Na úzké parcele u rybníka

Na úzké parcele u rybníka

Praha

(9. 3. 2016) under-construction architects

   
 
 
 
 

Na úzké parcele u rybníka

Sedm metrů široká parcela. Jde na ni postavit dům? První a zásadní dotaz klientů při úvodní návštěvě. Ujistili jsme je, že dokážeme v podstatě cokoliv. Naše tvrzení jsme podpořili obrázky Japonců a jejich metr širokými domy. Tím se uklidnili, takže to splnilo náš cíl. Další schůzka proběhla na pozemku. Cesta metrem z centra 20 minut, pak stejně dlouhá procházka přes zalesněný kopec dolů k rybníku. Jako mávnutím proutku se člověk ocitl na vesnici u rybníka. Zdálo se téměř nemyslitelné, že jsme ještě před chvíli seděli v metru řítícím se na Černý Most.

Malá parcela sevřená mezi ulicí a cestičkou kolem rybníka s převýšením přes dva metry. Nepropustně zarostlá nálety křovin, pod hlavní cestou utopená zřícenina domku s uhlím. Romantika podtržená rozkvetlou rudou růží uprostřed. Plni dojmů jsme si na nedaleké zahrádce restaurace U Eriky formulovali zadání pro stavbu. Parcela zásadně definovala objemovou stopu novostavby. V případě řadové zástavby by se sedmimetrová šířka jevila jako dostatečná. Pro umístění samostatně stojícího domu však bylo třeba získat od sousedů souhlas s možností umístění stavby metr od každé z hranice parcely (výjimka z „Obecně technických požadavku pro stavbu na území hl.m.Prahy – OTP). Toto omezení nám určilo nejenom maximální možnou šířku objektu – pět metrů, ale také nemožnost okenních otvorů od obytných místností situovaných k těmto hranicím (na západ a východ).

Po projednání na stavebním úřadě jsme získali potřebné výjimky z OTP a po vydaném územním rozhodnutí klient parcelu koupil. Abychom dokázali své komplexní chápání profese architekta, nebáli jsme se ani dendrologického průzkumu „in site“. S pomocí křovinořezu a motorové pily jsme definovali dřeviny k odstranění, zachovávané umně tvarovali.
S tvarováním otvorů domu při práci na prováděcí dokumentaci to již bylo složitější. Naším záměrem bylo dům z čel maximálně otevřít, opticky zvětšit a prosvětlit. Nevyzdívat betonovou skořepinu zbytečnými parapety. Klient měl pocity odlišné, obával se zvídavých pohledů kolemjdoucích. Po týdnech dohadů vznikl realizovaný kompromis.  Fakt, že si klient pro svou ložnici vybral pokoj s největším oknem bez parapetu a před něj umístil postel, chápeme jako jistou satisfakci. Nemůže si vynachválit výhledy ven na rybník a kolem něj běhající sportovce.

Domek funguje v severojižním směru, do kterého jsme jej v maximální možné míře otevřeli a prosvětlili. Zapuštěný je do jižně se svažujícího terénu. Z ulice dvoupodlažní, k rybníku o jedno patro vyšší. Kostičky pater jsme vůči sobě posunuli tak, jak bylo třeba. Do ulice nakukuje jako periskop pouze oko horního ložnicového podlaží, pod jeho konzolou jsou ukryté dvě krytá parkovací stání (další z mnoha výjimek z OTP) a hlavní vstup do domu. Jak báječné zaparkovat v dešti a suchou nožkou vstoupit. Toto posunutí na straně k rybníku naopak vytvořilo pro horní patro příjemnou jižní terasu s výhledem na Kyjský rybník. Vyřídit si tak rybářský lístek a nahodit rovnou z postele. Spodní do terénu zapuštěné obytné patro s přímým výstupem na jižní zahradu je rozšířeno o terasu krytou vstupním patrem.
Schodiště korunované kruhovým střešním světlíkem propichuje celý dům jako jehla špíz. Denní světlo se tak dostává i do jídelny ve spodním zapuštěném patře a z komunikace rázem vzniká vertikální knihovna, kde najdou své místo tisíce knih.
Domníváme se, že není až takovým uměním navrhnout skvělý dům, jako udržet jeho přijatelnou tvář po celou dobu stavebního procesu. Odolat tlakům úřadů, sousedů, investorů i stavebních firem.

Autorská zpráva

Architekt/generální projektant: under-construction architects
Rozměry pozemku: 7 x 27 m
Velikost pozemku: 189 m2
Počet podlaží podzemních: 1
Počet podlaží nadzemních: 2
Zastavěná plocha podzemní části: 60,4 m2
Zastavěná plocha nadzemní části: 71,0 m2
Obestavěný prostor podzemní části: 190,3 m3
Obestavěný prostor nadzemní části: 337,8 m3
Podlažní plocha 1. PP: 48,86 m2
Podlažní plocha 1. NP: 31,95 m2
Podlažní plocha 2. NP: 45,53 m2
Podlažní plocha celkem: 126,34 m2

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Novostavby

Dokončení

2012

 
 
 
 
50.0755381
14.4378005
Na úzké parcele u rybníka

Na úzké parcele u rybníka
Praha

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.