Karel Altman: O hospodách, o štamgastenství i o karlínských výčepech

Karel Altman: O hospodách, o štamgastenství i o karlínských výčepech

(11. 10. 2017) Galerie VI PER Vás zve na přednášku Karla Altmana ve čtvrtek 12. 10. 2017

 
 
 
 

Karel Altman: O hospodách, o štamgastenství i o karlínských výčepech

Jaký má vliv hospoda na své okolí, kdo je pravý štamgast, jaké byly legendární karlínské výčepy a jak se zapíjí hospoda, která končí? Historik a etnolog Karel Altman se už řadu let zabývá hospodou a vším, co s ní souvisí. Ve své knize Zlatá doba štamgastů pražských hospod se věnoval svébytnému kulturnímu a společenskému jevu nazývaným štamgastenství, jehož nositeli jsou častí a stálí hosté rozmanitých typů hostinských podniků, jaké existovaly v 19. a první polovině 20. století, tedy v časech, které z mnoha důvodů považujeme za jejich zlaté období. Altman vykresluje především zábavné momenty v životě pražských hostinských zařízení, vztahy kmenových hostů k oblíbenému podniku a jejich projevy. Nepátrá však jen po historii nejznámějších hostinců, putik a výčepů, ale zajímají ho hlavně vztahy, které v prostředí opravdového lokálu vznikají – ať již mezi kolektivem stálých hostů a skupinkami hospodské společnosti, tak i mezi hosty podniku a jeho obsluhou.

Karel Altman je český historik a etnolog. Působí jako vědecký pracovník na brněnském pracovišti Etnologického ústavu Akademie věd ČR. Jeho vědecká práce je zaměřena zejména na vývoj společnosti v Brně, v níž Altman kombinuje jak poznatky přímo vycházející z historiografie, tak i z etnologie. Známé jsou jeho práce o brněnských hostincích a hospodách, různých neformálních sdruženích a spolcích na přelomu 19. a 20. století v Brně či o trampském hnutí. Karel Altman je autorem (či spoluautorem) publikací jako Krčemné Brno: O hostincích, kavárnách a hotelech, ale také hospodách, výčepech a putykách v moravské metropoli (2003) a Brno: Zájezdní hostince a hotely (2012), ale i dvou knih věnovaných Praze: Zlatá doba štamgastů pražských hospod (2003) a Praha u piva (2015).

Přednáška je součástí programu projektu Hospoda U hada.

Upozornění: Přednáška Richarda Biegela o pražských předměstích, plánovaná na středu 11. 10. 2017, se z důvodu nemoci přesouvá na neděli 15. 10. 2017 od 18:00.

Galerie VI PER
Vítkova 2, Praha 8
St–Pá 13–19, So 12–18
vipergallery.org
info@vipergallery.org


podle podkladů pořadatele

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.