Oprava historické podlahy v barokní lékárně v Kuksu

Oprava historické podlahy v barokní lékárně v Kuksu

Kuks 81, 544 43 Kuks

(6. 12. 2018) Barokní lékárna bude opět přístupná veřejnosti s otevřením sezony 2019

 
 
 
 

Oprava historické podlahy v barokní lékárně v Kuksu

(ČTK) - V historické lékárně v areálu barokního hospitalu v Kuksu na Trutnovsku začala rekonstrukce podlahy. ČTK to řekl kastelán památky Libor Švec. Hotovo by mělo být do konce letošního roku. "Práce už začaly. Dům je po sezoně ještě klimaticky vhodný pro takové práce, horší by to bylo v předjaří. Normálně se tam netopí," řekl ČTK Švec.

Hospital včetně lékárny je většinou od prosince do února přístupný pouze po předchozí domluvě, a to pro větší skupiny. Po dobu oprav nebude barokní lékárna pro veřejnost otevřená vůbec. "Barokní lékárna bude opět přístupná veřejnosti s otevřením sezony 2019. V příštím roce oficiálně začíná sezona v sobotu 6. dubna. Je ale možné, že otevřeme už v březnu o víkendech, bude záležet na počasí," řekl ČTK Švec.

Opravu podstupuje dubová parketová podlaha z počátku 20. století, kterou řemeslníci brousí, čistí a nakonec ji naolejují. Přesné datum položení parketové podlahy není známo. "Podle historické fotodokumentace tam parketová podlaha byla už za Milosrdných bratří, kteří tady působili až do počátku druhé světové války. Předpokládáme, že mohla vzniknout na počátku 20. století. Pod ní je ale ještě starší prkenná podlaha, ale do ní zasahovat nebudeme," uvedl Švec.

Podle něj je podlaha poškozená pozdějším používáním lékárny. Například koberec byl na podlahu připevněn lepidlem a jeho zbytky je nutné odstranit. "Bude se renovovat podlaha, jak v samotné lékárně, tak v místnosti před ní. Broušení a olejování vyjde na 192.000 korun. Rádi bychom ještě v barokní lékárně doplnili některý mobiliář, který máme v depozitářích," řekl Švec.

Barokní hospital Kuks na Trutnovsku, který byl před čtyřmi lety nákladem 440 milionů korun opraven, je nejnavštěvovanější státní památkou v kraji. Podle kastelána v uplynulé sezoně navštívilo expozice hospitalu 96.200 lidí. "Výjimečná sezona to nebyla, promítlo se to toho velmi horké léto. Měli jsme značný propad v měsíci srpnu, kdy přišlo asi o deset tisíc návštěvníků méně v porovnání s minulými letními sezonami. Lidé dávali přednost koupání," řekl ČTK Švec.

Loni byla návštěvnost expozic 111.000, předloni 114.000 a v roce 2015 si hospital prohlédlo rekordních téměř 140.000 lidí. "V první sezoně po rekonstrukci byl až převis zájmu o Kuks. Postupně se návštěvnost stabilizuje, a to kolem 100.000 návštěvníků," dodal.

Hospital dal na počátku 18. století vystavět František Antonín Špork za účelem péče o přestárlé a práce neschopné muže z okolí. Barokní areál je proslulý sochařskou výzdobou z dílny Matyáše B. Brauna.

Doplněno Stavbaweb:
Barokní lékárna U granátového jablka je druhá nejstarší dochovaná lékárna v Česku. Původní vybavení je až z poloviny 18. století. Návštěva lékárny je součástí placené prohlídky Hospitalu Kuks.
Barokní lékárna U granátového jablka

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.