Photofly - 3D modely z digitálních fotek

Photofly - 3D modely z digitálních fotek

 
 
 
 

Photofly - 3D modely z digitálních fotek

Projekt Photofly je nová webová služba Autodesku, která umožňuje převést digitální fotografie pořízené fotoaparátem do 3D obrazu - mraku bodů. Vyjděte ven a nafoťte budovu nebo jakýkoliv objekt a vyzkoušejte zdarma stažitelný Photo Scene Editor.

Jak vytvořit 3D model?
Nejprve nasnímejte fotky úplně běžným fotoaparátem kolem objektu, který vás zajímá. Může to být stavba, socha i nějaký předmět na stole. Je třeba dostatečný počet fotografií s částečným překryvem sousedních fotek.
Potom použijte zdarma stažitelný Photo Scene Editor. Následně nahrajte fotografie na server Photofly. Zde se z fotografií vygeneruje 3D mračno bodů.
Pomocí Photo Scene Editor lze model vylepšit tak, že se ručně „sešijí“ shodné body na dvou fotografiích (třeba rohy zdí, střech). Pokud jsou známy některé rozměry, lze tyto číselné údaje dodat do modelu pomocí interaktivního odměření na fotografii (třeba známý rozměr okna). V Photo Scene Editoru lze prohlížet výsledné vygenerované mračno bodů. Konečný 3D model lze exportovat ve formátu DWG a dále pokračovat ve zpracování v AutoCADu, Inventoru, Revitu nebo další aplikaci.

Tato aplikace je opět příkladem nasazení Cloud computing, kdy výkon počítačů a software je dostupný jako služba před internet.

Minulý měsíc Autodesk uspořádal soutěž v projektu Photofly. Lidé byli vyzváni k vytvoření fotografií budov. Tento měsíc Autodesk pořádá druhou soutěž. Tentokrát to není omezena na budovy. Může být zasláno cokoliv, co lze následně modelovat.
 

Pokud chcete Photofly vyzkoušet, shlédněte výborné návody od Autodesku na YouTube.
Díl 1
Díl 2

Po shlédnutí těchto videí určitě dostanete chuť vyjít ven a nafotit nějakou stavbu i navzdory podzimnímu chladnému počasí.

Článek byl poprvé uveřejněn na stránkách partnera www.autodeskclub.cz.

 

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.