Investoři vypsali v lednu zakázky za 2,4 miliardy

Investoři vypsali v lednu zakázky za 2,4 miliardy

(16. 3. 2016)  Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research.

   
 
 
 
 

Investoři vypsali v lednu zakázky za 2,4 miliardy

V prvním měsíci roku 2016 vypsali veřejní investoři celkem 33 výběrových řízení na projektové práce v hodnotě 2,4 miliardy korun. To představuje meziroční nárůst objemu oznámených zakázek o 4418 %. Zároveň jde o bezkonkurenčně nejvyšší hodnotu za poslední tři roky, tedy za celou dobu sledování. V ukončování výběrových řízení naopak aktivita investorů vykazovala v meziročním srovnání mírný pokles. Vyplývá to z nejnovější analýzy zpracované analytickou společností CEEC Research na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci ledna 2016.

V lednu 2016 vypsali státní investoři celkem 33 výběrových řízení na projektové práce v celkové hodnotě 2,4 miliardy korun. Z hlediska objemu to představuje oproti lednu 2015 obrovský skokový nárůst o 4418 procent a zároveň jde také o bezkonkurenčně nejvyšší měsíční hodnotu za poslední tři roky, tedy za celou dobu sledování (dosavadní měsíční rekord byl 1,5 miliardy korun ze srpna 2015).  Důvodem nezvykle velkého růstu je především velká zakázka v hodnotě 1,3 miliardy korun od společnosti E.ON Distribuce a také zakázka Dopravního podniku Praha na výkon inženýrské činnosti za 800 milionů korun. I kdybychom tyto zakázky modelově vyloučili, dostali bychom meziroční čtyřnásobný nárůst (405 procent). Lednový počet výběrových řízení pak v meziročním srovnání vzrostl o 73,7 procenta.

„Nárůst počtu výběrových řízení na projektové práce je velmi pozitivní informací pro sektor stavebnictví. Problémem je, že objem zakázek není kontinuální a firmy musely v minulých letech své kapacity redukovat. Nyní budou chybět kvalitní projektanti,“
upozorňuje Radim Tichý, ředitel projektu Stavební veletrhy Brno.

„Projektová příprava je naprosto zásadní pro další směřování stavebního sektoru. Pokud bude dostatek připravených projektů, bude na trhu i dostatek práce pro stavební firmy. K zastavení projektové přípravy jako tomu bylo v roce 2010 zejména u silniční výstavby, bychom se již vracet neměli. Byla to katastrofa s mnohaletými následky pro české stavebnictví,“ konstatuje Mário Červenka, ředitel společnosti OMC Invest.

Konkrétním projektovým firmám v prvním měsíci roku 2016 zadali státní investoři 36 zakázek, což představuje v meziročním srovnání čtvrtinový pokles (25 procent). Celkový objem ukončených soutěží dosáhl hodnoty 276 milionů korun a oproti srovnatelnému období předchozího roku se jedná o pokles o 16,4 procenta. Největší zakázku v hodnotě 85,3 milionu korun zadala v  lednu 2016 společnost NET4GAS. Některá zadávací řízení stále probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat. 
Více na www.ceec.eu
tisková zpráva

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.