Moravská galerie v Brně zakoupila Jurkovičův nábytek

Moravská galerie v Brně zakoupila Jurkovičův nábytek

 
 
 
 

Moravská galerie v Brně zakoupila Jurkovičův nábytek

Fotogalerie ke článku (3)

Pracovní stůl z dílny Dušana Samo Jurkoviče, dřevo dubové, dubová dýha, mosazné kování

Pracovní stůl z dílny Dušana Samo Jurkoviče, dřevo dubové, dubová dýha, mosazné kování

Rohová skříň z dílny Dušana Samo Jurkoviče, dřevo jehličnaté, lazura (zelená), řezba, kování

Rohová skříň z dílny Dušana Samo Jurkoviče, dřevo jehličnaté, lazura (zelená), řezba, kování

Dubové křeslo z dílny Dušana Samo Jurkoviče, řezba, čalounění, kování

Dubové křeslo z dílny Dušana Samo Jurkoviče, řezba, čalounění, kování
Celá fotogalerie (3)

V souvislosti s připravovanou stálou expozicí v obnovené Jurkovičově vile zakoupila Moravská galerie v Brně v letošním roce šedesát jedna kusů nábytku z dílny tohoto významného slovenského architekta. Nábytek pochází z rodinného zámečku v Molitorově u Kouřimi ve Středočeském kraji.

V roce 2006 zakoupila Moravská galerie v Brně vlastní vilu Dušana Samo Jurkoviče od soukromého vlastníka za 15.162.950 Kč, a to včetně pozemku a zahrady. V současné době probíhají rozsáhlé přípravy na její rekonstrukci, která by měla být zahájena na jaře příštího roku. MG ve snaze získat prostředky na rekonstrukci vily podala žádost o grant z Finančních mechanismů EHP/Norska (tzv. Norské fondy). Projekt je velmi dobře hodnocen, konečný výsledek však bude znám až v únoru 2008.
Otevření obnovené vily je plánováno na rok 2010.
V souvislosti s připravovanou stálou expozicí v obnovené Jurkovičově vile zakoupila Moravská galerie v Brně v letošním roce šedesát jedna kusů nábytku z dílny tohoto významného slovenského architekta. Nábytek pochází z rodinného zámečku v Molitorově u Kouřimi ve Středočeském kraji, jehož rekonstrukce mezi lety 1908—09 proběhla podle plánů Dušana Samo Jurkoviče. Po roce 1948 přešel do státní správy a bylo do něj umístěno zemědělské učiliště.
Originální nábytek byl odkoupen od soukromého majitele za částku přiměřenou jeho stavu. V minulosti byl součástí sbírky Uměleckoprůmyslového musea v Praze, v jehož depozitářích byl se souhlasem vlastníka uložen i po oficiálním navrácení tohoto mobiliáře do rukou právoplatných dědiců.
K nejzajímavějším kusům zakoupeného mobiliáře patří například souprava křesel z jídelny, kredenc, pohovka, servírovací stůl či skleník s etažérem a zasklenou skříňkou. Některý nábytek bude nutno před uložením do sbírky MG restaurovat. Během příští poloviny roku by se do rukou odborníků mělo dostat hned 19 kusů tohoto krásného nábytku z počátku 20. století.
Moravská galerie v Brně se chystá zahájit výstavní sezónu roku 2008 projektem Za patnáct. Přírůstky do sbírek Moravské galerie v Brně mezi lety 1993—2007, kde budou mezi dalšími unikátními akvizicemi posledních let prezentovány také vybrané kusy zmíněného nábytku. Vernisáž výstavy proběhne 14. února v Uměleckoprůmyslovém muzeu.


Zdroj: TZ Moravská galerie, 18. 12. 2007.
Foto: (c) Moravská galerie v Brně

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.