Kateřina Šedá: UNES-CO

Kateřina Šedá: UNES-CO

(21. 3. 2018) Kateřina Šedá nabízí v Českém Krumlově práci snů: normální život na plný úvazek

   
 
 
 
 

Kateřina Šedá: UNES-CO

Česko-Slovenský výstavní pavilon na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách 2018 se v rámci projektu Kateřiny Šedé promění v sídlo fiktivní společnosti UNES-CO. Jejím cílem je řešení absence „normálního života“ v centrech turisticky oblíbených měst. Šedá zvítězila v soutěži pořádané Národní galerií v Praze.

„Domy, ve kterých nikdo nežije. Obchody, které nikdo nepotřebuje. Ulice, kde se lidé nepotkávají, ale vzájemně vyhýbají. Taková může být charakteristika sociálně vyloučených lokalit, ale i nejkrásnějších měst světa zapsaných na seznamu kulturního dědictví UNESCO. Podobnost, na první pohled diametrálně odlišných míst, mě inspirovala k projektu, který upozorňuje na růst turismu a s tím související problémy,“ říká Kateřina Šedá.

Hlavními aktéry uměleckého projektu jsou Benátky a Český Krumlov – města, kterých se vylidňování center měst a stěhování obyvatel do jejich okrajových částí bezprostředně dotýká.

Autorkou stvořená fiktivní firma UNES-CO se pokusí zvrátit tento trend postupným „zateplováním“ historických center. V Českém Krumlově dojde prostřednictvím několika domů a bytů k návratu „normálních“ obyvatel, kteří budou v centru tři měsíce žít a vykonávat mimo turistické lokality běžné činnosti. Společnost UNES-CO jim za to nabídne nejen ubytování zdarma, ale především mzdu za provozování „normálního života“ v centru města.

V Česko-Slovenském pavilonu v Benátkách pak vznikne sídlo firmy UNES-CO. Na recepci firmy bude možné nahlédnout do katalogu s nabídkou normálních činností a uvnitř pavilonu sledovat přímý přenos z Českého Krumlova, kde bude probíhat testování procesu „zateplování“.

Cílem Kateřiny Šedé není pouze upozornit na popsaný fenomén, ale především přinést do postižených míst konkrétní řešení. Důležitou složkou projektu je i samotný návštěvník města. „Mým cílem není turismus pouze kritizovat, ale přijít na způsob, jak cizince zastavit a dát mu na chvíli možnost stát se místním. Pohled z očí do očí – to je klíč, jak vyloučenou lokalitu proměnit ve společné místo,“ dodává Kateřina Šedá.

Český Krumlov je prvním městem na seznamu společnosti UNES-CO, které se rozhodlo projekt finančně podpořit a aktivně se na něm podílet. Kurátorský koncept 16. bienále architektury v Benátkách zdůrazňuje velkorysost ducha a lidskost architektury. Freespace, podle slov hlavních kurátorek, vybízí k přehodnocení myšlenkových postupů a nalezení nových pohledů na svět, což je základní podstatou práce Kateřiny Šedé.

________________

Kateřina Šedá (1977) dlouhodobě využívá jako prostředek své umělecké tvorby sociální architekturu. Roky pracuje se skupinami obyvatel v různých lokalitách. Ve svých projektech se snaží dosáhnout pozitivního posunu situace tak, aby řešení takzvaně zespoda přineslo změnu, zůstalo funkční a dále se rozvíjelo i bez dalších zásahů umělkyně.
________________

Kateřina Šedá: UNES-CO

Místo konání: Česko-Slovenský výstavní pavilon na 16. mezinárodním bienále architektury v Benátkách 2018
Termín: 26. 5. – 25. 11. 2018

Organizátor: Národní galerie v Praze
Autor: Kateřina Šedá
Komisař Česko-Slovenského pavilonu: Adam Budak
Kurátorky: Kateřina Šedá, Hana Jirmusová Lazarowitz

www.unes-co.cz
www.labiennale.org/en/architecture/2018

tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:
Tématem letošního bienále je Freespace, volně přístupný prostor vyjadřující velkorysost ducha a smysl lidskosti jako centrální funkce architektury. Komisař československého pavilonu v Benátkách a kurátor NG Adam Budak uvedl, že Šedá k tématu přistupuje podvratně, protože ukazuje, kde volný prostor není. Projektu pro bienále shodou okolností předcházela iniciativa lidí z Krumlova, kteří s turisty žijí. "Všichni jsme víceméně s turisty rádi, ale v posledních letech vidíme problém. Turisté přijíždějí v takové míře, že téměř nic nevidí a protékají městem z jedné strany na druhou," řekla Hana Jirmusová Lazarowitz z tamního Egon Schiele Art Centrum.

Na problém měst přeplněných turisty loni začali upozorňovat obyvatelé některých evropských metropolí. Zvláště hlasitě kritika zaznívala z Barcelony nebo Benátek. Španělsko, které má asi 46 milionů obyvatel, v roce 2016 navštívilo 75,3 milionu turistů.
(ČTK)

Kateřina Šedá:
PRÁCE SNŮ PŘÍMO V SRDCI ČESKÉHO KRUMLOVA!
Máte rádi výzvy? Nebojíte se zkoušet nové věci? Ničí Vás stereotyp? Pak hledáme právě Vás!
Pro nový projekt Kateřiny Šedé hledáme rodiny i jednotlivce, kteří dokážou provozovat normální život v ulicích města, které ovládá především turismus.
Za viditelné provozování normálního života nabízíme mzdu, služební byt v centru Českého Krumlova a hlavně měsíc, ve kterém se rozhodně nebudete nudit.
Přihlásit se můžete do 20. dubna 2018 na webu projektu: www.unes-co.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.