Plzeň má studii na opravu a využití domu s Loosovými interiéry

Plzeň má studii na opravu a využití domu s Loosovými interiéry

(12. 9. 2018) Studie od brněnského architekta Ludvíka Gryma vzešla jako nejlepší z dvoufázového zadání města

   
 
 
 
 

Plzeň má studii na opravu a využití domu s Loosovými interiéry

(ČTK) - Plzeň má novou architektonickou studii na využití městského domu na Klatovské třídě 19 s mimořádně cennými prvorepublikovými interiéry od architekta Adolfa Loose. Po úpravách odhadovaných předběžně na 100 milionů korun by objekt měl nabídnout kromě Loosových interiérů také přestěhovanou vojenskou expozici Muzea generála Pattona či kavárnu, řekl ČTK primátorův náměstek pro kulturu a památkovou péči Martin Baxa (ODS). Jedny z nejkrásnějších Loosových interiérů v Plzni si lidé mohou zatím prohlédnout jen výjimečně.

Studie od brněnského architekta Ludvíka Gryma vzešla jako nejlepší z dvoufázového zadání města. Grym má navíc už zkušenosti s rekonstrukcí dalšího Loosova bytu v Plzni, a to bytu Viléma Krause v Bendově ulici 10. "Návrh nabízí řešení, kde spolu může existovat rovnocenné partnerství osobností Loose a Pattona a kde zároveň dochází k vytvoření živého a současného prostoru, v němž je kladen důraz na návštěvníka. Nebude se tedy jednat o ryze exponátové muzeum," řekl Baxa. Počítá se s tím, že v objektu by mělo být i informační centrum o Loosovi a jeho interiérech v Plzni, prodej vstupenek do těchto bytů, případně knihovna a menší studovna. Do objektu by se mohla přestěhovat i městská organizace Plzeň - TURISMUS.

Studie, která bude podkladem pro další dokumentaci, počítá také s využitím dosud nepoužívaného dvora, kde by byla vojenská technika, a sklepa. "Měl by v něm být bunkr, který by měl imitovat třeba Plzeň během náletů," řekl Baxa. Spojení Loosových interiérů a téma druhé světové války není náhodné. Takzvaná Semlerova rezidence hrála významnou roli v historii Plzně. Po nucené emigraci rodiny původního majitele užíval byt jako pracovnu vojenský velitel Plzně Georg von Majewski. V bytě 6. května 1945 odevzdal do rukou americké armády kapitulaci posádky wehrmachtu a pak tam spáchal sebevraždu.

Od ministerstva vnitra město objekt převzalo v roce 2005 a za deset let ho mělo opravit a zprovoznit. Původně v něm měla být agenda občanských průkazů a dalších dokladů. Ukázalo se ale, že k tomu není vhodný. Protože město nedodrželo smlouvu, zaplatilo penále necelých pět milionů korun, pak ale dohodlo s ministerstvem převod domu. Dům je ve velmi špatném stavu a potřebuje kompletní rekonstrukci. Z odhadnutých 100 milionů korun by mělo být zhruba 85 milionů bez DPH na stavební práce, zbytek na expozice.

Doplněno Stavbaweb:
Klatovská 19: realizace 1931-32 Objekt v předchozích letech vlastnila armáda, od roku 2009 město Plzeň. V 1. patře se nacházejí tři místnosti, hudební salon s krbem, velký salon a jídelna.

Více zde: Plzeň / Klatovská 19

Související články:

Loosův interiér na Klatovské 19 v Plzni  12.4.2018
Plzeňský Loosův interiér na Klatovské 19 se otevře 9. září  8.9.2017
Plzeň si zatím ponechá dům s cennými interiéry od Loose 16. 12. 2013
Plzeň se chystá vrátit státu zpět dům, v němž je Loosův interiér 12.12.2013
Plzeň chce letos začít s rekonstrukcí bytu od slavného Loose 2.5.2013
V Plzni vznikne Centrum pro výzkum architektury 19. a 20. století 1.2.2012
Obnova bytu na adrese Bendova 10, Plzeň 4.6.2012
Plzeň chystá rekonstrukci bytu s interiérem od architekta Loose 10.4.2012
Poslední prohlídky v plzeňských interiérech Adolfa Loose se uskuteční 11.9.2012
Plzeň chce zpřístupnit interiéry, které vytvořil architekt Loos 2.2.2011
Plzeň exkluzivně zpřístupní interiéry autora unikátní Müllerovy vily, architekta Adolfa Loose 7.9.2010


Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2018 Business Media CZ, s. r. o.