Památkáři letos ukončí opravu historické věže Minaret v Lednici

Památkáři letos ukončí opravu historické věže Minaret v Lednici

(11. 1. 2016) Lednický zámek je nejnavštěvovanější památkou ČR.

 
 
 
 

Památkáři letos ukončí opravu historické věže Minaret v Lednici

(ČTK) - V zámeckém parku v Lednici na Břeclavsku by letos měla skončit po 15 letech prací rekonstrukce 60 metrů vysoké historické vyhlídkové věže Minaret. Zbývá obnovit fasádu do úrovně prvního patra a orientální mozaiku v saloncích. ČTK to 4. ledna řekla tamní kastelánka Ivana Holásková. Letošní práce na opravě vyhlídky přijdou na zhruba 12 milionů korun a financuje je ministerstvo kultury.

Lednický zámek je nejnavštěvovanější památkou ČR. Loni do něj zavítalo 405.000 turistů, což je meziročně o zhruba 30.000 lidí více. Vedle zámku patří k častým turistickým cílům i historické stavby v zámeckém parku, a to romantická zřícenina Janohrad, akvadukt nebo vyhlídka Minaret.

Oprava věže dosud stála zhruba 40 milionů korun. Objekt má zpevněnou statiku a zatím z části obnovenou fasádu. Novinkou budou zrestaurované salonky zdobené orientálními mozaikami, které se rozpadaly. Památkáři původně předpokládali, že mozaiky jen doplní o chybějící kusy dlaždic. Ukázalo se ale, že je nutné je rozebrat a znovu nalepit. Práce proto přijdou na místo původně odhadovaných tří milionů na sedm milionů korun.

"Sály patrně ještě letos zpřístupníme. Patrně se tak stane koncem sezony. Naposledy jsme těmito prostorami prováděli turisty před 35 lety,"
doplnila Holásková.

Minaret byl postaven v roce 1804, aby krášlil lednický park. Majitelé tohoto panství z knížecího rodu Lichtenštejnů si k projektu pozvali tehdejšího slavného stavitele a mimo jiné vynálezce grafitové tužky Josefa Hardtmutha. V bažinatém terénu vystavěl na 500 olšových pilotech šedesátimetrovou věž, která je ve střední Evropě od té doby ojedinělou stavbou. K náboženským účelům nikdy nesloužila.

Minaret / Zámek Lednice

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Rekonstrukce

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.