Hejtmanství zrušilo územní rozhodnutí k výškové budově v Olomouci

Hejtmanství zrušilo územní rozhodnutí k výškové budově v Olomouci

(3. 3. 2016) Příprava budovy Spiritualia se zkomplikovala.

 
 
 
 

Hejtmanství zrušilo územní rozhodnutí k výškové budově v Olomouci

(ČTK) - Příprava stavby nové výškové budovy Spiritualia nedaleko centra Olomouce, která vzbudila vášnivou diskusi odborníků i veřejnosti, se nečekaně zkomplikovala. Krajský úřad v pondělí zrušil územní rozhodnutí pro Spiritualii, které předloni na podzim vydal stavební úřad magistrátu. Podle hejtmanství je projekt v rozporu s novým územním plánem. Územní rozhodnutí tak musí být znovu projednáno. ČTK informaci získala dne 2. března z úřední desky krajského úřadu. Investor, který chce letos začít stavět, se proti verdiktu hejtmanství odvolá.

Projekt 45 metrů vysoké věže v areálu BEA připravila firma Tesco SW podnikatele Josefa Tesaříka. Územní rozhodnutí stavební úřad magistrátu vydal 26. září 2014. Úředníci při posuzování projektu vycházeli ze starého územního plánu, který platil od roku 1998. Zastupitelstvo ale v polovině září 2014 schválilo nový územní plán města, který vysoké stavby v této části Olomouce nepřipouští. Platit začal 30. září 2014. Právní zástupce majitelů bytů v sousedství chystané výškové budovy se proti vydání územního rozhodnutí pro Spiritualii odvolal zhruba o měsíc později.

Krajský úřad tvrdí, že nyní nemůže přezkoumat původní územní rozhodnutí, protože v době odvolacího řízení už platí nový územní plán. Původní územní rozhodnutí proto hejtmanství zrušilo a vrátilo magistrátu k novému projednání. "Na tomto místě musí odvolací orgán upozornit na skutečnost, že s aktuálně platným Územním plánem Olomouce je umisťovaná stavba v rozporu," stojí v rozhodnutí krajského úřadu.

"Je to bohužel výsledek špatných sousedských vztahů a ukazuje to i na malost poměrů v Olomouci. Proti rozhodnutí se odvoláme," řekl dnes ČTK mluvčí společnosti Tesco SW Tomáš Jelínek. "Rozvoj areálu BEA centra, jenž propojuje akademický svět se světem podnikání, je příspěvkem soukromé společnosti k dlouhodobé prosperitě města a regionu. Je paradoxem, že je kritizována právě výstavba Spiritualie, jejímž posláním je vytvořit prostředí, v němž se budoucí manažeři a podnikatelé mají věnovat etickým a duchovním hodnotám, které přesahují běžné fungování firem," uvedl už dříve.

V Olomouci stojí dvě nové výškové budovy. Regionální centrum, které u hlavního nádraží postavil podnikatel Tesařík, měří 71 metrů a budova Moravské vysoké školy v areálu BEA má 74 metrů. Nedaleko centra města se připravovala stavba 75 metrů vysoké budovy Šantovka Tower, se kterou vedle památkářů nesouhlasí někteří odborníci. Nový územní plán ale s výškovými budovami u centra nepočítá. Investor Šantovky proto zažaloval město a radnice musí tento dokument upravit. Město už připravilo stavební uzávěru, aby na úpravu výškové regulace získalo čas.

Doplněno Stavbaweb:
Projekt Spiritualita připravuje společnost Artera.
Autorem úprav veřejných prostranstvi areálu kampusu včetně návrhu hlavního objektu je architektonická kancelář Knesl – Kynčl.

Areál bývalých kasaren 9. května v klínu mezi řekou Moravou a Třídou Kosmonautu je rozdělen na tři části:
- již stojící výškový objekt BEA, kde dnes sídlí privátní Moravská vysoká škola - Urbanistickou podobu ambiciózního projektu Inovačního centra a vysokoškolského kampusu navrhl brněnský architekt Josef Němec ve spolupráci se zástupkyní investora Evou Tesaříkovou. Na návrhu podoby plochy na třídě Kosmonautů nejdříve spolupracoval se společností Stavoprojekt Olomouc, později s projekční kanceláří Artera. Koncepce aâ??řešení je tedy dílem tvůrčího kolektivu. Více informací ZDE
- připravovaný objekt duchovního centra Spiritualia - autorem projektu je Ladislav Opletal, ARTERA
- připravovaný hlavní objekt univerzitního kampusu a úpravy veřejných prostranstvi zpracovala architektonická kancelář KNESL+KYNČL.

Další informace o připravovaném projektu a vizualizace studijního komplexu BEA naleznete ZDE.

Související články:
Odborníci: Povolení výškové budovy v Olomouci provází nejasnosti 14.11.2015
SPIRITUALITA. Společenské a duchovní centrum BEA 3.2.2014

                         

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.