Počet nových kanceláří v Praze letos meziročně klesne na osminu

Počet nových kanceláří v Praze letos meziročně klesne na osminu

(20. 1. 2016) Zmenší se tak konkurence i neobsazenost a ceny již nebudou dále klesat.

 
 
 
 

Počet nových kanceláří v Praze letos meziročně klesne na osminu

(ČTK) - Letos bude v Praze ve srovnání s rokem 2015 k dispozici pouze zhruba osmina nových kanceláří. V loňském roce poptávka po nových kancelářích prudce rostla a jen v Praze bylo postaveno téměř 200 tisíc metrů čtverečních nových kancelářských ploch. Vyplývá to ze studie poradenské společnosti Prochazka & Partners, kterou má ČTK k dispozici.

Uvolnění bankovního financování v roce 2014 bylo impulzem pro výstavbu velkého množství kancelářských budov v roce 2015. V loňském roce byl tak trh s komerčními nemovitostmi nejaktivnější za posledních pět let. Právě kvůli velkému nárůstu nových ploch se zvedla i neobsazenost nových kanceláří. V současnosti je k dispozici asi 500 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Tyto faktory způsobily pokles cen nájemného.

"Tato situace se ale bude od druhého čtvrtletí měnit. V letošním roce už nebude výstavba nových budov tak vysoká, čímž se zmenší konkurence i neobsazenost a ceny již nebudou dále klesat,"
uvedl specialista na kancelářský segment ze společnosti Prochazka & Partners Radek Procházka. Mezi dva největší projekty letošního roku patří budova F dokončovaného kancelářského parku Futurama v pražském Karlíně a administrativní centrum Classic 7 v pražských Holešovicích.

Podle studie stoupá poptávka hlavně po nových budovách, které se nacházejí v centru města. I přes vyšší náklady na nájemné se údajně firmám vyplatí sídlit na lukrativní adrese a velmi důležitá je také kvalita a funkčnost administrativní budovy. "A při aktuálním trendu, kdy řada firem potřebuje individuální uspořádání kanceláří podle jejího zaměření, je snazší firmu přestěhovat do nových budov, než se snažit nově uspořádat stávající prostory. Nové budovy jsou variabilnější a nabízejí možnost velkého množství úprav a uspořádání podle představ firmy," dodává studie.

Dalším důležitým kritériem je i kvalita budovy ve vztahu k životnímu prostředí. "Kvalita budovy a celkové náklady na provoz jsou dva nejčastější důvody stěhování firem," dodal Procházka.

Doplněno Stavbaweb:

Futurama Business Park je projektem společnosti Erste Group Immorent ČR s.r.o.
Areál je tvořen pěti objekty o celkové ploše okolo 41 300 m2 kanceláří třídy A. Vnitřní náměstí Futuramy je po stranách lemováno čtyřmi budovami tvaru podkovy. Každá z těchto budov nabízí cca 8 000 m2 kancelářské plochy. Poslední, pátá budova (tzv. budova "F"), s celkovou výměrou cca 9 100 m2 kancelářské plochy, uzavírá areál Futuramy.
www.futuramabp.cz

Classic 7 Phase III
Společnost AFI Europe v lednu minulého roku zahájila již 3. fázi výstavby areálu Classic 7 Business Park v pražských Holešovicích. Nová budova M nabídne 6 300 m2 vysoce kvalitních a moderních kancelářských ploch třídy A, zázemí včetně skladových prostor a dostatek parkovacích míst v podzemních garážích. Budova vyrůstá v jihozápadním nároží areálu mezi ulicí U Uranie a stávající již zrekonstruovanou budovou bývalých holešovických mlýnů. Dokončení 3. fáze Classic 7 s certifikátem BREEAM na úrovni Very Good je naplánované na konec 1. čtvrtletí 2016.
www.classic7.cz

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.