Nové sídlo České spořitelny navrhne 15 architektonických firem

Nové sídlo České spořitelny navrhne 15 architektonických firem

(22. 11. 2017) Součástí architektonické studie bude urbanistický koncept celé jižní části projektu.

 
 
 
 

Nové sídlo České spořitelny navrhne 15 architektonických firem

Celkem 166 architektonických studií zareagovalo na výzvu České spořitelny, která vypsala v září ve spolupráci se studiem MOBA otevřenou mezinárodní architektonickou soutěž. Spořitelna se stala vůbec prvním významným soukromým investorem v Česku, který organizuje architektonickou soutěž takto otevřeně. Přihlásit se mohla zejména studia, která v minulosti realizovala projekty kancelářských budov o rozloze alespoň 20 tisíc m2. Spořitelna se ale také rozhodla umožnit účast i architektům, kteří zatím neměli příležitost podílet se na takto rozlehlých kancelářských projektech.

Odborná porota vybrala 15 architektonických firem, které nyní budou vyzvány ke zpracování  architektonické studie nové centrály České spořitelny v území jižní části projektu Smíchov City, a to včetně urbanistického konceptu celé této jižní části. Tu chce spořitelna ve spolupráci s developerskou firmou Sekyra Group proměnit v moderní multifunkční čtvrť.

Mezi vybranými architektonickými studii v kategorii zkušených profesionálů jsou:
 
Atelier Krátký/CUBOID ARCHITEKTI (Česko), Baumschlager Eberle Architekten/ Pavel Hnilička architekti (Rakousko), Caruso St. John Architects (Velká Británie), Henke Schreieck Architekten (Rakousko), Jessenvollenweider architektur (Švýcarsko), Kleihues + Kleihues (Německo), Mecanoo architecten (Nizozemí), Neutelings Riedijk Architecten (Nizozemí), Schindler Seko Architects (Česko), Verstas architects (Finsko).

Porota do soutěže přizvala dále pět týmů, které sice nesplňují náročnou referenci, ale od kterých lze očekávat kvalitní a inspirativní návrhy. Těmito týmy jsou:  
Christ und Gantenbein (Švýcarsko), Ivan Kroupa architects (Česko), Kuba Pilař architekti (Česko), Petr Hájek architekti (Česko), Tham Videgard Arkitekter (Švédsko).

Nové sídlo spořitelny by mělo mít podobu kampusu, který bude kromě administrativních prostor zastřešovat i různorodé služby využívané jak zaměstnanci banky, tak i širokou veřejností. Velký důraz bude tedy kladen na to, aby se spořitelní kampus významně podílel na vytvoření plnohodnotného městského veřejného prostoru.

„Chceme vnést do oblasti Smíchova nový život a příležitosti a přispět tak k další prosperitě města,“ zdůraznil šéf České spořitelny Tomáš Salomon. Připustil, že se Česká spořitelna při plánování kampusu inspirovala obdobným projektem mateřské Erste Group ve Vídni.

Vídeňský kampus Erste zaujal i pražskou primátorku Adrianu Krnáčovou. „Loni jsem vídeňský kampus navštívila a byla jsem nadšena. Viděla jsem zcela nový koncept, který zastřešuje nejen kancelářské prostory, ale výrazně podporuje i organizaci komunitního života,“ uvedla pražská primátorka.

Přítomní architekti se shodovali, že budování spořitelního kampusu je i z architektonického hlediska ojedinělá příležitost. „Je rozdíl, když máte projektovat jednotlivou budovu, nebo když projektujete budovu a s ní i celou městskou část. To je samozřejmě mnohem větší výzva,“ vysvětlil švédský architekt Martin Videgard.

Architektonická soutěž bude mít dvě kola. Patnáct vybraných architektonických studií předloží anonymně své návrhy odborné porotě, která je složená ze zástupců banky i nezávislých odborníků. Do druhého kola postoupí 6 nejzajímavějších návrhů. Vítěze vybere porota v květnu 2018.

Realizace samotné stavby by měla proběhnout v letech 2021-2023.
tisková zpráva


Komentáře ke článku

 
 
 
 

22. 11. 2017 17:29:48. Re: Nové sídlo České spořitelny navrhne 15 architektonických fir... Jadran

  Urbanistický rámec má hlavu a patu, doufejme, že soutěž nedopadne stejným trapasem, jako nesmyslně umístěná a diletantsky zadaná Národní knihovna a hlavně, že se nevynoří nějaký další Kaplický, který přes kamarády v porotě nevyhraje, ačkoliv nedodrží podmínky a to ani tehdy, když jeho "geniální" představu jiným soutěžícím porota zamítne. Taky bude zajímavé sledovat, jak se k celé věci postaví všemoudrá komora všech architektů, která si jistě pro vybrané jedince ze svých řad bude chtít něco "uzobnout". Na druhou stranu - nedaleko umístěný komplex ČSOB v Radlicích dopadl relativně dobře, snad si to tak "mocná" instituce, jako je banka dokáže ošéfovat (v kladném slova smyslu) lépe než dojná kráva, zvaná stát, kde o podobných věcech rozhodují jedinci typu pana Ježka, vždy vhodně sedícího na nějaké státem dobře placené židli. Připomeňme si, že tento význačný exponent kauzy blob "řídil" Národní knihovnu poté, co se proslavil ředitelování ČRo a dneska top manažuje - Obecní dům. Snad to ta si nejvýznačnější památka české secese přežije s co nejmenším množstvím šrámů.....

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.