Pomník obětem komunismu

Pomník obětem komunismu

 
 
 
 

Pomník obětem komunismu

Adresa: Praha 1 — Újezd
Investor: MČ Praha 1 a Magistrát hl.města Prahy
Autoři: Jan Kerel, Zdeněk Hölzel, Olbram Zoubek
Projekt: AHK architekti, s. r. o.
Sadové úpravy: Zdeněk Sendler
Statika: Building, s. r. o.
Elektro: ELIS
Dodavatel: AHK architekti, s. r. o.
Hl.subdodavatel: Skanska — Jiří Koudelka, Martin Kozel
Soutěž 1.kolo: 7.6.2000
Soutěž 2.kolo: 13.9.2000
Územní rozhodnutí: 10/2001
Stavební povolení: 12/2001
Realizace: 11.3. — 21.5.2002
Otevření pro veřejnost: 22.5.2002

IDEOVÁ KONCEPCE
Pomník vidíme jako důstojný, nepřehlédnutelný, jednoduchý — přitom ale civilní. V ose Vítězné ulice navrhujeme zvětšené schody — 26 stupňů, na kterých budou osazeny sochy a torza občanů — obětí. Výška stupňů se mění dle svahu, jejich šířka se zvolna zužuje.
Jedna socha bude v popředí zástupu, mizejícího do ztracena ve stráni. Jak sochy ustupují, ubývají, mění se v torza. Mezi torzy cítíme ty, kteří nepřežili. Návštěvník může procházet a konfrontovat se s metaforou oběti a utrpení.

POUŽITÉ MATERIÁLY
Schody — hladký beton. V ose schodiště je umístěn bronzový pásek. V místě prolínání schodiště s vodorovnou pěší cestou jsou spád a výška stupňů zmírněny. Ten, kdo prochází, mírně cítí dotek s pomníkem.
Sochy — bronz, na vnějším povrchu bude cizelovaný a patinovaný do tmava, uvnitř dutých torz zůstane bronz neopracovaný. Postavy jsou osazeny bez plint, přímo na beton stupňů, měřítko „lidské“ — mírně nadživotní.

Základní informace o objektu

 
 
 
 

Kategorie

Kultura

Komentáře ke článku

 
 
 
 

Registrace k zasílání newsletteru

Stavbaweb.cz informuje o novinkách v oboru architektury a stavebnictví, představuje zajímavé objekty, projekty a materiály. Prostřednictvím tohoto formuláře se můžete přihlásit k odebírání denního newsletteru, a dostávat tak pravidelné informace přímo do své e-mailové schránky.

*Povinné položky
Vaše registrační údaje nebudou poskytovány třetím stranám a budou chráněny. Svou registraci můžete kdykoliv zrušit zde nebo prostřednictvím odkazu v zápatí každého newsletteru.
 
 
 
© 2007–2017 Business Media CZ, s. r. o.