Historické liberecké lázně zůstanou zatím zavřené

Historické liberecké lázně zůstanou zatím zavřené

 
 
 
 

Historické liberecké lázně zůstanou zatím zavřené

Novorenesanční liberecké lázně byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga.

Historická budova libereckých Lázní císaře Františka Josefa I. zůstane zřejmě nějakou dobu zavřená. Radnice se sice před rokem dohodla na spolupráci s izraelskou společností Beit Amzaleg, která tam chtěla vybudovat relaxační centrum, hotel i kliniku plastické chirurgie, projekt se ale od té doby nepohnul a ani smlouva podepsána nebyla. Objekt asi zůstane pár let prázdný, v současné krizi je málo pravděpodobné, že se podaří najít investora ochotného dát do lázní 300 až 400 milionů korun, řekl dnes ČTK liberecký primátor Jiří Kittner.


Lázně podle něj sice zůstanou zavřené, jejich stav to ale neohrozí. Město v posledních čtyřech letech do oprav památkově chráněné budovy investovalo přes 25 milionů korun a letos rozpočet počítá s opravami za dalších pět milionů korun. Lázně mají opravenou střechu, a tak jejich další devastace nehrozí. "Té budově nic nehrozí, když zůstane nějakou dobu v tomto stavu. A myslím si, že je to lepší než za každou cenu začít budovat nějaký projekt, u něhož nebude jasné, zda se podaří dokončit," poznamenal primátor.


Novorenesanční liberecké lázně vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Lázně, které byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga, v minulosti několikrát změnily majitele. Ti ale do objektu prakticky neinvestovali. Radnice v roce 2005 památku koupila za devět milionů korun v dražbě, aby zabránila její další devastaci. Město chtělo, aby tam vznikl Dům zdraví. Jeho výstavba by ale přišla na 470 milionů korun, které město nemá a s žádostmi o dotace neuspělo.


Od roku 2005 se v objektu dělají rekonstrukční a restaurátorské práce, které už přišly na více než 25 milionů korun. Zhruba desetinu této částky poskytlo ministerstvo kultury, 300.000 korun přidal Liberecký kraj, zbytek musela radnice zajistit z vlastního rozpočtu. Podle mluvčího magistrátu Martina Korycha byla provedena generální oprava střechy a rekonstrukce krovů. Restaurátoři opravili poničenou výzdobu štítu a výzdoby nad hlavním a bočním vchodem. V hlavním štítu jsou i nová okna. Letos budou práce pokračovat opravou fasády a výměnou oken. Rekonstrukce se dočká i komín bývalé kotelny.


Zdroj: Zpráva ČTK 20.3.2009

Související články:
Izraelská firma má vrátit slávu starým libereckým lázním
O zchátralé liberecké lázně má zájem izraelská společnost

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.