NG vyhlásí soutěž na Veletržní palác

NG vyhlásí soutěž na Veletržní palác

Dukelských hrdinů 47, 170 00 Praha 7

(24. 10. 2016) Účast v soutěži už potvrdili někteří slavní architekti, kteří mají zkušenosti s rekonstrukcemi světových muzeí.

   
    Malá dvorana shora, hala Veletržního paláce, Praha 7 - Holešovice (zdroj: Wikipedia Commons / autor: Packa)

 
 
 
 

NG vyhlásí soutěž na Veletržní palác

(ČTK) - Národní galerie v Praze připravuje vyhlášení mezinárodní vyzvané architektonické soutěže na přestavbu vnitřních prostor Veletržního paláce. O dříve uvažované výstavbě nové budovy pro NG se už nejedná. Na dotaz ČTK to uvedl ředitel NG Jiří Fajt. Přestavbou Veletržního paláce chce galerie mimo jiné získat lepší prostory pro prezentaci současného umění. Účast v soutěži už potvrdili někteří slavní architekti, kteří mají zkušenosti s rekonstrukcemi světových muzeí.

Jsou mezi nimi třeba britský architekt David Chipperfield, jehož studio má za sebou úspěšné rekonstrukce berlínských muzeí, švýcarský ateliér Herzog & de Meuron, autor letos otevřené nové budovy londýnské galerie Tate Modern 2, španělský ateliér Cruz a Ortis, který rekonstruoval neméně slavné nizozemské Rijksmuseum, či slavný britský architekt Norman Foster. Výběr doplní čeští autoři, mělo by to být zhruba v poměru 4:6 k zahraničním ateliérům a budou to také známí tvůrci se zkušenostmi s transformacemi starších objektů pro kulturní využití, řekl Fajt.

"V létě se Národní galerii podařilo získat pozitivní stanovisko poradního sboru Národního památkového ústavu a magistrátního odboru památkové péče k záměru transformace Veletržního paláce, na jehož základě lze budovu proměnit v atraktivní a funkční muzeum umění se všemi standardy obvyklými v 21. století," uvedl Fajt.

Veletržní palác slouží výtvarnému umění 20 let. V poslední době především vzhledem k tomu, že se do jeho údržby a oprav příliš neinvestovalo, se uvažovalo o tom, zda je tato náplň domu postaveného pro jiné účely ideální. Členitý interiér neumožňuje některá díla současného umění vystavovat, objekt má také velmi drahý provoz. Fajt po svém nástupu do čela NG začal mluvit o opuštění paláce a potřebě nové budovy. Po dvou letech ve funkci se přiklonil k setrvání v něm, podmíněném rekonstrukcí a přestavbou.

"Veletržní palác se stane hlavním sídlem NG s centralizovanou administrací, centralizovanými depozitárními prostory včetně nezbytného zázemí,
" řekl Fajt. Zázemí bude zahrnovat restaurátorsko-konzervátorské dílny, technologické laboratoře, studovny, výstavní prostory pro sbírkové expozice i krátkodobé výstavy, prostory pro knihovnu a archiv NG s čítárnou, prostory pro vzdělávací a volnočasové aktivity, multifunkční sál pro divadelní, koncertní a filmové představení, obchody a knihkupectví, restauraci a kavárnu.

Transformace má zajistit, aby mimo jiné více než 70 procent výstavních ploch mělo větší výšku než šest až sedm metrů. Dnes má většina výstavních prostor výšku pouhé tři metry. Podle dřívějších odhadů rekonstrukce a přestavba domu může dosáhnout třičtvrtě miliardy korun. O špatném stavu budovy se mluvilo už před Fajtovým nástupem.

NG / Veltržní palác
Veletržní palác – Wikipedie

Související články:
Pražský Veletržní palác se před 20 roky stal chrámem umění 14.12.2015
Veletržní palác slouží umění 20 let, v budoucnu to tak být nemusí 14.8.2014
Oldřich Tyl proslul jako spoluautor Veletržního paláce 15.4.2014


 
 
 
 
50.1010757
14.4327945
NG vyhlásí soutěž na Veletržní palác

NG vyhlásí soutěž na Veletržní palác
Dukelských hrdinů 47
170 00 Praha 7

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.