Gočárovo rodiště má nového majitele

Gočárovo rodiště má nového majitele

(12. 2. 2018) Zámek v Semíně opraví

   
 
 
 
 

Gočárovo rodiště má nového majitele

(ČTK) - Nový majitel zchátralého barokního zámku s pivovarem v Semíně na Pardubicku památku opraví a otevře veřejnosti. Na její záchranu si dává nejméně pět let. ČTK to řekl Jan Kvasnička ze společnosti Danup - Invest, která objekt vlastní. V zámku se narodil architekt Josef Gočár. Jeho stavby patří k vrcholům české moderní architektury.

V rozsáhlém objektu by jednou mohla být restaurace, ubytovna, luxusnější apartmány, pivovar i muzeum věnované Gočárovi. "Nejdřív nás čeká zpracování stavebně-historického průzkumu, potom aspoň opravit střechy. Následovat bude projekt. Také záleží na tom, zda bude možné čerpat evropské dotace," ř
ekl Kvasnička.

Barokní zámek v Semíně pochází z 16. století. Na konci 17. století k němu přibyl pivovar, v kterém se vařilo pivo více než 200 let. Jedním ze sládků byl otec Josefa Gočára. Pivovar stále skrývá původní technologie.

Posledním majitelem byl Jindřich Dvořák, který neprosperující pivovar v roce 1926 zavřel. Poté objekty, jež postupně chátraly, využíval jako sklady pardubický a chrudimský pivovar, byly v něm i byty.

Asi před čtvrt stoletím měl zámek s pivovarem majitelů víc. Společníci se neshodli na opravách a zůstal jen jeden vlastník, který památku přepsal na syna. Společně se pak rozhodli ji prodat. V minulosti o koupi uvažovala i obec, ale s malým rozpočtem si na opravy a správu rozsáhlé stavby netroufla.

Oprava semínského zámku bude jednou z očekávaných investic cestovního ruchu v okolí kladrubského hřebčína, který usiluje o zapsání na seznam UNESCO. Při rostoucím počtu návštěvníků hřebčína nebudou postupně stačit ubytovací a stravovací kapacity v okolí.

Například Řečany nad Labem plánují vybudovat na severním okraji města záchytné parkoviště s velkým venkovním minigolfovým hřištěm. Odtud by mohl hřebčín organizovat projížďky do Kladrub. Nabízí se i možnost vyhlídkových lodí po Labi.

"Co se týká Pardubického kraje, velký dluh tu máme ve stavu téměř poloviny silnic druhé a třetí třídy včetně některých mostů a čeká nás také výstavba nové jízdárny pro jezdeckou školu a učiliště,"
řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Doplněno Stavbaweb:
Více informací o historii a fotogalerii najdete ZDE.
Fotogalerii současného stavu včetně fotografií z interiéru najdete i ZDE.

 
 
 
 
50.053139
15.519792
Gočárovo rodiště má nového majitele

Gočárovo rodiště má nového majitele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.