Pardubické Tyršovy sady se budou opravovat, rozhodli zastupitelé

Pardubické Tyršovy sady se budou opravovat, rozhodli zastupitelé

 
 
 
 

Pardubické Tyršovy sady se budou opravovat, rozhodli zastupitelé

Pardubice 26. června (ČTK) - Pardubičtí zastupitelé definitivně přijali projekt oprav Tyršových sadů. Park v centru města se má výrazně změnit, přibýt má například promenáda a restaurace. Cena projektu je 83 milionů korun, část mají pokrýt evropské dotace. Stavba by měla začít v létě. Autorem projektu je ateliér New Visit (doplněno Stavbaweb).


Před dnešním hlasováním se v jednacím sále zastupitelstva strhla bouřlivá debata, projekt opravy má totiž řadu příznivců i odpůrců. Odpůrci městu vyčítají vysokou cenu projektu nebo kácení stromů. Projekt na zastupitelstvu hájil i jeho hlavní architekt Tomáš Jiránek.

Opravy mají z Tyršových sadů vytvořit relaxační park, má přibýt osvětlení a nový parkový nábytek. Trávníky mají sloužit sportovcům i lidem, kteří si chtějí posedět v trávě nebo si udělat piknik. Změnami projdou i vstupy do parku. Nově bude vybudován přístup do Tyršových sadů z Labské ulice. Rekonstrukce se dočká také schodiště, po němž se vstupuje do parku ze Sukovy třídy. Úpravy čeká i vstup z náměstí Republiky. Na všech těchto místech mají být podle projektu bezbariérové přístupy do parku.

Projekt má řadu odpůrců, například v polovině května protestovaly dvě stovky lidí před pardubickou radnicí kvůli vysoké ceně projektu. Symbolem protestů se staly lavičky; jedna má vyjít téměř na 69.000 korun. Už před tím lidé protestovali proti kácení stromů, dnes odpůrci předali vedení města petici proti revitalizaci s 7753 podpisy.

Město chce na stavbu použít evropské dotace, které jsou časově omezené. Aby radnice splnila podmínky přidělení peněz, musí tři čtvrtiny z dotace vyčerpat do poloviny roku 2013, to znamená že stavba musí začít co nejdřív. Oprava Tyršových sadů vzbuzuje emoce delší dobu. Na protest proti kácení vznikl také kalendář aktů.

Doplněno Stavbaweb:

Tyršovy sady v Pardubicích
Soutěž na urbanistické a architektonické řešení Tyršových sadů : 2002
Vítězný návrh: Atelier Zahrada nad Metují / Tomáš Jiránek
Spoluautoři: A. Jiránková, M. Lehmann, M. Turba, J. Vyškovský
Projekt: 2010-2011
Hlavní projektant:
New Visit, s.r.o., Tomáš Jiránek – hlavní architekt
Spoluautoři: Marek Lehmann,  Vlastimil Koupal


Podrobné informace o projektu naleznete i na stránkách Pardubic - Revitalizace Tyršových sadů.
Prezentaci návrhu zde.
Související články:


 

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Veřejný prostor/landscaping

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.