nástrojů aplikace Autodesk 123D Catch.

Schopnost automatické extrakce hran 3D modelu z 2D fotografických podkladů představuje jednoduchý způsob dostupný pro všechny nadšené modeláře, studenty a další zapálené do prostorového modelování, jak vytvářet 3D digitální modely z existujících objektů (např. kusy nábytku, auta nebo sochy v parku). Velkou výhodou je možnost přeskočit dlouhou a náročnou fázi učení se nového softwaru určeného pro 3D modelování.

Nástroje použité v aplikaci 123D Catch jsou využívány i profesionálními designéry a komerčními výrobci, protože jim umožňují digitálně poměrně přesně zachycovat tvar existujících výrobků, což jim pomáhá zjišťovat možná vylepšení z hlediska estetiky, funkce a trvanlivosti. To vše samozřejmě ve spolupráci s CAD aplikacemi a analytickým softwarem.

123D Make v podstatě nahrazuje 3D tisky a laser-cutting, protože uživatelé mají možnost převést model do podoby 2D řezů, které reprezentují odpovídající objem a hmotu. Když je proces hotov, je uživateli k dispozici vizualizace modelu sestaveného z vytvořených plochých šablon (třeba z lepenky – pro představu). Šablony jsou samozřejmě očíslované tak, aby tvořily jednoduše sestavitelnou sekvenci.

Postavička psa zkonstruovaná pomocí mnoha 2D plochých šablon byla vytvořena v aplikaci Autodesk 123D Make, která umožňuje jednoduchou tvorbu modelů. Tento například připomíná oblíbené dětské dřevěné skládačky.

123D Make je v současné době dostupný pouze pro platformu Mac OS X, což je u společnosti, která vyvíjí v převážné většině hlavně pro PC, celkem překvapivé. Nedočkaví uživatelé klasických PC tak budou muset vzít zavděk nabídkou partnerů společnosti Autodesk, kteří umí laser-cutting a 3D tisky.

Aplikace 123D Catch a Make jsou součástí portfolia 123D, které představuje obecně použitelnou softwarovou sadu pro 3D modelování v současné době dostupnou jako beta verze volně ke stažení. Součástí je také aplikace 123D Sculpt, která je určena pro iPad a tvorbu modelů a jejich úpravy prostřednictvím dotyků a gest na displeji. Poslední částí celé platformy je webový portál, která po registraci umožňuje sdílení obsahu s ostatními uživateli a fanoušky této platformy.

Sdílení vytvořeného obsahu s ostatními uživateli je prostřednictvím portálu 123D samozřejmě možné.


Aplikace 123D Sculpt je nyní dostupná prostřednictvím Apple App Store. Je založena na produktu Autodesk Mudbox, což je aplikace pro 3D kresbu a sochaření, která se prodává za 475 dolarů. 123D Sculpt svým uživatelům umožňuje vytvářet organické tvary, které je občas dost velký problém řešit parametricky v klasických CAD 3D modelovacích aplikacích. Multi-touch možnosti, kterými disponuje iPad výrazně zjednodušují proces modelování. Pracujete bez myši a klávesnice jen svými prsty tak, aby digitální model odpovídal vašim představám.


Portál 123D naleznete na http://www.123dapp.com

Převzato z http://www.deskeng.com

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.