Desatero dobré praxe

Desatero dobré praxe

(31. 1. 2018) Ombudsmanka radí stavebním úřadům v ochraně hodnotných staveb

   
 
 
 
 

Desatero dobré praxe

(ČTK) - Ombudsmanka Anna Šabatová vydala desatero pro stavební úřady, radí jim, jak by měly posuzovat případy, kdy stavební úpravy změní vzhled stavby. Zatím podle ní úřady postupují nejednotně a v některých případech to vede k necitlivým zásahům do architektonických hodnot staveb, které sice nejsou památkově chráněné, ale spoluutvářejí vzhled obcí a měst. V tiskové zprávě to dne 30. ledna 2018 uvedla mluvčí kanceláře veřejného ochránce práv Iva Hrazdílková.

Podle zákona je stavební povolení nutné k úpravám, které mění vzhled stavby, přičemž výklad je podle ombudsmanky na stavebních úřadech. Ty musí při vydávání stavebního povolení posuzovat nejen změnu vnějších prvků stavby, ale vyhodnocovat změnu i v souvislosti s charakterem okolní zástavby a s charakterem území v jejich správním obvodu. V praxi však podle ombudsmanky stavební úřady změnu vzhledu stavby posuzují rozdílně.

"Chránit architektonický obraz obce či města je úkolem místních samospráv a děje se tak v první řadě prostřednictvím kvalitních územních plánů. Stavební úřady však musí ke kultivaci prostředí přispívat tím, že budou svými rozhodnutími uvážlivě chránit a rozvíjet hodnotu staveb i urbanistického celku obecně," uvedla ombudsmanka.

Vydané desatero by úřadům mělo pomoci vyhodnocovat stavební úpravy především architektonicky a urbanisticky hodnotných staveb. Stavební úřad podle ombudsmanky musí hlavně shromáždit podklady o rozsahu předpokládaných či již dokončených stavebních úprav a vyhodnotit, zda se vzhled stavby změní či změnil. Posuzuje přitom výšku a orientaci stavby, její rozměry a tvar, stavebně technické provedení fasády a její barevnost, tvar střechy, umístění a členění okenních a dveřních výplní. Při posuzování stavebních úprav musí podle ombudsmanky současně přihlížet i k zasazení stavby do území či k charakteru okolní zástavby. V případě pochybností by měl přizvat k posouzení stavebních úprav odborníka, například autorizovaného inspektora, znalce nebo specializované odborné pracoviště.

Doplněno Stavbaweb:

Desatero dobré praxe je ve formátu PDF ke stažení pod článkem.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

31. 1. 2018 23:14:04. Cesta do pekel je lemována dobrými úmysly. Lea Nardová

 
 
 
 

31. 1. 2018 23:14:04. Cesta do pekel je lemována dobrými úmysly. Lea Nardová

  Motiv jasný, angažovanost chvályhodná. Ale ochrana architektonické hodnoty stavby proti inovacím, zlepšující technické parametry za cenu totální degradace hodnot architektonických nemůže být opřena o "charakter" okolí. Urbanisticky ano, architektonicky ne! Kdyby ta mediálně propíraná, zateplená a architektonick znehodnocená škola stála na samotě, byla by v pořádku?! Dokážeme se někdy zbavit této socialistické arcgumentace. Ona totiž, uplatněná při povolování novostaveb, může znamenat Zaražení vývoje...

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.