Jane Jacobs: Smrt a život amerických velkoměst

Jane Jacobs: Smrt a život amerických velkoměst

 
 
 
 

Jane Jacobs: Smrt a život amerických velkoměst

Aktualizované a doplněné vydání knihy Smrt a život amerických velkoměst právě přichází na knižní pulty. Obsáhlá kniha představující nejznámější a nejvýznamnější dílo americko-kanadské autorky Jane Jacobs ve své době způsobila doslova převrat v plánování měst a přístupu k urbanismu a dodnes patří k základní literatuře věnované tomuto tématu. Kniha pojednává o palčivých - a přitom přehlížených -  problémech sužujících současná města. Za tvůrce těchto problémů se přitom nerozpakuje označit samotnou praxi moderního městského plánování, které obviňuje z krátkozrakosti a intelektuální arogance.


Stěžejní dílo věhlasné americko-kanadské spisovatelky Jane Jacobs nesmí chybět v knihovně žádného odborníka zabývajícího se rozvojem měst. Pro svou čtivost je však kniha oblíbená také u laické veřejnosti. Bezpochyby jedna z nejdůležitějších a nejvlivnějších publikací o urbanismu a plánování měst vůbec představuje silnou opozici k modernistickým teoriím padesátých let. Jejich uvedení v praxi totiž podle autorky ničí komunity a vytváří izolované a nepřirozené městské prostory. Jacobs naopak prosazuje zrušení zónování a obnovení volného trhu, což podle ní vyústí v živé, hustě zastavěné čtvrti se smíšenými funkcemi.

V provokativním a kritickém titulu autorka srozumitelným a čtivým jazykem upozornila na řadu palčivých - a přitom přehlížených -  problémů současných měst. Za původce těchto problémů přitom označila obvyklé postupy moderního městského plánování, které obvinila z krátkozrakosti a intelektuální arogance. Zatímco sama obdivovala rozmanitost, kterou přirozená městská struktura pomáhá vytvářet, moderní urbanismus spojovala s vytvářením monofunkčních a nepřirozených prostorů, které vedou k postupné degeneraci, ničí komunity a vytváří izolované a nepřirozené městské prostory. S tímto přístupem se dočkala ohlasu nejen u laické veřejnosti, ale nakonec také u odborníků. Dnes tato publikace nesmí chybět v knihovně žádného architekta či urbanisty. Význam českého vydání knihy podtrhuje fakt, že mnoho fenoménů, které Jane Jacobs popisuje na příkladech amerických měst, u nás zakořenilo teprve nedávno. Snad by se dalo dokonce říci, že u nás je nyní kniha aktuálnější než kdy dříve.

Knihu aktualizovala a doplnila překladatelka původního českého vydání – Jana Solperová. Vysvětlující české poznámky, které pro původní vydání připravil urbanista Jiří Hrůza, redigovala architektka Lenka Burgerová. Kniha je brožovaná a má 480 stran. Zakoupit ji můžete na stránkách nakladatelství nebo ve vybraných knihkupectvích.

Bibliografické údaje
autor: Jane Jacobs
přeložila: Jana Solperová
poznámkový aparát: Jiří Hrůza
poznámky redigovala: Lenka Burgerová
redakce: Alice Pokorná a Radek Horňák
grafická úprava: The Rodina (Tereza Rullerová a Vít Musil)
vydalo nakladatelství MOX NOX, www.moxnox.cz
ISBN 978-80-905064-4-2
480 stran, brožovaná
Druhé, doplněné a aktualizované vydání

Text na přebalu knihy
Americko-kanadská autorka Jane Jacobs (*1916 – †2006) byla známá aktivistka, teoretička, amatérská ekonomka a urbanistka, silná kritička autorit. Po té, co se proslavila svojí knihou Smrt a život amerických velkoměst (1961; první české vydání 1975), která doslova převrátila naruby přístup k modernímu územnímu plánování, pokračovala ve svém pozorování měst a v nich žijících komunit. V jejich fungování nachází vztahy a závislosti, které odhaluje ve svých knihách. Kromě zmiňovaného bestselleru Smrt a život amerických velkoměst patří mezi uznávané knihy také autorčiny tituly: Ekonomie měst (1969; česky 2012), Města a bohatství národů (1984; česky 2012), Systems of Survival (1992; Formy bytí) nebo Dark Age Ahead (2004; Doba temna přichází). Přestože nebyla vzděláním ani urbanista ani ekonom, jsou její postřehy a teorie přijímány odbornou veřejností, díky jejímu spisovatelskému umění vyprávět jsou však přístupné všem. Na její počest uděluje od roku 2007 Rockefellerova nadace těm, kdo významně přispěli k přemýšlení o urbanismu, „Zlatou medaili Jane Jacobs“.

Kniha Smrt a život amerických velkoměst, jejíž doplněný a aktualizovaný překlad právě držíte v ruce, představuje nejznámější a nejvýznamnější dílo Jane Jacobs. Provokativní titul poprvé vyšel v roce 1961 (česky 1975) a ihned vyvolal ohromný rozruch, když autorka srozumitelným a čtivým jazykem upozornila na řadu palčivých - a přitom přehlížených -  problémů současných měst. Za strůjce těchto problémů se přitom nerozpakovala označit obvyklé postupy moderního městského plánování, které obvinila z krátkozrakosti a intelektuální arogance. Zatímco sama obdivovala rozmanitost, kterou přirozená městská struktura pomáhá vytvářet, moderní urbanismus spojovala s vytvářením monofunkčních a nepřirozených prostorů, které vedou k postupné degeneraci. S tímto přístupem se dočkala ohlasu nejen u laické veřejnosti, ale nakonec také u odborníků. Publikace v pohledu na moderní urbanismus a vývoj měst způsobila doslova převrat a dodnes patří mezi povinnou četbu každého architekta. Význam knihy podtrhuje fakt, že mnoho fenoménů, které Jane Jacobs popisuje na příkladech amerických měst, u nás zakořenilo teprve nedávno. Snad by se dalo dokonce říci, že u nás je nyní kniha aktuálnější než kdy dříve.

o autorce Jane Jacobs
Americko-kanadská autorka Jane Jacobs (*1916 – †2006) byla známá aktivistka, teoretička, amatérská ekonomka a urbanistka, silná kritička autorit. Po té, co se proslavila svojí knihou Smrt a život amerických velkoměst (1961; první české vydání 1975) pokračovala ve svém pozorování měst a v nich žijících komunit. V jejich fungování nachází vztahy a závislosti, které odhaluje ve svých knihách. Kromě zmiňovaného bestselleru Smrt a život amerických velkoměst patří mezi uznávané knihy také autorčiny tituly: Ekonomie měst (1969; česky 2012), Města a bohatství národů (1984; česky 2012), Systems of Survival (1992; Formy bytí) nebo Dark Age Ahead (2004; Doba temna přichází). Na její počest uděluje od roku 2007 Rockefellerova nadace těm, kdo významně přispěli k přemýšlení o urbanismu, „Zlatou medaili Jane Jacobs“.

o nakladatelství MOX NOX
MOX NOX je mladé nakladatelství zaměřující se především na knihy o architektuře a urbanismu. Nicméně stejně jako architektura sama, i tyto tituly se vyznačují přesahem do řady dalších oblastí. Knihy tak slouží nejen odborníkům a zájemcům o tento obor, ale i čtenářům z řad široké veřejnosti.

 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.