LAM LITOMYŠL

LAM LITOMYŠL

(9. 2. 2018) Litomyšlský architektonický manuál

 
 
 
 

LAM LITOMYŠL

Litomyšlský architektonický manuál (LAM), zaštítěný Městskou galerií Litomyšl, je odborně-popularizační česko-anglická databáze více než 100 nejvýznamnějších architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb i úprav veřejných prostranství, které byly v Litomyšli realizovány od roku 1900 do současnosti.

Vybrané objekty jsou v současné době navázány na trasy pěti stezek, které za pomoci interaktivní mapy provázejí zájemce historickým jádrem i přilehlými čtvrtěmi a které lze absolvovat i na základě typologického, časového a autorského „klíče“, tedy formou tematických procházek.

Základ databáze tvoří texty, které popisují nejen význam a architektonické či umělecké pojetí vybraných objektů, ale informují také o jejich historii a okolnostech vzniku. Zároveň zprostředkovávají životní osudy a tvorbu jejich tvůrců – architektů, architektonických ateliérů či výtvarných umělců – a v neposlední řadě také ukazují, jak se napříč bezmála dvanácti desetiletími proměňoval přístup k moderním architektonickým vstupům do tkáně historického města a k restaurování význačných zdejších památek.

Jednotlivé medailony doprovází současná i archivní fotografická a plánová dokumentace a v budoucnosti je doplní i audionahrávky a orientační značení ve veřejném prostoru. Svou koncepcí tak projekt přímo navazuje na Brněnský architektonický manuál (BAM, http://www.bam.brno.cz) a Plzeňský architektonický manuál (PAM, http://pam.plzne.cz) – úspěšné projekty prezentace a popularizace architektury první poloviny 20. století. Oproti svým předchůdcům však LAM do svých tras zařazuje i architekturu současnou, na jejíž kvalitu je v Litomyšli dlouhodobě kladen zřetel.

Informace o stavbách jsou zájemcům zprostředkovávány také formou komentovaných vycházek v rámci cyklu Procházky (s) městem, v budoucnu i prostřednictvím tištěného mapového průvodce.

Živá databáze bude i nadále systematicky doplňována o další procházkové okruhy, včetně výletů do blízkého okolí.
První fáze projektu, která skončila 31. 12. 2017, byla realizována díky finanční podpoře Ministerstva kultury ČR a města Litomyšl.

Autorský tým
Manažerka projektu / Dana Schlaichertová
Odborná garantka projektu, autorka konceptu / Anna Šubrtová
Spoluautorky konceptu / Lenka Backová, Dana Schlaichertová
Texty / Lenka Backová (LB), Karolina Jirkalová (KJ), Petr Kočí (PK), Eliška Koryntová (EK), Anna Šubrtová (AŠ), Zuzana Tomanová (ZT), Lucie Valdhansová (LV), Stanislav Vosyka (SV)
Fotografie / Nikola Tláskalová
Grafický design / Bušek&Dienstbier

Ideový a metodický vzor
BAM - Brněnský architektonický manuál 
Plzeňský architektonický manuál - PAM

Realizace projektu
Městská galerie Litomyšl

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.