Historikové umění píší zastupitelům, ať se nebourá Libeňský most, inženýři a technici doporučují most zbourat

Historikové umění píší zastupitelům, ať se nebourá Libeňský most, inženýři a technici doporučují most zbourat

(15. 5. 2018) O osudu mostu se mělo rozhodovat ve čtvrtek, zastupitelé o něm jednat ale nebudou

 
 
 
 

Historikové umění píší zastupitelům, ať se nebourá Libeňský most, inženýři a technici doporučují most zbourat

(ČTK) - Historikové umění apelují na pražské zastupitele, aby hlasovali proti bourání Libeňského mostu. O osudu mostu se bude rozhodovat ve čtvrtek. Na programu ho mělo zastupitelstvo již v dubnu, kvůli bodu o bourání mostu se ale neschválil program jednání a hrozil rozpad koalice. O rekonstrukci či zbourání mostu se už roky vedou spory. Vedení Ústavu dějin umění Akademie věd napsalo nyní zastupitelům otevřený dopis, aby se proti bourání postavili, sdělila dnes ČTK Barbara Gajewská z ústavu.

Libeňskému mostu, který byl otevřen při příležitosti desátého výročí založení Československé republiky, hrozí při jubilejních oslavách stého výročí jeho zánik, uvádějí historikové v dopise. Libeňský most je podle nich jedinečným dokladem české moderní architektury první poloviny 20. století.

Ústav upozorňuje na údajné dlouhodobé zanedbání údržby a nezbytnost komplexní opravy. Apeluje na zastupitele, aby nebrali v potaz pouze ekonomické aspekty spjaté s opravou mostu, ale především nevyčíslitelnou kulturní hodnotu, "která tyto aspekty mnohonásobně převyšuje".

Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu. Vedení města zdůvodnilo návrh zbourání mostu tím, že výstavba nového bude levnější a rychlejší než oprava. Část politiků a obyvatel prosazuje opravu, považují most navržený Pavlem Janákem a Františkem Menclem za architektonicky a památkově cenný. Osud mostu v minulosti řešilo i ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.

Proti bourání se dnes staví Trojkoalice, Praha 7 a občanská sdružení, nyní i někteří odborníci. Most s kubistickými prvky má podle kritiků bourání historickou hodnotu, podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského také není součástí projektu na nový most náhradní doprava. Ani gremiální rada pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) nedoporučuje magistrátu Libeňský most bourat. Naopak by mělo město podle rady urychleně připravit stavbu nového mostu mezi Holešovicemi a Karlínem.

Inženýři a technici doporučují Praze zbourat Libeňský most 

(ČTK) - Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT) doporučuje hlavnímu městu zbourat Libeňský most a vystavět nový. Most je podle komory neopravitelný. Vyplývá to z dopisu pražské ČKAIT, který zaslala primátorce Adrianě Krnáčové (ANO). O rekonstrukci či zbourání mostu se roky vedou spory a část politiků a veřejnosti je proti bourání. Ve čtvrtek by o osudu mostu měli jednat pražští zastupitelé. Most z roku 1928 je ve velmi špatném stavu.

Podle techniků a inženýrů neodpovídá stav mostu a využití materiálů současné době a požadovaným normám. Nekvalitní je například beton nebo v klenbách chybí výztuže. Stejně tak prý nelze dosáhnout normou požadované zatížitelnosti. Konstrukce mostu je za koncem své životnosti. V dopise rovněž uvedli, že se z osudu mostu stal předmět politického boje.

ČKAIT tak v dopise doporučuje, aby se vedení města a zastupitelé přiklonili ke zbourání mostu a výstavbě nového podle již v roce 2009 vydaného stavebního povolení a pokračovali v hledání stavební firmy. "Jedině tak může město získat v roce 2021 moderní most s životností 100 let," píše komora.

Naopak proti bourání se staví spolu s ANO a ČSSD vládnoucí Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN), Praha 7 a občanská sdružení i někteří odborníci. Most s kubistickými prvky má podle kritiků bourání historickou hodnotu. Ani gremiální rada pražského Institutu plánování a rozvoje (IPR) nedoporučuje most bourat. Naopak by mělo město podle rady urychleně připravit stavbu nového mostu mezi Holešovicemi a Karlínem.

Naposledy se proti bourání postavilo vedení Ústavu dějin umění Akademie věd, které zaslalo pražským zastupitelům otevřený dopis, v němž uvedlo, že most je podle nich jedinečným dokladem české moderní architektury první poloviny 20. století.

Osud mostu vyvolal konflikt mezi stranami magistrátní koalice, které nyní vedou dohodovací řízení. Podle ANO a ČSSD porušila Trojkoalice na minulém jednání zastupitelů koaliční smlouvu, když Jan Čižinský (KDU-ČSL/Trojkoalice) a zastupitel Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice) nepodpořili kvůli sporům ohledně budoucnosti Libeňského mostu program jednání, které tak bylo předčasně ukončeno.

Pražští zastupitelé o Libeňském mostu ve čtvrtek jednat nebudou
(ČTK) - Pražští zastupitelé nebudou na čtvrtečním jednání řešit osud Libeňského mostu. Důvodem je neshoda mezi politiky i odborníky, zda jej zbourat, či opravit. Na dnešním jednání o tom rozhodli pražští radní. Ministr kultury Ilja Šmíd navíc podle serveru aktuálně.cz zvažuje, že zruší rozhodnutí ministerstva, že most není památkou. O osudu mostu se roky vedou spory a část politiků a veřejnosti je proti bourání kvůli architektonické hodnotě, Dolínek navrhl novou stavbu. Most z roku 1928 je ve špatném stavu.

"V tuto chvíli bylo Praze doručeno stanovisko České komory autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT), a to podporuje zbourání. Ale chodí i jiná odborná stanoviska. Na základě toho, že se diskuse posouvá z oblasti politické do odborné, což si myslím, že je velmi přínosné. Řekl jsem radě, ať zváží, zda jej (dokument) chtějí projednat tento týden, nebo dát prostor odborné diskusi," řekl Dolínek. Sám při jednání rady prý nehlasoval, podle jeho názoru má město dostatek informací k rozhodnutí.

Radní původně materiál o osudu mostu na program čtvrtečního jednání zařadili. Dnešní vyřazení ale neznamená, že se v něm přesto nemůže téma mostu objevit. Při projednání a schvalování programu na začátku jednání to může navrhnout kterýkoliv ze zastupitelů. Hlasování pak rozhodne, zda jej zařadí, či nikoliv. v budoucnosti předložený dokument by měl být podle Dolínka doplněno zmíněná nová vyjádření odborníků.

Ministr kultury Šmíd vyzval hlavní město, aby reagovalo na připomínky Národního památkového ústavu a dalších institucí proti bourání mostu. Sám prý zvažuje zahájit přezkumné řízení verdiktu ministerstva, které most odmítlo označit památkou.

Dolínkův návrh vítá místostarosta Prahy 7 a pražský zastupitel Ondřej Mirovský (SZ/Trojkoalice). "Praha zatím nemá technické řešení náhradního mostu, proto můžeme ještě vést odbornou debatu o budoucnosti Libeňského mostu a o jeho osudu rozhodne příští vedení Prahy," řekl ČTK.

Právě Trojkoalice, jejímž je Mirovský členem, patří společně například s občanskými sdruženími nebo vedením Ústavu dějin umění Akademie věd mezi kritiky bourání. Debata o budoucnosti mostu již způsobila rozkol ve vedení Prahy a zástupci koalice ANO, ČSSD a Trojkoalice vedou kvůli tomu dohodovací řízení. Na minulém jednání totiž dva členové Trojkoalice kvůli Libeňskému mostu nepodpořili program jednání zastupitelstva, které tak bylo předčasně ukončeno. Podle ANO a ČSSD tím byla porušena koaliční smlouva.

Naopak pro zbourání se vyslovila ČKAIT. Podle techniků a inženýrů neodpovídá stav mostu a využití materiálů současné době. Nekvalitní je beton nebo v klenbách chybí výztuže. Stejně tak nelze dosáhnout požadované zatížitelnosti. Konstrukce je za koncem své životnosti, uvedli.

Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu. Vedení města zdůvodnilo návrh zbourání mostu tím, že výstavba nového bude levnější a rychlejší než oprava. Osud mostu v minulosti řešilo i ministerstvo kultury, památkou ho ale neprohlásilo.


Související články:
Libeňský most  (Dopis iniciativy Libeňský most Nebourat, Nerozšiřovat) 27.4.2018
Libeňský most by měl být zbourán  25.4.2018
Bude Libeňský most kulturní památka?  16.4.2018
Praha Libeňský most nezbourá, ale opraví, rozhodli zastupitelé 1.3.2016
Pražský Libeňský most má být podle IPR citlivě zrekonstruován  15.1.2016
Magistrát řeší prodloužení stavebního povolení na Libeňský most  5.1.2016
Praha do konce roku rozhodne o budoucnosti Libeňského mostu 23.10.2015
ČKA podporuje zachování Libeňského mostu 3.8.2015
Dva pražské mosty stále nejsou po povodni opraveny 5.12.2008
Komentáře ke článku

 
 
 
 

16. 5. 2018 10:17:14. Re: Historikové umění píší zastupitelům, ať se nebourá Libeňský ... Karel Doubner architekt

  Kdo chce demolovat připravuje tunel

16. 5. 2018 15:51:57. Re: Re: Historikové umění píší zastupitelům, ať se nebourá Libeň... jadran

  ...a kdo chce most zachovat ukazuje, že je odborník na slovo vzatý, který o mostech ví vše. Užvanění architekti s jejich soutěžemi, památkáři, kteří už konstrukční stránce nerozumí vůbec a nejrůznější politikáři již začali strašit korupcí, pokud nebude podle nich. Nicméně byste, pane Chytrý, mohl navrhnout, jak rekonstruovat most (stanovisko ČKAIT je stanovisko jediných skutečně relevantních odborníků na rozdíl od různých "akaděmiků"), který má hlavní nosný prvek (základ mostního pilíře) ve stavu, který vylučuje jeho opravu. Výkřiky, udělujete to jinak, ale nevím jak a co děláte je špatně, je typický pro lidi podobných názorových konstrukcí, jaké tady předvádíte. A co se týká oněch historiků umění? Inu ti rozumí všemu. Jeden, či spíše se jedna se mi vybavuje.....jistá Krnáčová.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.