Gočárovy domky v pražské zoo

Gočárovy domky v pražské zoo

 
 
 
 

Gočárovy domky v pražské zoo

Dřevěné domky jsou dílem architekta Josefa Gočára. Vznikly v letech 1920−1921 jako provozní stavby pro letiště ve Kbelích.
Autorem projektu rekonstrukce je atelier KAVA.V 60. letech 20. století byly demontovány a posléze přestěhovány do pražské zoo. Zde byly dva domy v roce 1978 opět smontovány, i když v poněkud pozměněné podobě. Jeden z nich byl využíván jako učebny pro práci s dětmi a později jako ubytovací zařízení pro návštěvy, druhý sloužil jako služební byt.

Původní domy byly postaveny ve stylu „národního kubismu“, který je zcela výjimečný. Celkové tvarosloví staveb uplatňuje typické kubistické prvky, které jsou však mnohem dekorativnější než obvykle. Byly totiž inspirovány lidovou architekturou, jak ji známe například z jihočeských barokních statků. Další zvláštností byla veselá barevnost dřevěných domků, které byly vyzdobeny v barvách trikolory. Vždyť vznikaly dva roky po vyhlášení Československé republiky.

V roce 2002 zasáhla oba domky ničivá povodeň a velmi vážně je poškodila. Protože opětné využívání nebylo možné, byly objekty provizorně zakonzervovány a čekaly na rekonstrukci. Ta byla ovšem spojena s nutností přestěhovat je do bezpečné části areálu zoo. Nakonec se podařilo získat prostředky na celkovou rekonstrukci, která byla zahájena v dubnu 1010.

Gočárovy domy budou umístěny v severní části areálu zoo. Vznikne v nich jednak restaurace (jak tomu bylo v jednom domku původně), jednak malé muzeum historie pražské zoo, galerie a přednáškový sál.

Zoo Praha získala na rekonstrukci domů grant Operačního programu Praha – Konkurenceschopnost (OPPK), který využívá prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj. Do vypsaného výběrového řízení na revitalizace památky se přihlásily tři společnosti. Na základě hodnocení podle ekonomické výhodnosti byla vybrána společnost Gema Art Group, a.s.Zahájení rekonstrukce: 12. 4. 2010
Dokončení rekonstrukce: 31. 12. 2010
Projektant: KAVA s. r. o.
Zhotovitel: Gema art group a. s.
Investor: EU a Zoo Praha
Náklady: 34 miliony Kč


Projekt Gočárovy domy je zařazen do prioritní osy 2: Životní prostředí, oblast podpory 2.1: Revitalizace a ochrana území.

Zdroj: ZOO Praha 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.