Petice požaduje stavební uzávěru pro Šantovku v Olomouci

Petice požaduje stavební uzávěru pro Šantovku v Olomouci

(14. 10. 2016) Olomouc volá o pomoc

   
 
 
 
 

Petice požaduje stavební uzávěru pro Šantovku v Olomouci

(ČTK) - Odpůrci plánované stavby výškové budovy Šantovka Tower, která má stát v těsném sousedství historického centra Olomouce, sepsali petici. Po magistrátu požadují, aby v této části města vydal dočasnou stavební uzávěru, která by kontroverznímu projektu zabránila, řekl dnes ČTK David Helcel z iniciativy Občané proti Šantovka Tower.

"Vedení města jako reprezentant městské samosprávy, odbor památkové péče olomouckého magistrátu jako zástupce státní správy ani krajský úřad jako nadřízený orgán nemají zájem zabezpečit ochranu olomouckých historických hodnot. Investor tak už má v ruce téměř všechna vyjádření pro získání územního rozhodnutí. Přesto ještě není pozdě," uvedl Helcel.

Petice je dostupná na internetových stránkách www.zachrantepanoramaolomouce.cz. V petičním výboru jsou například profesoři Rostislav Švácha a Pavel Zatloukal či Pavel Přemysl Ries z Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR. Autoři petice tvrdí, že výšková budova je plánována pouhých 890 metrů od budovy radnice a byla by viditelná z historického centra. "Výškou by se vyrovnala věži olomoucké radnice a převýšila by všechny olomoucké kostely s výjimkou hlavní věže katedrály sv. Václava," upozornili.

Výškovou regulaci staveb v sousedství historického centra Olomouce k 31. prosinci 2015 zrušil soud. Radnici dal čas do konce loňského roku, aby povolenou výšku staveb v novém územním plánu lépe zdůvodnila. Příprava úpravy územního plánu se ovšem zpozdila, takže od Nového roku výškové limity přestaly platit. Příprava projektu Šantovka Tower díky tomu může pokračovat, přestože nový územní plán s výškovými budovami v ochranném pásmu památkové rezervace nepočítá.

Stavbě výškové budovy Šantovka Tower měla do úpravy územního plánu zabránit stavební uzávěra, o jejímž vyhlášení na pozemcích v okolí stavby se začalo uvažovat už loni. Její příprava se ale protáhla. Radní v polovině srpna hlasování o uzávěře nakonec odložili, protože podle primátora Antonína Staňka (ČSSD) je třeba lépe vypořádat některé námitky investora Šantovky Tower.

Město nyní podle primátorova náměstka Aleše Jakubce (TOP 09) čeká na metodický pokyn od ministerstva pro místní rozvoj, jak má za této situace s přípravou stavební uzávěry pokračovat. Zákon totiž nehovoří jasně. Jakubec míní, že nakonec bude dřív dokončena dlouho chystaná změna územního plánu, která by měla v této části Olomouce zamezit stavbě výškových budov. "Její veřejné projednání by mohlo být v listopadu a na zastupitelstvo by se to mohlo dostat začátkem příštího roku," řekl dnes ČTK Jakubec.

O projektu Šantovka Tower se v Olomouci dlouho diskutuje. Se stavbou výškové budovy nesouhlasí památkáři a někteří odborníci, podle nichž může poškodit historické panorama Olomouce. Investor tvrdí opak. Výšková budova má být součástí nové městské čtvrtí nedaleko centra města, která se bude rozkládat na 11 hektarech a stát má zhruba deset miliard Kč.

--------------------

Pro ty z Vás, kteří se s tématem potřebují blíže seznámit, je připraven nový web. Najdete v něm informace ve srozumitelné podobě a také výroky či videa osobností, které iniciativu podporují:
http://www.zachrantepanoramaol omouce.cz/
Pro ty z Vás, co mají jasno, následuje přímý link na petici: 
http://e-petice.cz/petitions/p etice-za-zachranu-historickeho -panoramatu-olomouce.html? country=cz
Nebo na FB:
https://www.facebook.com/obcaneprotisantovkatower/
spolek Za krásnou Olomouc a jeho odnož "Občané proti Šantowka Tover"
----------------------

Komentáře ke článku

 
 
 
 
 
 
 
 

14. 10. 2016 18:20:04. Re: Petice požaduje stavební uzávěru pro Šantovku v Olomouci. Lea Nardová

  Olomouc - bezvýznamná železniční stanice na cestě do Ruska...napsal kdysi kdosi.
Co čekat od 800 let formovaného města, které dnes nepotřebuje městského architekta, kde nejvyšší magistrátní památkářka buzeruje občany s nadstavbami rodinných domů, a současně opakovaně vydává devotní souhlasy k 23 patrové budově mocnám - v území se stejným ochranným režimem. Ve městě, v němž se již 25 let reguluje činnost v ochranném pásmu Městské památkové rezervace podle rozhodnutí, které je právně nicotné - chybí v něm totiž výrok...Takže podmínky co se v širokém prstenci kolem historického jádra smí a co nesmí záleží pouze na tom jak dobře, nebo špatně se nejvyšší památkářka vyspí....


Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.