Komplex budov Transgasu není kulturní památkou

Komplex budov Transgasu není kulturní památkou

Vinohradská 325/8, 120 00 Praha 2-Vinohrady

(15. 12. 2016) Majitel je tak může po získání příslušných povolení zbourat.

   
 
 
 
 

Komplex budov Transgasu není kulturní památkou

(ČTK) - Komplex budov Transgasu na Vinohradské třídě v Praze postavený ve stylu brutalismu není kulturní památkou. Majitel je tak může po získání příslušných povolení zbourat. Na jejich místě má vyrůst polyfunkční objekt sestávající ze sedmi budov, který navrhl architekt Jakub Cigler, autor pražských staveb Quadrio či Florentinum a dalších administrativních i rezidenčních staveb. Rozhodnutí ministerstva kultury ještě není pravomocné, účastníci řízení se mohou odvolat.

"Ministerstvo kultury se přiklonilo k expertnímu názoru poradenského týmu a neprohlásilo objekty bývalého ústředí plynárenské společnosti Transgas za kulturní památku," řekl dnes ČTK mluvčí majitele současných budov HB Reavis Jakub Verner. Specifikovat harmonogram prací nechce. "Vše se bude odvíjet od povolovacích procesů, které bychom rádi zahájili v první polovině příštího roku," uvedl.

Ministerstvo kultury se návrhem na prohlášení staveb za památku zabývalo z podnětu Klubu za starou Prahu. Národní památkový ústav prohlášení nedoporučil, konstatoval, že "dotčený areál nevytváří městotvorné prostředí a hmotově i měřítkem poškozuje prostředí městské památkové zóny". Ministerská komise se návrhem přesto začala zabývat.

Soubor staveb bývalého Plynárenského centrálního dispečinku Transgas a ministerstva paliv a energetiky stojí pod budovou Československého rozhlasu. Zastánci ochrany budov uvádějí, že dílo týmu Jindřich Malátek, Ivo Loos, Zdeněk Eisenreich a Václav Aulický je jednou z nejvýraznějších realizací ve stylu brutalismu v Česku.

Ministerstvo ale nakonec rozhodlo, že komplex památkou nebude. "Architektonické kvality stávající budovy nevyvažují jeho závažné urbanistické nedostatky," píše se v jeho stanovisku, které cituje Verner.

"Ve zklidněném vnitrobloku vznikne veřejný prostor se zelení, veřejnosti přístupnými terasami a bezbariérovým průchodem. Návrh je rozčleněn na sedm domů a reflektuje okolní měřítko Vinohrad. Projekt kladně hodnotí například architektka Eva Jiřičná, historik architektury Zdeněk Lukeš nebo i architekt stávajícího komplexu budov Václav Aulický,"
uvedl.

"Rozhodnutí ministerstva kultury vnímáme jako novou šanci pro dolní část Vinohradské ulice a signál naděje na její oživení. Projekt dává lokalitě šanci stát se místem, kam budou lidé rádi dojíždět za prací a které bude zároveň sloužit svému bezprostřednímu okolí,"
uvedl Petr Herman, ředitel HB Reavis pro Českou republiku.

Stavby druhé poloviny 20. století nejsou příliš často veřejností, a to někdy ani odbornou, vnímány jako hodné památkové ochrany. Některé ze staveb byly po dlouhých diskusích za památku prohlášeny, jako třeba pražský obchodní dům Máj, jiné ale stát chránit odmítl, a majitel je tak mohl odstranit. To je případ třeba libereckého obchodního domu Ještěd vzešlého od stejného architektonického studia SIAL jako pražský Máj. Aktuálně ministerstvo kultury rozhoduje také o případné památkové ochraně obchodního domu Kotva, zvažuje zahájit řízení u karlovarského hotelu Thermal.

Doplněno Stavbaweb:
Vývoj kauzy souboru staveb Transgas a další fotografie si lze prohlédnout na stránkách Klubu Za starou Prahu ZDE.

Související články:
MK rozhoduje, zda budova Transagu na Vinohradské bude památkou 4.4.2016
Administrativní centrum Vinohradská 9.3.2016

 

 
 
 
 
50.0788356
14.4335626
Komplex budov Transgasu není kulturní památkou

Komplex budov Transgasu není kulturní památkou
Vinohradská 325/8
120 00 Praha 2-Vinohrady

 
 
 
 

15. 12. 2016 14:57:30. Re: Komplex budov Transgasu není kulturní památkou. Karel Doubner

  Pracoval jsem s Ivo Losem v SURPMO na dostavbě národního divadla v Praze, ptal jsem se ho, proč jsou na fasádě dlažební kostky a on mi odpověděl, že jsou z barikády (1945,1968)před rozhlasem. Prohlásit památkou, nebourat!

9. 2. 2017 17:00:09. Re: Re: Komplex budov Transgasu není kulturní památkou. jadran

  Tak to je teda důvod a argument jako noha. A že se soudruzi architekti s tím, že jsou to kostky z barikád v roce 1968 nikde nezmiňovali, hlavně v době, kdy jako prominenti stavěli svůj "pomník" pro Transgas....zbourat, hnus to byl, hnus to je a doufejme, že úž dlouho nebude.

15. 12. 2016 15:02:59. Re: Komplex budov Transgasu není kulturní památkou. jadran

  Je nesporně příjemným překvapením, že se někdo také zabývá širším kontextem podobných budov. Hysterická snaha tehdejších "vyvolených" architektů být výjimečnými přinášela křečovitou snahu napodobit "západ" za každou cenu a bez ohledu na měřítko a urbanistické souvislosti. Jenom zlomek objektů je takové kvality, aby si zasloužily zachování bez ohledu na užitečnost a účelovost. Nicméně pokleslost české památkové péče v kombinaci s obskurní partičkou Klubu za starou Prahu je schopná zabít sebelepší záměr ochranou jakéhokoliv historického šuntu. Ve chvíli, kdy se památková ochrana stane nástrojem, kterým samozvanci regulují investice a stavění, tak památková péče ztrácí zcela svůj smysl a opodstatnění. No a nakonec, iakub Cigler je značka, která zaručuje skutečně kvalitní a moderní architekturu s plným vědomím kontextu okolí, což ta prapodivná stávající budova ani nemohla.

15. 12. 2016 15:15:51. Re: Komplex budov Transgasu není kulturní památkou. Michal

  Zapomíná se na skutečnost, že původně měl být po dokončení komplexu zbourán sousední dům Nad muzeem a celý soubor budov by byl vnímán pohledově jako solitérní zakončení Vinohradské třídy v otevřeném prostoru a v bezprostředním sousedství magistrály. Bezpochyby se jedná na svou dobu o mimořádnou architekturu, i technické řešení budovy dispečinku založené nad železničními tunely je unikátní. Bohužel, mnohé zničily následné vestavby a přestavby v úrovni parteru v 90, a následných letech. Kdo si ještě pamatuje fungující kašnu v betonové zdi u Římské ulice, kde stékala voda na obří ocelovou kouli na řetězu, obrácenou pyramidu ve vstupu do zadních objektů? Obávám se, že po zbourání tu vznikne možná urbanisticky vhodnější kompozice, ale bude to další, pravděpodobně opět předimenzovaná architektura jako zmiňované realizace, která sice neurazí, ale bude jaksi "bez chuti", bez stop jedinečnosti či výjimečnosti...

16. 12. 2016 13:06:28. Re: Re: Komplex budov Transgasu není kulturní památkou. Jitka

  Děkuji za vysvětlení. Mně ta díra v uliční zástavbě Vinohradské vždycky přišla podivná. Jako by ulice začínala až nad ní a ten kousek domů pod ní tam nepatřil. Ale tím, že ty domy už dnes nikdo nezbourá, mají pravdu památkáři a ministerstvo. Něco jiného byl z urbanistického hlediska OD Ještěd, to byl solitér, kterého je škoda.
Myslím, že alespoň v památkových zónách by mělo být demoliční povolení vždy vykonatelné až po pravomocném povolení nové stavby.

9. 2. 2017 17:09:33. Re: Re: Re: Komplex budov Transgasu není kulturní památkou. jadran

  Máte představu, kolik stojí územní povolení (a to nemluvím o E.I.A.) a stavební povolení? Myslíte si, že někdo zainvestuje desítky miliónů a bude čekat, jestli mu při platném, stavebním povolení teprve dovolí bourat? A jaký význam má památková zóna třerba v Praze, když zasahuje celou Prahu až k novým částem Žižkova? To samé třeba Hradec Králové. Jsou samozřejmě památková města typu centra Prahy, Krumlova či třeba jindřichova Hradce, ale když Vás památkáři doslova buzerují kvůli vchodu na obytný barák na Žižkově nad Ohradou, tak to tu nesmyslnost památkové péče jenom potrhuje. A když se jeden z vašich nejstupidnějších spolužáků stane ředitele pražského odboru NPÚ, tak si o té památkové péči myslíte svoje....

13. 2. 2017 08:39:18. Re: Re: Re: Re: Komplex budov Transgasu není kulturní památkou. Jitka

  Ale tady by se přece cenově ani procesně nic neměnilo. Jen vykonatelnost rozhodnutí o povolení odstranění stavby by byla odložena a podmíněna. A v případě nepovolení stavby by investor tratil jen výdaje za povolení demolice. A to by ho aspoň mohlo donutit přemýšlet o tom, co stavět. Pominulo by nebezpečí, že místo stavby zůstane jen díra, a společnost by (v ideálním případě) dostávala za současné stavby jen stavby lepší.

12. 4. 2017 16:57:28. Re: Re: Re: Re: Re: Komplex budov Transgasu není kulturní památk... jadran

  Ještě jednou a znova. Uvědomujete si, kolik stojí projektová příprava stavby? Vy ji celou absolvujte tzn. zaplatíte a budete mít náklady přímé (na projekty a s nimi související inženýring) a nepřímé (načinnosti vlastní), projdete si celou proceduru od EIA, přes územní řízení až po projekt pro stavební povolení včetně všech těch "koleček" a ve chvíli, kdy budete mít stavební povolení, tak Vám "někdo" nepovolí stavbu bourat? Demolice musí být součástí stavby, tady tomu taky tak je, ale není to nic platné. Když se těm slavným "zachráncům" cenných staveb nepodaří uplatnit námitky jinak, začnou usilovat o památkovou ochranu nějakého sousedního objektu. Kouzlem nechtěného (boje proti Quadrilu) se tak stal památkou Máj, tam je to ale zcela na místě, to kvalitní stavba je a navíc má i dneska zcela moderní náplň. Seznamte se pozorně s kauzou onoho domu na Petřinách, kde měl investor povolení objekt zbourat a najednou "kdosi" přišel s tím, že je objekt památkově cenný a už víc jak rok tam je objekt zaplachtovaný a ještě měla ta samá památková péče , která povolila bourat tu drzost, že tomu majiteli napařila pokutu za to, že pověsil ty poněkud posměšné plachty a odůvodnila to tím, že plachty pověsil na skoby, kterými prý poškodil fasádu.....nikdo, zejména v centru, nebourá proto, aby se tam nic nového nestavělo. Ale stejný povyk byl ohledně Rudého Práva a dokonce se i bojovníkům proti Fialově domu na Národní asi víc líbil ten vybouraný tristní pozemek, který se "zubil" do Národní od druhé světové války. Nakonec, záliba v páchnoucích ruinách je Klubu za starou Prahu vlastní už od doby jeho vzniku a tažení proti asanaci Židovského Města a části Josefova.

16. 4. 2017 10:42:47. Re: Re: Re: Re: Re: Re: Komplex budov Transgasu není kulturní pa... Jitka

  Ano, přiznávám, můj nápad vycházel z pravděpodobně naivní premisy, že jednou vydané a pravomocné povolení odstranění stavby je nenapadnutelné i při odložené vykonatelnosti.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.