Filmy a procházky za architekturou s výstavou Budování státu

Filmy a procházky za architekturou s výstavou Budování státu

(8. 1. 2016) Vycházky 9. a 16. ledna, promítání každou sobotu od 9. ledna do 6. února.

   
 
 
 
 

Filmy a procházky za architekturou s výstavou Budování státu

Výstava Budování státu. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu potrvá v Národní galerii v Praze už jen čtyři týdny. Expozice, představující způsoby, jakými se podílelo vizuální umění na reprezentaci Československa v letech 1918–1939 a 1945–1992, vyvolává řadu diskusí. Poslední měsíc výstavu doplní i doprovodné programy mimo Veletržní palác – projekce filmů v kině Ponrepo (NFA) či architektonické procházky Prahou.

Výstava shromažďuje široké spektrum vizuálních artefaktů, od malířských a sochařských děl slavných umělců po užité grafiky a průmyslový design. „Existují ale samozřejmě i díla, která prostřednictvím výstavy návštěvníkům zpřístupnit nelze. Proto autorský tým kladl velký důraz také na doprovodný program mimo prostory galerie. Vlastní výstava zatím vyvolává diskuse rozličných názorů, což považujeme za osvědčení její zajímavosti,“ říká kurátorka výstavy Milena Bartlová.

Architektonické vycházky s odborným výkladem představily početným zájemcům budovy veřejnosti běžně nepřístupné. Další pak zájemce zavedou za uměním v pražském metru (9. ledna od 14.30 na stanici Dejvická) a 16. ledna do památníku na Vítkově. Významnou roli ve státní reprezentaci sehrály také hrané filmy, jenž uchovává Národní filmový archiv. Ve spolupráci s ním se každou sobotu od 9. ledna do 6. února uskuteční v kině Ponrepo projekce filmů, které jsou zpracovány v katalogu výstavy: Žert podle slavného románu Milana Kundery, klasický film Karla Zemana Baron Prášil i málo známý film Jana z roku 1935 o soužití menšin v prvorepublikovém Československu. Na programu budou také tři československé filmy: předválečné Zem spieva (1933) Karla Plicky a Jánošík (1935) Martina Friče a Nové Slovensko z roku 1970. Více informací na webu kina Ponrepo a Národní galerie v Praze.
---

Budování státu. Reprezentace Československa v umění, architektuře a designu
Veletržní palác: 20. listopadu 2015 – 7. února 2016

Autoři koncepce: Milena Bartlová, Karel Císař, Anna Hejmová, Lada Hubatová-Vacková, Kaliopi Chamonikola, Johana Lomová, Martina Pachmanová, Pavla Pečinková, Veronika Rollová, Cyril Říha, Jindřich Vybíral, Jan Wollner
Spolupráce: Katarína Bajcurová
Kurátorka výstavy: Milena Bartlová
Výstavní design: Tomáš Svoboda
Grafický design: Jan Čumlivski

Výstavu pořádá Národní galerie v Praze a UMPRUM jako výstup výzkumného projektu podpořeného MK ČR (NAKI) ve spolupráci s Národním technickým muzeem v Praze, Národním filmovým archivem a Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK. 
tisková zpráva


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.