Metroprojekt: výtvarníci metra D musí spolupracovat s architekty

Metroprojekt: výtvarníci metra D musí spolupracovat s architekty

(8. 3. 2018) Vycházet pak musí z již vypracovaných návrhů, které rozvinou.

 
 
 
 

Metroprojekt: výtvarníci metra D musí spolupracovat s architekty

(ČTK) - Podmínkou pro zapojení výtvarníků do konečné podoby stanic trasy pražského metra D je jejich spolupráce s architekty stanic. Vycházet pak musí z již vypracovaných návrhů, které rozvinou. ČTK to dnes za Metroprojekt sdělil Jakub Hynek. Náměstkyně primátorky Petra Kolínská (SZ/Trojkoalice) v pondělí řekla, že soutěž na podobu nelze vypsat kvůli chybějícímu svolení projektantů. Proti původně podobě protestovali Pražané i odborníci a město slíbilo výtvarnou soutěž. Trasa D má v první fázi vést z Pankráce do Písnice a odlehčit trase C.

Výtvarníci mají podle firmy designově rozvinout již existující architektonický návrh a spolupracovat s architekty stanic. "Když si chcete postavit dům, architekt vám navrhne, jak má vypadat v jednotě jeho funkce a vzhledu, aby naplňoval vaše každodenní požadavky. Pak si můžete přizvat designéra nebo výtvarníka, aby vám navrhl interiér, například nábytek, koberce, obrazy nebo dekorace. Oba musí na návrhu spolupracovat," uvedl generální ředitel Metroprojektu David Krása.

Vypsání architektonických soutěží žádaly v petici tisíce lidí. Město poté přislíbilo alespoň výtvarnou soutěž, která by nezasahovala do již schváleného projektu, ale spíš jen do jeho vzhledu, například použitých povrchů nebo osvětlení.

Kolínská v pondělí sdělila, že město nebude moci soutěž vyhlásit. "V pátek k tomu bylo jednání, kde se nepovedlo najít řešení. Myslím si, že je to ostuda tohoto města," řekla. Důvodem je chybějící svolení od firmy Metroprojekt, aby se vzdala autorských práv a umožnila vybrat novou výtvarnou podobu stanic. To Metroprojekt odmítl, pouze prý požaduje, aby budoucí výtvarný design respektoval základní principy již hotového a schváleného architektonického návrhu.

Metro D spojí centrum s jižní částí města. Nejprve se začne stavět úsek z Pankráce do Písnice. V další fázi pak zbylé dvě stanice Náměstí Bratří Synků a Náměstí Míru. Stavba první části by měla být hotova do roku 2022, zda bude předpokládaný termín dodržen, ale není jasné. Zatím se nepodařilo vykoupit všechny pozemky nutné pro stavbu za odhadovaných 51,4 miliardy korun.

Doplněno Stavbaweb:
Popis stavby a vizualizace jednotlivých stanic navržených Metroprojektem najdete ZDE.
Trasa D

Související články:
Pražští radní schválili soutěž na podobu stanic trasy metra D  19.10.2016
Petice za metro D má dost podpisů  7.9.2016
ČKA apeluje na otevřený dialog ohledně výstavby metra D 22.8.2016
Vyhlášení veřejné architektonické soutěže na projekt výstavby metra D 15.8.2016
Projektantem metra D bude Metroprojekt  11.8.2016
Praha chce architektonickou soutěž na dvě z deseti stanic metra D  6.8.2015


Komentáře ke článku

 
 
 
 

10. 3. 2018 23:38:48. Re: Metroprojekt: výtvarníci metra D musí spolupracovat s archit... Jitka

  Myslím, že by cestující mnohem víc přivítali, kdyby se magistrát postaral, aby byla všechna schodiště, vedoucí ke vstupům do metra, krytá. Mnoho stanic má stejný problém jako Veleslavín, dokonce i ty na navrhované trase. A výmluva, že nejde o metro, ale o podchod, je pustý alibismus. Oboje je města, i když třeba z jiného šuplíku.
Ale pokud jde o spolupráci architektů s výtvarníky, tak ta by neuškodila ani jedněm. Jen musí začít včas.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.