Otevřený dopis spoluzakladateli konference reSITE Martinovi Barry

Otevřený dopis spoluzakladateli konference reSITE Martinovi Barry

(3. 7. 2017) Dopis zasílá Regina Loukotová

 
 
 
 

Otevřený dopis spoluzakladateli konference reSITE Martinovi Barry

Dobrý den Martine,   

pro zjednodušení naší komunikace volím formu otevřeného dopisu a jako jazyk češtinu.   

Před téměř sedmi lety jsme my dva spolu s Milotou Sidorovou založili neziskovou organizaci reSITE s cílem pořádat v Praze a nejenom pro Prahu konferenci se zaměřením na veřejný prostor.   

Při  jejím prvním ročníku jsme já a moji kolegové,  z tehdy vznikající školy ARCHIP, pomáhali této akci přijít na svět. Pro její úspěšné apolitické a neziskové fungování  jsme rádi poskytli nejenom naše kontakty, ale i znalost zdejšího profesního prostředí. Podstatná  část administrativních a právních formalit, včetně založení občanského sdružení, byla na škole.

Společně jsme zakládali konferenci i festival, které by otevřely zdejší prostředí ještě více světu a na dobrých zahraničních příkladech umožnily posun v oboru územního plánování, krajinářské architektury, urbanismu a architektury. Toto vše na bázi dobrovolnosti, odbornosti a neziskovosti. Bohužel se v průběhu posledních let ukázalo, že představy každého z nás o směřování konference jsou velmi odlišné.  

Toto dokresluje I zdánlivý detail, kdy se na všech dostupných tištěných materiálech prezentuješ jako jediný zakladatel reSITE. Toto samozřejmě nejenom mě a Milotu, která ze spolku odešla v roce 2015 s podmínkou, že se vždy bude uvádět její role jako spoluzakladatelky, netěší.  

Co mě  ale více než netěší a tolerovat nemohu, je záštita bývalého ministra financí ČR(navíc v materiálech uváděna na prvním místě před předsedou vlády ČR) a jeho hlavní partnerství konference. Nynější spolek reSITE, který má mít především neziskový  a podle mne I apolitický charakter, by neměl rozhodně dávat prostor politikům pro jejich vlastní politickou prezentaci, byť se tváří odborně.  

Minulý týden, druhý den konání konference, v nejnavštěvovanější části programu, kdy hlediště bylo plné zájemců o přednášku skvělé architektky Caroline Bos z nizozemského UN studia, jsi dal přednost v citlivé předvolební době slovo výše zmíněnému politikovi, který navíc nebyl v programu vůbec uveden.  

Osobně je mi velice líto, že se konference vydala tímto směrem, opustila původní směřování neziskové organizace a svým charakterem se stala především komerční záležitostí.   Z těchto důvodů jsem se rozhodla pro sepsání tohoto otevřeného dopisu a veřejně se od konference v této podobě distancovat. Jako spoluzakladatelka neziskové organizacere reSITE (dnes spolek reSITE) tě žádám, abys nadále tento název neužíval a doporučuji ti založení vlastní firmy komerčního charakteru, s otevřenou možností pro vstup politických subjektů a ideálně I s odpovídajícím ziskem.  

S pozdravem,
Regina Loukotová, rektorka ARCHIP

V Praze, 30. června 2017

Komentáře ke článku

 
 
 
 

6. 7. 2017 21:21:03. Re: Otevřený dopis spoluzakladateli konference reSITE Martinovi ... Redakce

  (ČTK) - Spoluzakladatelé pražské konference reSITE, která se šest let věnuje za pozornosti mezinárodních odborníků veřejnému prostoru měst, se přou o její podobu. Rektorce architektonické školy ARCHIP Regině Loukotové, která stála u zrodu konference, vadí její údajná politizace. Žádá po předsedovi reSITE Martinu Barrym, aby nadále značku nepoužíval a pro pořádání konference si založil vlastní firmu komerčního charakteru. Barry to odmítá a říká, že název bude dále používat, neboť je držitelem mezinárodní ochranné známky.

Konference reSITE se každoročně účastní stovky lidí. Letos v červnu přilákala tisícovku zájemců o názory, jak lze vylepšovat města tak, aby byla pro obyvatele i návštěvníky vstřícnější. Pro Prahu je inspirací, jak vylepšit urbanismus i dopravu, účastní se jí většinou představitelé města. Architektce Loukotové však vadilo, že letos dostal na konferenci prostor bývalý ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

"Nynější spolek reSITE, který má mít především neziskový a podle mne i apolitický charakter, by neměl dávat prostor politikům pro jejich vlastní politickou prezentaci, byť se tváří odborně," uvedla Loukotová v otevřeném dopise Barrymu. Vadí jí také to, že Barry vystupuje jako jediný zakladatel akce a ignoruje ji a Milotu Sidorovou, které prý u zrodu nápadu také stály.

Barry na dotaz ČTK uvedl, že od počátku je on uváděn jako hlavní pořadatel a ARCHIP jako pořádající partner, Loukotová a Sidorová byly spoluzakladatelkami spolku reSITE, jak uvádí jeho web.

K Babišovu vystoupení uvádí, že reSITE vždy zval politiky jako řečníky a účastníky. Letos to byl třeba místostarosta Paříže Jean-Louis Missika. Babiše zmiňuje jako předsedu strany, "jež vládne Praze a dalším českým radnicím" - s nimi se konference z podstaty věci snaží spolupracovat. "Letošní reSITE se v tomto ohledu nijak nelišil od předchozích," uvedl.

To, že se organizace rozrostla z dobrovolnických počátků k současné podobě považuje za úspěch. "Fundraising je v místních podmínkách velmi náročný, a jakmile se k nám obrátí zády veřejný sektor (letos ministerstvo kultury), hledáme zdroje na poslední chvíli v privátních vodách," uvedl s tím, že nechce snižovat kvalitu akce jen proto, aby nestála moc peněz.

"Jméno jsem vymyslel a do jeho budování investoval 10.000 dobrovolnických hodin a bezmála dva miliony korun z vlastních prostředků. Regina Loukotová už několik let není nijak zapojena do tvorby obsahu a směřování organizace, nijak se nepodílí na jejím rozvoji a jméno reSITE jí nenáleží," uzavřel. Motiv ARCHIPu připisovat si zásluhy za úspěch reSITE posledních let je podle něj marketingové povahy. Škola se tak snaží přitáhnout platící studenty do svého programu, míní.

18. 7. 2017 15:56:12. Opověď spoluzakladateli konference reSITE Martinovi Barry. Regina Loukotová

  Dobrý den Martine,

dodnes jsem od Tebe neobdržela žádnou, natož věcnou odpověď na svůj otevřený dopis ze dne 30. června , ale zaznamenala jsem Tvé velmi vágní vyjádření médiím zaslané prostřednictvím ČTK. Považuji za vhodné zde nyní uzavřít celou tuto záležitost.

Samozřejmě, že není nic špatného na skutečnosti, zvát k účasti na odborně-tématickou konferenci kompetentní politiky. Naše původní společná vize byla přivést k jednomu stolu všechny aktéry městského plánování. Až do tohoto roku byli zúčastnění uvedeni v programu, jejich příspěvky se týkaly zejména působení v oboru plánování a ani jeden z politiků spolek reSITE osobně finančně nepodporoval. V tomto je podstatný a zřejmý rozdíl.

Ve svém vyjádření pro ČTK uvádíš, že (údajně) nepůsobím v žádné funkci a v žádném orgánu reSITE. Oba přece víme, že jsem stále zakládající členkou spolku (původně občanského sdružení) reSITE, z.s., tedy i členkou spolku reSITE i součástí jeho poradního sboru. Pokud tomu tak není, stalo se tak bez mého vědomí – pominu-li, že jako čestný člověk, bys mě předem jistě informoval o tom, že příslušný orgán spolku reSITE, z.s. se mnou hodlá vést řízení – podle stanov – ohledně mého dalšího působení nebo setrvání v něm.

Žádoucí by také bylo mi prozradit, zda či nikoli - každopádně bez mého vědomí - jsi zaregistroval (privatizoval pouze pro sebe anebo pro firmu „City Crew s.r.o.“) ochrannou známku „označení spolku“. Tímto způsobem jsou i nakonec i před veřejností „lépe rozpoznány“ Tvoje velmi netradiční přístupy k chodu a administrativě spolkové občanské iniciativy.

V závěru k tvé poslední poznámce - tedy že tato kauza má sloužit pouze jako zviditelnění vysoké školy architektury ARCHIP. Zde Tě mohu ubezpečit, že máme konstantě více uchazečů o studium, než můžeme přijmout, navíc převážně ze zahraničí. Proto takovéto „marketingové kousky” nejen že nepotřebujeme, ale navíc by šly zcela proti hodnotám a filozofii naší školy, která tkví v respektu k akademické, odborné a především apolitické půdě.

I nadále Tě proto musím naléhavě a s konečnou platností požádat, abys název konference - u jejíhož zrodu jsi nebyl sám - nadále nepoužíval a pro svoje selektivní či jinak privatizované zájmy sis založil vlastní společnost s odlišným názvem.

S pozdravem,
Regina Loukotová, rektorka ARCHIP

V Praze, 18. července 2017


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.