Chránit? nebo Bourat?

Chránit? nebo Bourat?

(25. 5. 2018) Přijďte debatovat s Rostislavem Šváchou a Prázdnými domy dne 30. května!

  • Diskuzní fórum MALGYMu

 
 
 
 

Chránit? nebo Bourat?

Veřejným míněním v těchto měsících hýbe kauza Libeňského mostu nebo budovy Trasgasu na Vinohradské. Přiznivci bourání namítají, že stavby nemají žádnou historickou cenu. Jak ale poznáme cenné budovy? Kdo a jak rozhoduje rozhoduje co se má chránit a co ne? Přistupují Češi dobře k svému kulturnímu dědictví? A co český přístup vypovídá o mentalitě našeho národa?

Přijďte na tato témata debatovat 30. 5. od 15:30 do školní knihovny Malostranského gymnázia (Josefská 7, Praha 1).


Naše pozvání přijali:
ROSTISLAV ŠVÁCHA | historik a teoretik umění a architektury, vysokoškolský pedagog (Katedra teorie a dějin umění AVU)
PETR ZEMAN | zakladatel iniciativy Prázdné domy, vedoucí správy provozu IPR

Jména dalších hostů budou postupně uveřejněna.

Pořádá |DFM| Diskusní fórum MALGYMu
Moderují: Jonáš Felkel & Rebecca Schussová

Akce na Facebooku

podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

25. 5. 2018 16:16:00. Re: Chránit? nebo Bourat?. Vladimír Hašek

25. 5. 2018 16:38:57. Re: Chránit? nebo Bourat?. jadran
25. 5. 2018 23:46:48. Re: Re: Chránit? nebo Bourat?. Jiří Kalvach
30. 5. 2018 20:50:40. Re: Re: Re: Chránit? nebo Bourat?. jadran

 
 
 
 

25. 5. 2018 16:16:00. Re: Chránit? nebo Bourat?. Vladimír Hašek

  když se může bourat na Václaváku a to byl slušný dům,tak proč nezbourat dům o který se nikdo léta nezajímá a až když potom někdo řekne raději zbourat než opravovat,tak raději říkám zbourat V.

25. 5. 2018 16:38:57. Re: Chránit? nebo Bourat?. jadran

  Už ty čtyři dotazy ukazují, o čem to asi bude. A kdo zná jméno Švácha, tak si dovede představit, jak budou tyto otázky zodpovězeny...

Takže (zkráceně):

Jak poznáme cenné budovy?
Na to tady máme odborníky typu pana Šváchy, různé kunsthistoriky s povrchním akademickým vzděláním (nakonec jeden, či spíše jedna z nich nyní "šéfuje" Prahu...) a hlavně tady máme aktivisty z Klubu za starou Prahou. Co oni řeknou, to prostě platí a je svatá PRAVDA. Hlavně je třeba vidět, že bourat chtějí jenom odporní developeři, pro které je bourání zdroje astronomických zisků, možná i větších než vlastní následná výstavba.

Kdo a jak rozhoduje, co se má chránit a co ne?

Kromě výše uvedené skupiny ještě podobně postižení státem placení "památkáři"....zbytek viz otázka č.1.

Přistupují Češi dobře ke svému kulturnímu dědictví?
Samozřejmě i v tomto jsou Češi nejnekulturnější a nejhloupější národ v Evropě (ne-li na celém světě), na kterém se podepsalo 40 let komunismu a třicet let primitivní společnosti, která jde za ziskem a spotřebou a neuvědomuje si, kde jsou SKUTEČNÉ a OPRAVDOVÁ hodnoty. Dědictví je nezajímá, volí Zemana, Babiše a Okamuru, čtou Blesk a čučí na Novu nebo Barrandov. Co se od nich dá čekat, že. Pouze pár těch skutečně inteligentních (jako je pan Švácha, paní Bečková nebo různí "občanští" aktivisté a jejich ovečky) si uvědomují, v jakém to děsivém národě musí žít a hluboce se za to před cizinou stydí...


Co vypovídá český přístup o mentalitě našeho národa?

Inu, národu, kde všichni volí Zemana, Babiše a Okamuru, čtou Blesk a čučí na Novu nebo Barrandov je to jedno a jeho mentalita je tak příšerná a pokleslá, že život těch osvícených výše uvedených mezi námi primitivy (kteří nejsme odvázaní z každého baráku, který je starší než padesát let, uvědomujeme si, že dnešní doba má zcela jiné technologické požadavky než tomu bylo před padesáti a více lety a chceme v našich městech a na dědinách normálně žít a ještě máme tu drzost si uvědomovat, že jsou "odborníci" a skuteční odborníci) od nich vyžaduje obrovské hrdinství, proti kterému byl pobyt v německém koncentráku za druhé světové války rekreací. Ještě štěstí, že tito jedinci nepůsobili v dřívějších dobách, to by byla Praha, ale i ostatní sídla v Česku shlukem hliněných chýší se slaměnými střechami.....

25. 5. 2018 23:46:48. Re: Re: Chránit? nebo Bourat?. Jiří Kalvach

  Pěkný pel-mel se Vám povedl, Jadrane. Džus s těch všech ingrediencí, které jste tak složitě sepsal, by nešel pít. Těžko oponovat, když to je na velkou diskuzi. Míchat Zemana, Babiše a Okamuru, a pak ten názor na hodnoty historických objektů prizmatem praktika, který asi hodně věcem rozumí, to je moc velký záběr a nesedí. Ti 3 k sobě moc nepatří, a to asi Vy neumíte rozlišit. Něco Vám bude scházet, a to je možná předvídavost, rozvaha a pochopení pro lidi. Rád bych si nad mnohým s Vámi sednul, protože by to bylo více soudků než jen úcta k historii, která má tolik pater!

30. 5. 2018 20:50:40. Re: Re: Re: Chránit? nebo Bourat?. jadran

  Díváte se někdy na Teorii velkého třesku (na copak to upozorňuje občas Sheldon Coper…)? A nebo jinak. Čtete někdy něco, kde se pořád dokola vyjadřují všeznalí odborníci? A stačí si přečíst pár vybraných statí na téma Libeňský most.....a nebo onen neblaze proslulý Transgas.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.