Izraelská firma má vrátit slávu starým libereckým lázním

Izraelská firma má vrátit slávu starým libereckým lázním

 
 
 
 

Izraelská firma má vrátit slávu starým libereckým lázním

Fotogalerie ke článku (1)

Lázně Liberec (Zdroj: Městské informační centrum Liberec)

Lázně Liberec (Zdroj: Městské informační centrum Liberec)
Celá fotogalerie (1)

Neorenesanční budova z počátku minulého století postavená dle projektu vídeňského architekta Branga.

Izraelská firma má vrátit někdejší slávu libereckým Lázním císaře Františka Josefa I. Vybuduje v nich relaxační centrum, hotel i kliniku plastické chirurgie. Zastupitelé dnes schválili, že jim město historickou památkově chráněnou budovu pronajme a po dokončení všech oprav a nové výstavby jim nemovitost prodá. ČTK to řekl mluvčí magistrátu Martin Korych. Město má podle něj záruky, že lázně budou sloužit tomu, co v nich chce město mít.

"Chtěli jsme, aby v lázních zůstal bazén a aby přestavba splňovala požadavky památkářů," dodal mluvčí. Podle něj se do lázní vrátí také kurzy školního plavání, a to na 30 let. Izraelská firma Beit Amzaleg tam chce postavit relaxační centrum se saunami, masážemi a fitness, ale i luxusní malý hotel a soukromou kliniku plastické chirurgie, která bude mimo jiné provádět omlazovací léčbu.

Společnost vznikla v roce 1999 a od té doby se zabývá výstavbou nemovitostí v Tel-Avivu, současně také obchoduje s vojenským zbožím.
Zprovoznění bazénu je podle Izraelců otázkou šesti až devíti měsíců a náklady na stavební úpravy mají dosáhnout pěti milionů korun. Rekonstrukce odpočinkové zóny pro nové zdravotnické centrum na ambulantní a krátkodobou léčbu, jako jsou kosmetika, zubní a oční léčba, bude trvat dva roky a přijde na 75 milionů korun.

Novorenesanční liberecké lázně vznikly v době největšího rozmachu tehdy německého města a tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Budova v posledních letech několikrát změnila majitele, kteří do ní prakticky neinvestovali. Radnice v roce 2005 památku koupila za devět milionů korun v dražbě, aby zabránila její další devastaci. Město chtělo, aby tam vznikl Dům zdraví. Jeho výstavba by ale přišla na 470 milionů korun, které město nemá. Pokoušelo se je získat z takzvaných norských fondů, ale neuspělo.

Zdroj: Zpráva ČTK 31.1.2008

Doplnění Stavbaweb:
Neorenesanční budova Městských lázní vznikla v letech 1901 - 1902 dle projektu vídeňského architekta Branga. Celý objekt, jeho exteriér i výzdoba interiéru, je přizpůsoben původnímu poslání městských lázní. Štít je zdoben sochou Poseidona a jeho ženy, plastiky nad okny zase představují vodní hry. V současné době je ovšem budova uzavřena, její poslání převzal nedaleký plavecký stadion.
Od května 2005 patří budova lázní Magistrátu města Liberec.

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.