Budoucnost centra Brna – urbanistická soutěž o návrh

Budoucnost centra Brna – urbanistická soutěž o návrh

(4. 1. 2016) Odborná porota bude zasedat 15. a 16. ledna a vybere do druhého kola osm návrhů

 
 
 
 

Budoucnost centra Brna – urbanistická soutěž o návrh

(ČTK) - Do prvního kola mezinárodní dvoukolové urbanistické soutěže na podobu brněnského Jižního centra se přihlásilo se svými návrhy 57 uchazečů. ČTK to 18. prosince 2015 řekl náměstek primátora Martin Ander (SZ). V soutěži, kterou město vypsalo v září, řešily týmy architektů podobu území po přestavbě železničního uzlu s nádražím v centru v oblasti Malé Ameriky. Dosud existoval návrh podoby jen pro případ odsunutého nádraží.

Odborná porota bude zasedat 15. a 16. ledna a vybere do druhého kola osm návrhů. Jejich autoři budou mít čas na dopracování do 15. dubna. "Kdo návrh poslal, nelze nyní říct, protože soutěž je anonymní. Výsledky zveřejníme 10. května," řekl Ander. Aby se zachovala anonymita, bude mít osm postupujících možnost přes právní kancelář s porotou komunikovat a podle toho návrhy doplňovat. "Podruhé se komise sejde 22. a 23. dubna a vybere vítězný návrh," řekl Igor Kovačevič z MOBA Studia, které soutěž zajišťuje.

Město soutěž vypsalo kvůli tomu, aby mělo podklad pro případné budoucí rozhodování, jak naložit s územím, které je nyní zčásti brownfieldem. "Chceme, aby v něm vzniklo živé kompaktní město. Jeho základem musí být bydlení a s ním související služby, ať už jsou to kavárny, obchody, školky nebo kvalitní veřejná prostranství a místa pro sportování," uvedl Ander. (SZ). Město ocení tři nejlepší návrhy. Pro první místo je vyčleněno 1,8 milionu korun, pro druhé 1,2 milionu a třetí 750.000 korun. Všech 57 návrhů si budou moct lidé po zveřejnění výsledků prohlédnout.

Urbanistické řešení Jižního centra pro odsunuté nádraží i pro nádraží v centru jsou důležité nejen pro investory, ale také pro občany, kteří budou příští rok na podzim v referendu rozhodovat o tom, kde si přejí nádraží.

Otázka jeho modernizace se v Brně řeší skoro 100 let. O tom, která možnost umístění je vhodnější, napoví studie Správy železniční dopravní cesty. Hotová bude v příštím roce. Aliance Referendum 2016, která plebiscit vyvolala a která chce zachovat nádraží v centru města, již zahájila kampaň, která má lidem dát informace a zároveň je přesvědčit, aby šli hlasovat.
www.budoucnostcentrabrna.cz

Související články:
Brno nechá vytvořit podobu Jižního centra s nádražím pod Petrovem 6.3.2015


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.