Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2016

Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2016

(3. 3. 2016) Výsledky ukazují, že stavební sektor v letošním i příštím roce mírně poroste.

   
 
 
 
 

Kvartální analýza českého stavebnictví Q1/2016

Kvartální analýza přináší nejnovější informace o očekávaném vývoji českého stavebnictví v příštích dvou letech 2016 a 2017 z pohledu předních investorů, stavebních společností i projektových firem. 

Výsledky Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2016 ukazují, že stavební sektor v letošním i příštím roce mírně poroste. Ředitelé stavebních firem očekávají mírný růst sektoru o 2,4 procenta letos a o 2 procenta v roce 2017. Na růstovém vývoji se shodli čtyři z pěti ředitelů firem, avšak panují zde určité rozdíly v závislosti na velikosti společnosti nebo zaměření její činnosti. Spolu s trhem porostou také tržby firem, a to v průměru o 2,5 procenta. Avizovaný růst plánují zástupci společností dosáhnout hlavně navyšováním objemu zakázek. Marže stavebních firem napříč všemi segmenty mírně vzrostly.

Shrnutí Kvartální analýzy českého stavebnictví Q1/2016

• K 5,5% růstu stavební produkce v roce 2015 přispěl zejména růst segmentu inženýrského stavitelství(16,4 %). Pozemní výstavba spíše stagnovala (0,6 %).Podle ředitelů stavebních firem čeká české stavebnictvív roce 2016 další zlepšení a pokračování růstusektoru, a to o 2,4 %. Další pozvolný růst českého stavebnictví očekávají ředitelé i v roce 2017, a to o 2,0 procenta.

• V roce 2015 byla oznámena výběrová řízení na stavební zakázky z veřejných zdrojů v celkové hodnotě 94,7 mld. Kč. Hodnota nově vypsaných veřejných zakázek poklesla v meziročním porovnání téměř až o třetinu (29,3 %). Počet vyhlášených výběrových řízeníse snížil oproti roku 2014 o 32,2 %. Objem zadaných zakázek v roce 2015 činil 114,5 mld. Kč, pokleslo 2,8 %. Počet zadaných zakázek se zvýšil o 4,6 %.

• Růst českého stavebnictví v roce 2016 očekávají zejména malé a střední stavební firmy (růst o 3 %)a zástupci pozemního stavitelství (o 3,6 %). Ředitelé velkých firem predikují stagnaci, představitelé inženýrského stavitelství čekají dokonce pokles (o 1,1 %).Podle tří ze čtyř stavebních společností (72 %) není dostatek připravených projektů pro realizaci výstavby. Situace se ale podle poloviny firem v této oblasti zlepšuje.

• Ředitelé projektových společností predikují pro rok 2016 růst výkonu v oblasti projektových prací o 5,1 %. Firmy pracující na projektech pro inženýrské stavitelství jsou aktuálně optimističtější než jejich kolegové realizující projekty pro pozemní stavitelství. Podle jejich očekávání dojde v letošním roce k růstu objemu projektové přípravy o 5,7 %, vzestup očekává převážná většina společností v tomto segmentu (88 %). Společnosti zabývající se přípravou projektů pro pozemní stavitelství predikují růst mírně nižší (4,9 %).

• V roce 2016 porostou stavebním firmám i tržby (o 2,5 %). Zlepšení očekávají zejména malé/střední firmy a společnosti z pozemního stavitelství. Velké stavební společnosti predikují stagnaci, firmy z inženýrského stavitelství dokonce pokles. Napříč všemi segmenty došlo ke zlepšení průměrné ziskovosti zakázek. V roce 2017 budou tržby sektoru dále růst, a to o 3 procenta.

• Sebedůvěra stavebních firem roste, ohledně vývoje svého tržního postavení jsou optimistické zejména malé a střední firmy, z pohledu stavebního zaměření společnosti v pozemním stavitelství. Růst svého tržního podílu predikuje až polovina z nich. Predikce pro rok 2017 ukazují, že se situace bude v příštím roce dále zlepšovat.

• Vytížení kapacit stavebních společností se oproti lednu minulému roku zvýšilo o šest procentních bodů na aktuální úroveň 79 procent. Více než třetina společností má zasmluvněný větší objem zakázek než před rokem. Společnosti mají nasmlouvanou práciv průměru na 6,6 měsíce. Nejlépe jsou ohledně nasmlouvaných zakázek zabezpečeny velké stavební společnosti (9,6 měsíce).

• Třetina společností plánuje, že zvýší ceny svých stavebních prací. V průměru by se mělo jednat o 5% navýšení. Plánovaný nárůst cen bude zapříčiněn především růstem cen subdodavatelských prací a také snahou o růst zisku firem. Aktuální úroveň cen, za které jsou stavební práce realizovány, považují dvě třetiny firem za podhodnocenou.

Kvartální analýzu českého stavebnictví Q1/2016 najdete k volnému stažení zde.
zdroj: CEEC Research

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.