Developer chce přestavit pivovar ve Vysokém Mýtě na byty

Developer chce přestavit pivovar ve Vysokém Mýtě na byty

 
 
 
 

Developer chce přestavit pivovar ve Vysokém Mýtě na byty

Vysokomýtské sdružení pořádá demonstraci proti demolici pivovaru.


Vysoké Mýto (Orlickoústecko) 5. února (ČTK) - Občanské sdružení Kujebák v neděli uspořádalo demonstraci za záchranu bývalého pivovaru ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku. V areálu vznikají nové byty a sdružení se obává, že poslední dvě budovy developer v nejbližší době zbourá. ČTK to dnes řekla Jitka Loskotová ze sdružení.

"Bojujeme za záchranu areálu už několik let. Nepodařilo se nám prosadit, aby byl památkově chráněný, prý je ve špatném stavu, ale ještě před zahájením výstavby tam bydleli lidé. Pro nás to je hodnotný komplex, ukázka industriální architektury z 19. století, a potvrdili nám to i odborníci," řekla Loskotová.

Developer představil projekt  zhruba před dvěma lety. Z celého komplexu má zbýt jen pivovarnická věž a část přilehlé budovy. Jeden bytový dům už má před kolaudací. Předseda představenstva společnosti Merit Invest CZ Václav Strnad ČTK řekl, že nemá demonstrantům co vzkázat.

"My jsme měli oficiální prezentaci na městě, všechny podklady jsme předložili a dostali jsme povolení. Řádně podnikáme na základně platných dokladů,"
řekl Strnad.

Developer dokončil první etapu, o další výstavbě se nechtěl Strnad bavit. Podle starosty Martina Krejzy (ODS) stavebník ještě nepožádal o stavební povolení na další etapu. Podle nej nejspíš projekt pozastavil a vyčká, až bude o byty větší zájem. Ty dokončené zlevňoval.

"Areál pivovaru jistě hodnotu má, ale nikdy nepatřil městu. Je přirozenou dominantou Mýta, to je bez debaty. Na druhou stranu musíte vědět, co v něm bude, když o něj budete usilovat. A kdo to bude financovat, pokud půjde o neziskovou aktivitu. V minulosti se uvažovalo, že by v něm bylo například muzeum karosářství, ale z toho sešlo," řekl Krejza.

Areál pivovaru pochází z let 1898 až 1900. Do první světové války vařil okolo 20.000 hektolitrů piva ročně. Během války kvůli nedostatku surovin poklesla výroba na 1000 hektolitrů. V roce 1951 výroba - tehdy už lihovin - v Mýtě skončila. Později objekty sloužily jako sklady zemědělské firmy.

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o developerském projektu "Bytový komplex Nový Pivovar" naleznete zde.

Autorem projektu je PXP Studio

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.