O osudu Transgasu asi stát do voleb nestihne rozhodnout

O osudu Transgasu asi stát do voleb nestihne rozhodnout

Vinohradská 325/8, Praha

(3. 10. 2017) Probíhá přezkumné řízení.

   
 
 
 
 

O osudu Transgasu asi stát do voleb nestihne rozhodnout

(ČTK) - Ministerstvo kultury (MK) asi do voleb nerozhodne o památkové ochraně, a tedy příštím osudu souboru budov Transgas v Praze na Vinohradské třídě. Majitel je chce zbourat a stavět na jejich místě nové domy. Ministerstvo loni odmítlo budovy ze 70. let za památku prohlásit, ministr Daniel Herman (KDU-ČSL) začal na jaře rozhodnutí svých úředníků přezkoumávat. Nedávno v médiích uvedl, že domy se památkami asi stanou. To se investorovi v době, kdy rozhodnutí nepadlo, nelíbí a chce s Hermanem jednat, jak uvedl v otevřeném dopise.

Ministr 20. září zamítl námitku investora, přezkumné řízení pokračuje a jeho výsledek je otázkou spíše měsíců než týdnů, řekla ČTK mluvčí MK. Majitel domů se dle zákona od zahájení přezkumného řízení v květnu musí chovat tak, jako by památkou prohlášeny byly.

Zástupce investora, společnosti HB Reavis, Jakub Verner tehdy ČTK řekl, že investor chápe kontrolu ale jen jako přezkum, zda nedošlo k procesnímu pochybení. Pokud by to bylo jinak, je připraven bránit se u soudu. Případné vzniklé škody podle něj již přesáhly půl miliardy korun.

Proti zahájení přezkumu investor podal rozklad, který ministr nyní zamítl. "V tomto rozhodnutí se zabýval především vypořádáním procesních námitek, tedy zda bylo přezkumné řízení zahájeno včas v zákonem stanovené lhůtě," uvedla mluvčí. Pro přezkum si MK podle ní vyžádá odborné stanovisko generálního ředitelství Národního památkového ústavu (NPÚ). To dostane vlastník a bude se k němu moci "v přiměřené lhůtě" vyjádřit, doplnila.

Když se MK loni zabývalo návrhem na prohlášení domů památkou, NPÚ prostřednictvím svého pracoviště v Praze prohlášení nedoporučil. Konstatoval, že "areál nevytváří městotvorné prostředí a hmotově i měřítkem poškozuje prostředí městské památkové zóny". MK je pak za památky neprohlásilo. V podnětu k zahájení přezkumu se ale generální ředitelství NPÚ za prohlášení areálu postavilo a napsalo to ministrovi.

Krátce poté, co ministr zamítl rozklad investora proti přezkumnému řízení, uvedl v médiích, že mu rozkladová komise doporučila přehodnotit přístup úřadu s tím, že Transgas je třeba zachovat. "Stavba by se tak měla stát kulturní památkou, čímž se zabrání jejímu zbourání," citovala Hermana MFD. Proti takovému vyjádření se ohradil investor.

"Fakt, že již v tuto chvíli veřejně předjímáte závěr celého řízení, aniž by pro vydání rozhodnutí byly splněny zákonné náležitosti a shromážděny vyžadované podklady, vzbuzuje vážné pochybnosti o nestrannosti Vašeho rozhodování,"
uvedl v otevřeném dopise Petr Herman, ředitel české pobočky HB Reavis. Uvedl, že ministrův postup nutí investora bránit se u arbitrážní komory ve Stockholmu. "V důsledku by Vaše slova mohla stát daňové poplatníky miliardu korun," uvedl.

Přezkumné řízení vede k vydání nového rozhodnutí, kterým se buď řízení zastaví, a nadále tak bude platit původní rozhodnutí MK o neprohlášení za památku, nebo se původní rozhodnutí zruší a věc se vrátí ministerstvu k dalšímu řízení.

Doplněno Stavbaweb:
Vývoj kauzy "Soubor staveb Transgaz" najdete na stránkách Klubu Za starou Prahu ZDE.

 
 
 
 
50.0788356
14.4335626
O osudu Transgasu asi stát do voleb nestihne rozhodnout

O osudu Transgasu asi stát do voleb nestihne rozhodnout
Vinohradská 325/8
Praha

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

4. 10. 2017 14:47:27. Re: O osudu Transgasu asi stát do voleb nestihne rozhodnout. Jadran

  No, tak doufejme, že to dopadne dobře a tahle nevhodně umístěná a do okolí vysloveně špatně osazená obludná budova zmizí.....Z památkářů se mi dělá vysloveně zle, že je v jejich případě odbornost a zdravý selský rozum něco, čemu se ani nepřiblížili za svůj profesní život, je jasné....

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.