Nová brněnská čtvrť Na Kaménkách

Nová brněnská čtvrť Na Kaménkách

(5. 9. 2017) První cenu získala brněnská architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti

   
 
 
 
 

Nová brněnská čtvrť Na Kaménkách

(ČTK) - Vítězem architektonické soutěže na stavbu nové brněnské čtvrti Na Kaménkách, která bude navazovat na staré i nové Černovice, se stala kancelář Kuba & Pilař architekti. Porotci ocenili především provázanost se současnou zástavbou a možnost stavět po etapách, řekl dnes na tiskové konferenci předseda poroty Jan Jelínek. V budoucnu by mělo v nové čtvrti bydlet až 5000 lidí. Podle náměstka primátora Martina Andera (SZ) se začne stavět nejdříve za čtyři roky.

Soutěž se uskutečnila poté, co společnost IMOS development přišla s návrhem až sedmipodlažních domů umístěných hustě vedle sebe. Místní kvůli tomu protestovali. Nakonec investor záměr stáhl a domluvil se s městem, že vyřeší budoucí zástavbu pomocí architektonické soutěže a následné urbanistické studie. Ta by mohla být hotová příští rok na jaře a na jejím základě se bude měnit územní plán.

"Soutěž byla bezvadná a není zvykem, že se v Česku domluví veřejný a soukromý investor. Forma soutěže je účinná a efektivní. Čtvrť tak v sobě bude mít nejen bydlení, ale i veřejný prostor a další občanskou vybavenost. Navíc 5000 lidí je již dobrý počet, aby mohly fungovat komerční služby a vyplatilo se zřídit i veřejné služby," uvedl Jelínek. Podle něj tak nová čtvrť pozvedne celé Černovice. Ze západu se napojí na novou výstavbu, tedy z dob socialismu, z jihu se napojí na starou zástavbu, která má ještě venkovský charakter.

Problémem původního návrhu investora bylo dopravní napojení pouze přes Charbulovu ulici. Současný návrh počítá s napojením primárně z Olomoucké a také z jihu na Černovickou a celou zástavbou by měl projíždět autobus MHD. Bydlení by lidé měli nalézt ve viladomech, tedy domech pro menší počet rodin, a na jihu by měly stát i rodinné domy. Podél Černovické ulice se uvažuje buď o budovách pro administrativu nebo i kombinovaně pro bydlení.

Podle místostarostky Černovic Šárky Korkešové umožní nová čtvrť postavit například komunitní centrum, sportoviště a také se předpokládá přístavba k Základní škole Kneslova.

Do jaké míry se bude na veřejných stavbách podílet developer, zatím není jasné. "Tyto debaty nás teprve čekají," doplnil Ander.

Kaménky jsou zatím poslední částí Brna, kterou čeká rozsáhlá zástavba na zelené louce. Ještě větší a stále dostavovanou částí jsou Kamechy. Jejich nedostatkem je, že jde spíš o noclehárnu bez potřebných služeb, které vznikají dodatečně a se zpožděním. Podobně je to s výstavbou v Sadové.

Doplněno Stavbaweb:
Informace o soutěži „Na kaménkách“ – Brno, Černovice najdete stránkách ČKA  nebo na stránkách KAM Brno.

Výsledky soutěže:

První cenu získala brněnská architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti, s.r.o. Porota ocenila především promyšlenost, ucelenost a realizovatelnost návrhu.

Z celkem šesti účastníků vybrala porota tři, které ocenila finanční odměnou. Vítězná architektonická kancelář Kuba & Pilař architekti, s.r.o. získala šest set tisíc korun, druhý návrh od UNIT architekti, s.r.o. obdrží čtyři sta tisíc korun. U něj odborníci nejvíce ocenili snahu o vytvoření klidného obytného prostředí sjednocující celou lokalitu. Třetí oceněný návrh od společnosti Pelčák a partner architekti, s.r.o a Thomas Müller Ivan Reimann, Gesellschaft von Architekten mbH získal dvě stě tisíc především za snadnou proveditelnost bez nutnosti dalších investic do infrastruktury a úpravy územně plánovací dokumentace.

„Soutěž byla z mého pohledu architekta výborně zorganizována. Obdržené návrhy mnohdy předčily očekávání. Další důležitou fází je nyní samotná realizace projektu,“ uvedl předseda poroty architekt Jan Jehlík.

„Soutěž pomohla najít kvalitní návrh příjemné městské čtvrti, která nabídne nejen atraktivní bydlení, ale také dostatečné veřejné prostory, zeleň, občanskou vybavenost i místo pro společenské centrum, které umožní propojit současnou i novou zástavbu Černovic,“
dodal náměstek primátora pro rozvoj Martin Ander.

Návrh vzešlý ze soutěže se stane podkladem pro urbanistickou studii. Ta bude projednána s veřejností a následně se stane podkladem pro změnu územního plánu.

Zadáním této urbanistické soutěže pověřilo v loňském roce vedení města Kancelář architekta města Brna. 
Podoba nové zástavby na černovických Kaménkách je už delší dobu jádrem sporu mezi sdruženími místních občanů a soukromým investorem (firmou IMOS). Konflikty vyvrcholily soudním sporem o výši koeficientu IPP (index podlažních ploch), který stanovuje intenzitu zástavby v lokalitě. Krajský soud loni zrušil dřívější rozhodnutí magistrátního odboru územního plánování o jeho trojnásobném navýšení a vrátil hodnotu indexu zpět, což znemožňuje investorovi pokračovat v přípravách výstavby na jižní části lokality. Urbanistická soutěž by měla připravit komplexní plán pro urbanizaci celého území, včetně severní části, kde je většinovým vlastníkem pozemků město.
zdroj: Magistrát města Brna

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.