Před 70 lety se narodil autor žižkovského vysílače Aulický

Před 70 lety se narodil autor žižkovského vysílače Aulický

 
 
 
 

Před 70 lety se narodil autor žižkovského vysílače Aulický

(ČTK) - Před 70 lety, 1. března 1944, se narodil český architekt Václav Aulický. Jeho nejznámějším dílem je televizní věž na pražském Žižkově. K jeho dalším realizacím patří dostavba výškových budov na pankrácké pláni v Praze nebo objekt telefonní ústředny v Praze-Dejvicích.

Václav Aulický (foto: Petr Jedinák)
Představitel takzvané high-tech architektury Aulický absolvoval stavební fakultu ČVUT v Praze. Prvním významnějším projektem, na kterém se spolupodílel, byla výstavba areálu Tranzitního plynovodu na pražských Vinohradech. V roce 1974 přešel Aulický do společnosti Spojprojekt Praha, kde dostal na starost stavbu televizního vysílače v Ostravě-Hošťálkovicích, či telefonních ústředen v pražských Dejvicích a Hradci Králové.

Koncem 70. let byl Aulickému svěřen projekt televizního vysílače pro Prahu. Nepřehlédnutelná stavba, evokující raketu připravenou ke startu, vyrostla v Mahlerových sadech v letech 1985 až 1992. Na technickém řešení 216 metrů vysoké věže z oceli a betonu se kromě Aulického významně podílel také statik Jiří Kozák.

V posledních letech se Václav Aulický podílel na návrzích řady komerčních i obytných budov. Podepsán je mimo jiné pod návrhem areálu České pojišťovny v Praze na Pankráci, administrativního centra Karlín nebo budovy Diamond Point na Těšnově. Od roku 2005 Aulický rovněž přednáší architekturu na ČVUT.
foto: Petr Jedinák

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.