Obytný soubor v Praze-Vršovicích

Obytný soubor v Praze-Vršovicích

(24. 4. 2017) Chmelař architekti

   
 
 
 
 

Obytný soubor v Praze-Vršovicích

Rezidenční projekt 4BLOK už je před dokončením - nachází se na místě bývalého areálu Tesla v sousedství Koh-i-nor, jedná se o území posledních průmyslových objektů v centru rezidenční čtvrti Vršovice. Budova v nízkoenergetickém standardu sousedí s bulvárem Vršovická, její hmota vychází z blokové zástavby a z měřítka i objemu okolních budov, na které prostorově navazuje. Ve Vršovické ulici je dodržena výšková hladina okolní zástavby, kolmo na tuto ulici novostavba stoupá zároveň s terénem a v severozápadním rohu její hmota graduje k vysoké budově Business Centrum Kodaňská. Mezi budovou a přilehlými ulicemi jsou záhony s extenzivní zelení osázené stromořadím navazujícím na alej vršovického bulváru.

V parteru domu jsou v souladu s oživením ulic umístěny komerční jednotky, a to po celé délce budovy směrem do Vršovické třídy a na rohu Altajské a Kavkazské. Ve vnitrobloku na úrovni 1.NP a ulice Kavkazská se na rostlém terénu nachází zahrada s březovým hájem, relaxační zónou a dětským hřištěm. Proluky ve hmotě objektu zabezpečují dostatečný přívod přímého denního světla a kontaktu s děním v okolí.
Autoři projektu z ateliéru David Chmelař architekti dbali také na to, aby nevytvořili stinný dvůr, jaký mají domy v klasické blokové zástavbě. Koncept ozelenění doplnili velkými střešními zatravněnými terasami. Celý objekt je spolu se zahradními úpravami navržen tak, že se jeví jako prorostlý zelení. Polyfunkční blok s 210 bytovými jednotkami je rozčleněn do tří hmot se čtyřmi vstupy, které vyrůstají ze společného soklu. Tato podnož obsahuje tři patra podzemních garáží a komerčních prostor. Prakticky všechna okna mají jednotný rozměr, jejich důmyslné rozvržení a slučování vytváří na fasádě nepravidelnou mozaiku. Tento okenní ornament je doplněn balkony, které se v nad sebou jdoucích patrech nepřekrývají, takže je zajištěno dostatečné oslunění balkonů i interiérů samotných bytů. V objektu se nenachází ani jeden stejný byt. Gradující estetika fasád je doplněna výraznými římsami a proměnnými materiály použitými na zábradlí oken a balkonů, jako jsou beton, tyčová ocel a pět odstínů do zelena zbarveného skla.
Barevnost fasád je v tlumených neutrálních barvách. Světlý odstín je použit na fasádách obracejících se do vnitrobloku a to z důvodu projasnění a optického zvětšení prostoru. Zároveň je tato světlá barva použita i na východní fasádu do ulice Archangelská, aby odražené a rozptýlené světlo projasňovalo byty v protějším bytovém domě. Vnější fasády domu obracející se do ulic Vršovická, Altajská a Kavkazská jsou v tmavším odstínu. Vstupy do čtyř bloků zdůrazňují čtyři doplňkové barvy, které je určují – díky nim se obyvatelé budou v objektu dobře orientovat, a to i například v podzemních garážích. Tyto barvy autoři použili na ostěních oken i na větších celcích fasád.
Vstupy do domu a komerčních prostor i vjezdy do garáží jsou zapuštěny do hmoty stavby. Dovnitř ustoupený parter budovu opticky odlehčuje a vytváří větší rozptylové plochy před vstupy.

Tisková zpráva

Místo: Vršovická ulice, Praha 10
Investor: Skupina CRESTYL
Autor: Chmelař architekti - David Chmelař, Vojtěch Nedorost, Václav Zídka; spolupráce Jiří Hnízdil
Realizace: 2015-2017

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Dokončení

2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

26. 4. 2017 11:36:35. Re: Obytný soubor v Praze-Vršovicích. Karel Menšík, Ing.

 
 
 
 

26. 4. 2017 11:36:35. Re: Obytný soubor v Praze-Vršovicích. Karel Menšík, Ing.

  Páni, toto je architektura ! Klobouk dolů...Přeji mhoho dalších úspěchů. k.m.

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.