Lednový počet vypsaných zakázek na stavební práce je nejvyšší za posledních pět let

Lednový počet vypsaných zakázek na stavební práce je nejvyšší za posledních pět let

(23. 2. 2016) Vyplývá to z nejnovější analýzy analytické společností CEEC Research.

   
 
 
 
 

Lednový počet vypsaných zakázek na stavební práce je nejvyšší za posledních pět let

V lednu 2016 vypsali veřejní investoři 204 výběrových řízení v hodnotě 6,5 miliardy korun. To představuje z hlediska celkového měsíčního počtu oznámených zakázek za první měsíc roku rekordní hodnotu za posledních pět let, tedy za dobu sledování. Naopak aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení vykázala v meziročním srovnání výrazný pokles. Vyplývá to z nejnovější analýzy analytické společností CEEC Research, která vznikla na základě dat uveřejněných ve Věstníku veřejných zakázek na konci ledna 2016

V prvním měsíci roku 2016 vypsali veřejní investoři 204 výběrových řízení v celkové hodnotě 6,5 miliardy korun. V meziročním srovnání jde sice z hlediska objemu zakázek o výrazný třetinový pokles (34,4 procenta), na druhou stranu ale jejich počet zaznamenal oproti srovnatelnému období minulého roku nárůst (6,8 procenta), a stal se tak rekordním lednovým počtem zakázek za posledních pět let, tedy za celou dobu sledování. „Pokles hodnoty oznámených zakázek byl ovlivněn vypsáním dvou velkých zakázek v lednu 2015 v celkové hodnotě cca 4 miliardy korun (ŘSD-D3 a Technická správa hl. m. Prahy-Libeňský most). Při modelovém odpočtu těchto zakázek by hodnota oznámených zakázek v lednu 2016 vzrostla o 10 procent,“ upřesňuje Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.
 
Aktivita veřejných investorů v ukončování výběrových řízení ale v lednu 2016 výrazně poklesla. Konkrétním dodavatelům bylo zadáno 192 zakázek, což představuje v meziročním srovnání pokles téměř o polovinu (44,8 procenta). Objem ukončených soutěží dosáhl hodnoty 3,4 miliardy korun a oproti srovnatelnému období předchozího roku jde o třetinový pokles (33,3 procenta). Některá zadávací řízení stále probíhají, a proto lze očekávat, že v dalších měsících dojde ještě k aktualizaci a upřesnění dat. „Přestože počet výběrových řízení dosáhl rekordních hodnot, objem zakázek oproti minulému roku výrazně propadl. Investoři vypisují menší zakázky, které ale velké stavební firmy, které nediverzifikovaly v minulých měsících svou činnost, nenaplní,“ říká Radim Tichý, ředitel Stavebních veletrhů Brno.

V roce 2015 oznámili investoři zakázky v celkové hodnotě 94,7 miliardy korun. Mezi stavební společnosti byly později rozděleny zakázky za 50,0 miliard korun (tedy 53 procent oznámených). Skutečná zadaná hodnota byla o 8 procent nižší než při oznámení, tedy 46,0 miliardy korun. Z celkového objemu oznámených zakázek byly později zrušeny zakázky za 7,2 miliardy korun (tedy cca 8 procent z oznámených). Po odečtení zadaných a zrušených zakázek zbývá v systému ještě 38,0 miliard korun, tedy 40 procent oznámených. „Ze strany státních investorů přichází minimum zakázek na stavební práce v oboru pozemních staveb. Takovéto zakázky vypisují především soukromí investoři. Mezi firmami, které se věnují tomuto oboru je tak o práci stále výrazný boj,“ uzavírá Mário Červenka, ředitel developerské společnosti O.M.C. Invest.

Více na www.ceec.eu
tisková zpráva


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.