Poklady v českých keramických obkladech

Poklady v českých keramických obkladech

Pivovarská 5, 331 01 Plasy

(20. 4. 2017) Výstava v Centru stavitelského dědictví do 26. listopadu 2017

   
 
 
 
 

Poklady v českých keramických obkladech

Jedinečná výstava věnovaná tradici českých keramických obkladů zahájila již 19. března druhou sezónu Centra stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea. Výstava „Poklady v českých keramických obkladech“ vznikla v přímé spolupráci se společností Lasselsberger, značka RAKO, která je partnerem této výstavy. Otevřena bude do 26. listopadu 2017.

Nejstarším exponátem je raně gotická dlažba, která se našla přímo v Plasích při archeologickém výzkumu zdejšího cisterciáckého kláštera. Průmyslová velkoprodukce keramických obkladů u nás začala koncem 19. století. Do popředí se dostaly tři české továrny na keramiku v Rakovníku, Chlumčanech a Horní Bříze, které se do budoucna staly výraznými světovými producenty udávajícími všeobecné trendy.

„Zajímavé je,“ uvádí Jakub Chaloupka, kurátor výstavy, „že k rozvoji keramické výroby na Plzeňsku a Rakovnicku došlo vlastně nedopatřením. Původním záměrem v těchto lokalitách byla těžba uhlí, ale to se buď nenašlo v dostatečném množství, nebo jeho těžbu komplikovala hladina spodní vody a záplavy. Místo uhlí se však našla vydatná ložiska kaolinu a lupku. A na rozvoj keramické výroby bylo zaděláno.“

Výstava ukazuje vývoj keramických obkládaček a dlaždic na produkci zejména tří výše uvedených továren. Návštěvník bude mít možnost seznámit se s výrobními procesy a technikami v minulosti, ale i s dobovými módními trendy a dalšími vlivy, které se rychle odrážely v designu keramických obkladů.

Autoři výstavy pamatovali i na dětské návštěvníky. Ti si v tzv. kreativních zónách budou moci vyzkoušet svou zručnost a nápaditost při tvoření různých mozaik a tangramů.

Centrum stavitelského dědictví Plasy Národního technického muzea má za sebou první rok fungování a vstupuje do druhé sezóny. Muzeum stavitelství, jak se také někdy Centru stavitelského dědictví říká, se stalo vyhledávaným cílem v Plzeňském kraji. V bývalých hospodářských objektech plaského kláštera představuje návštěvníkům stavební historii a tradiční stavitelství od středověku do současnosti. Ve specifických prostorách někdejšího pivovaru se propojuje poctivé tradiční řemeslo a unikátní sbírkové předměty s novými technologiemi a prvky strohé industriální architektury. Množství návštěvníků a jejich spokojenost potvrzuje, že nejvyšší ocenění v prestižní soutěži Gloria musaealis v kategorii Muzejní počin roku za rok 2015, které Národní technické muzeum za vytvoření Centra stavitelského dědictví získalo, bylo zasloužené.
tisková zpráva

Doplněno Stavbaweb:

NTM: Poklady v českých keramických obkladech 

 
 
 
 
49.9358538
13.3890824
Poklady v českých keramických obkladech

Poklady v českých keramických obkladech
Pivovarská 5
331 01 Plasy

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.